Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
film - специалист
Здравейте, става въпрос за къща, строена през 70-те. Всички контакти са от тези кръглите, а инсталацията към тях е двупроводна. Искам да попитам може ли да се заменят със съвременни шуко контакти? Купих един за проба, но не мога да се ориентирам дали може да се свържат двата проводника и съответно да се заземи? До момента инсталацията не е давала проблеми, но нека не обсъждаме в момента дали цялата е по добре да се замени.
Добавям снимки на съществуващите контакти и този, който купих
Прикачен файл:
kon2.jpg
kon2.jpg (40.29 KиБ) Видяна 848 пъти
Прикачен файл:
IMG_20230122_182333.jpg
IMG_20230122_182333.jpg (111.22 KиБ) Видяна 848 пъти
Прикачен файл:
IMG_20230122_182428.jpg
Прикачен файл:
0904011058-dvoen-kontakt-candela-16-a-inoks.jpg
Последна промяна от film на нед яну 22, 2023 7:21 pm, променено общо 1 път.
film - специалист
намерих снимка как се прави, но не отговаря на моя контакт
Изображение
Andri01 - майстор
Последната снимка е правилна. Само като ги свързваш,трябва да си АБСОЛЮТНО сигурен кое "нула" и кое "Фаза". Нулата отива с мостче към пластинките!
hidrazin - майстор
нед яну 22, 2023 6:54 pmfilm написа:
намерих снимка как се прави, но не отговаря на моя контакт
Няма проблем с контакта ти но не е правилният начин.
По твоята снимка - нулата първо отива на пластините и после с мостче към "гнездото".
В твоя вариант е така:

Прикачен файл:
Занулаване на контакт.jpg

:partyman:
P.S. Оня преди мен дето е писал ... не го му чети измислиците.
За кое фаза и кое нула е пределно ясно че трябва не само да се знае кое какво е, ами и след свързването ДА СЕ ПРОВЕРИ...
film - специалист
Там където си ми нарисувал нулата и мостчето, не успявам да развия болта. Може би се разглабя контакта и тогава се освобождава 🙄
valentino76bs - майстор
нед яну 22, 2023 7:37 pmhidrazin написа:
нед яну 22, 2023 6:54 pmfilm написа:
намерих снимка как се прави, но не отговаря на моя контакт
Няма проблем с контакта ти но не е правилният начин.
По твоята снимка - нулата първо отива на пластините и после с мостче към "гнездото".
В твоя вариант е така:


Занулаване на контакт.jpg


:partyman:
P.S. Оня преди мен дето е писал ... не го му чети измислиците.
За кое фаза и кое нула е пределно ясно че трябва не само да се знае кое какво е, ами и след свързването ДА СЕ ПРОВЕРИ...
Aз не съм фен на това свързване ...ясно ,че при двупроводна зануляването е с приоритет.Бих го направил така ако може да се направи без да се прекъсва проводника както при свързване на бойлер и т.н. Предпочитам в тази точка на зануляване да не минава ток.Даже има едни контакти(така и не им запомних марката) , които са много удобни за зануляване. Имат фабрична пластина която е свързана с едната клема и при нужда от зануляване се накланя и се занулява с болт .
Andri01 - майстор
Абе ,хидрант,толкова ли си ...,че повтаряш написаното ? Ей,не се научи,да си знаеш мястото и да не се заяждаш? :lol:
film - специалист
нед яну 22, 2023 8:02 pmvalentino76bs написа:
Даже има едни контакти(така и не им запомних марката) , които са много удобни за зануляване. Имат фабрична пластина която е свързана с едната клема и при нужда от зануляване се накланя и се занулява с болт .
какви са тези контакти? Този го взех от практикер, но ми казаха че всички двойни са еднакви
hidrazin - майстор
нед яну 22, 2023 7:54 pmfilm написа:
Там където си ми нарисувал нулата и мостчето, не успявам да развия болта. Може би се разглабя контакта и тогава се освобождава 🙄
Пък пробвай да го завиеш - не знам тези турски контакти как ги продават...
С развито или завито болтче.
Там проводника влиза странично - под пластината.
нед яну 22, 2023 8:02 pmvalentino76bs написа:
...че при двупроводна зануляването е с приоритет...
Точно заради това.
Първо - пластините са две.
Второ те първи правят контакт при включване и последни разкъсват веригата си при изключване.
нед яну 22, 2023 8:21 pmAndri01 написа:
Абе ,хидрант,толкова ли си ...,че повтаряш написаното ? Ей,не се научи,да си знаеш мястото и да не се заяждаш?
Глупендерите трябва да се бият по кухите тикви.
И никакви компромиси!
:partyman:
Andri01 - майстор
Прав си! Стената е на среща ти - почвай! :lol: :lol:
П.С.: В един такъв стар контакт даже и ТИ/ Google многознайко/ не знаеш кое е фаза,кое нула!! Ама за това иска акъл, да го проумееш!

Тема "Смяна на стари контакти със тип шуко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: