• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
CYPER - специалист
2 осветителни тела + двоен ключ.

След тестване установих че:
На изхода на ключа, където са 2 кабела се появява фаза при изключено осветление и обратното няма фаза при включено осветление. Измерено с мултицет отчита високо напрежение.
Изображение

При първото осветително тяло има 5 кабела: 2 бели и 3 сиви.
Оригинално бяха увити в изолирбанд + лустер клема към лампата.
Изображение

Сложих Wago клеми:
ИзображениеИзображение

При 2рото има само 2 кабела: фаза и нула.
Изображение

Можете ли да обясните по каква схема е вързано всичко, че ми е трудно да го схвана?
Нулата или фазата се прекъсва в ключа?
Може ли да се сложи някакъв контролер с дистанционно, с който да могат да се димират E27 крушки?
Благодаря.
hidrazin - майстор
Дрън, дрън, дрън ... утре е понеделник. Работен ден.
Потърси кой може да ти даде съвет и да ти свърши някаква работа по въпроса.
Общо взето не си далече от нещата. На светлини години си далеч...
:partyman:
kozl - майстор
CYPER написа:
На изхода на ключа, където са 2 кабела се появява фаза при изключено осветление и обратното няма фаза при включено осветление.
От което може да се тълкува, че ключа е свързан към нула и прекъсва нулата, а към осветителните тела има директна фаза.
Ако двете осветителни тела са в едно помещение, то от РК до мястото с 5 проводника са прекарани 3 праводника (сивите). Един с постоянна фаза и двата от ключа, които прекъсват нулата. Другите 2 (белите) са 1 за постоянна фаза и 1 за една от комутираните от ключа нули към другото осв.тяло.
Така от ключа може да се избира кое от двете осв.тела да свети или и двете едновременно.

За димиране нямам идея, защото на една от снимките видях някакво захранвяне - вероятно за LED или за халогени на 12V, което не е предвидено за димиране. Ако осветителните тела са LED аз бих ползвал други димируеми захранвания с ДУ.

И надявам се, че като пресвързваш проводниците, изключваш фазата от предпазителя за съответния кръг към тях.
CYPER - специалист
пон яну 23, 2023 7:36 amkozl написа:
CYPER написа:
На изхода на ключа, където са 2 кабела се появява фаза при изключено осветление и обратното няма фаза при включено осветление.
От което може да се тълкува, че ключа е свързан към нула и прекъсва нулата, а към осветителните тела има директна фаза.
Ако двете осветителни тела са в едно помещение, то от РК до мястото с 5 проводника са прекарани 3 праводника (сивите). Един с постоянна фаза и двата от ключа, които прекъсват нулата. Другите 2 (белите) са 1 за постоянна фаза и 1 за една от комутираните от ключа нули към другото осв.тяло.
Така от ключа може да се избира кое от двете осв.тела да свети или и двете едновременно.

За димиране нямам идея, защото на една от снимките видях някакво захранвяне - вероятно за LED или за халогени на 12V, което не е предвидено за димиране. Ако осветителните тела са LED аз бих ползвал други димируеми захранвания с ДУ.

И надявам се, че като пресвързваш проводниците, изключваш фазата от предпазителя за съответния кръг към тях.
Започнах да си го чертая за да го схвана и пак не успявам :rolleyes:
Тези 2 проводника от ключа, които прекъсват нулата директно от ключа към крушката ли идват или минават през разклонителната кутия за която говориш и от там отиват при крушката?
MamaMy - майстор
Колега, да не си компютърджия? :?
CYPER - специалист
ср яну 25, 2023 10:55 pmMamaMy написа:
Колега, да не си компютърджия? :?
Положителен отговор на този въпрос ще намали ли шансовете ми да получа разяснение по оригиналния ми въпрос? :-D
пон яну 23, 2023 7:36 amkozl написа:
И надявам се, че като пресвързваш проводниците, изключваш фазата от предпазителя за съответния кръг към тях.
Абсолютно. Цялото осветление на апартамента е на един кръг.

Това успях да начертая. Нещо такова ли е окабеляването?

Изображение
hidrazin - майстор
ср яну 25, 2023 11:07 pmCYPER написа:
Това ...
... веднага го изтрий.
:partyman:
CYPER - специалист
ср яну 25, 2023 11:24 pmhidrazin написа:
ср яну 25, 2023 11:07 pmCYPER написа:
Това ...
... веднага го изтрий.
:partyman:
Защото?
...вероятно го е правил шахматист.

Потърси, както вече те посъветваха, специалист, който би могъл да поизправи нещата, евентуално.
kozl - майстор
ср яну 25, 2023 10:53 pmCYPER написа:
пон яну 23, 2023 7:36 amkozl написа:
CYPER написа:
На изхода на ключа, където са 2 кабела се появява фаза при изключено осветление и обратното няма фаза при включено осветление.
От което може да се тълкува, че ключа е свързан към нула и прекъсва нулата, а към осветителните тела има директна фаза.
Ако двете осветителни тела са в едно помещение, то от РК до мястото с 5 проводника са прекарани 3 праводника (сивите). Един с постоянна фаза и двата от ключа, които прекъсват нулата. Другите 2 (белите) са 1 за постоянна фаза и 1 за една от комутираните от ключа нули към другото осв.тяло.
Така от ключа може да се избира кое от двете осв.тела да свети или и двете едновременно.

За димиране нямам идея, защото на една от снимките видях някакво захранвяне - вероятно за LED или за халогени на 12V, което не е предвидено за димиране. Ако осветителните тела са LED аз бих ползвал други димируеми захранвания с ДУ.

И надявам се, че като пресвързваш проводниците, изключваш фазата от предпазителя за съответния кръг към тях.
Започнах да си го чертая за да го схвана и пак не успявам :rolleyes:
Тези 2 проводника от ключа, които прекъсват нулата директно от ключа към крушката ли идват или минават през разклонителната кутия за която говориш и от там отиват при крушката?
Захранващите проводници, тези към ключа и тези към осветителните тела трябва да са свързани в РК, но ако инсталацията я е правил некой като теб мое да се случи и като това на картинката ти :lachtot:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Как точно са свързани тези лампи и може ли да се добави димиращ модул?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: