Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
чет мар 16, 2023 11:46 amБаръма написа:
Дай линк към друго от България, ако има де.
ЦЪЪЪК
Но това и ти можеш да си го намериш.
Иначе нямам линк от лични впечатления.
:partyman:
Баръма - напреднал
съб мар 11, 2023 8:49 amДетето написа:
.....
Споделяй след като пуснеш всичко, за да има информация кой какво предлага.

.....
В четвъртък за малко се показа слънцето, измерих напрежението на панелите, навързах ги набързо (всичко бях приготвил предварително) и пуснах ФЕЦ-ката. Бях планирал за петък, щеше да идва един приятел да огледа и той всичко, но се изкуших и вдигнах шалтерите. След малко мотане и чудене по настройките всичко се показа и заработи, но след малко заръмя и за четвъртък толкоз.
За вчера съм изкарал 5,2 кWh при непостоянен товар, като пиковият добив беше 2520 W при включен бойлер. Засякох показанията на електромера и инвертора и електромера показа 0,1 кWh повече консумация от показанията на смарт метъра за консумация от мрежата. Демек съм върнал в мрежата 0,1 кWh.

Системата е с обща мощност STC 3270 Wp - 6 панела по 545 Wp na JA Solar.
Всичко без конструкцията и крепежите ми струва 4030 лв. Конструкцията за всеки отделен случай ще е различна, така че тази информация е без значение. Демек за около 16 м2 покривно покритие платих 4030 лева, а с друго покритие щеше да излезе от 500 лева нагоре. :lol:
Но пък имам ФЕЦ-ка и вчера например изкарах за една бира от магазина. :partyman:
съб мар 25, 2023 7:56 amБаръма написа:
... за около 16 м2 покривно покритие платих 4030 лева, а с друго покритие щеше да излезе от 500 лева нагоре. :lol:
Но пък имам ФЕЦ-ка и вчера например изкарах за една бира от магазина. :partyman:
Те това го приветствам като на партийно събрание.
Добре премислено, браво!
шоп - майстор
съб мар 25, 2023 7:56 amБаръма написа:

Но пък имам ФЕЦ-ка и вчера например изкарах за една бира от магазина. :partyman:
Супер!
Както се казва: бира направена от слънце:-)
Баръма - напреднал
Заформи ми се още един въпрос, как въртяхте/държахте контра имбусите от вътрешната страна на панелите. :?
Аз някакси успях, ама какви ли не гимнастики правих, все пак 114 см си е доста разстояние.
brum - майстор
Виждал съм да слагат плоскост отгоре и да стъпват на тях. При мен беше на един ред и съответно се протягах отгоре и отдолу.

Има важен детайл дето гледам, че го претупват. Поне при големите (2м високи) панели. Местата на крепежите и на носещите релси трябва да са на 50тина сантиметра от горният и долният край на панела. Предполагам е свързано с товара на сняг който трябва да носят. На съседа са му наредили такива панели и ги държат почти в ъглите на панелите. При навес предполагам е същото и подозирам, че е удачно да се пусне и една релса по средата на панела.
Баръма - напреднал
За моите панели препоръчват закрепването с междинни планки да е на 1/4 от дължината, което прави 57 см. Разположени са лендскейп на 2 реда по 3 панела ивсе пак 114 см си е доста разстояние.

Прикачен файл

40.jpg
brum - майстор
Съобразено е. Нещо такова е и по спецификациите на моите панели.
Баръма - напреднал
Да направя малък отчет, за 1 година работа съм консумирал 2124kWh (98,52%) енергия от ФЕЦ (приблизително 573 лв).
Ако всичко върви добре и нещо не каталяса, ФЕЦ-ката се избива за около 7 години при сегашни цени на електроенергията.
Постигната самодостатъчност 26,67%.
Добавих наскоро още един панел и станаха общо инсталирани 3815Wp панели за 3000W инвертор, с което ефективността на системата би трябвало да се подобри.

Дотук добре обаче ... :? вчера забелязах това поведение на инвертора:
Прикачен файл:
WHY.jpg
WHY.jpg (114.76 KиБ) Видяна 239 пъти
Това е при включен постоянен консуматор бойлер с нагревател 1200 W и фурна и котлон, които включват/изключват за поддържане на температурата. Нямаше промяна в облачността. Гледах моментната производителност на инвертора падаше до 0W и се вдигаше до около 3000W при работа на фурна/котлон. Нормално ли е това или е кофти инвертор, или пък трябват някакви допълнителни настройки? Нямам опит с други инвертори. Да допълня, че моят е мрежов без връщане в мрежата Sungrow SG3.0RS-S.
brum - майстор
Почти. Подобно го има и при мен. Като рязко спадне товара инвертора регистрира връщане на енергия към мрежата и после му трябва време да се наеме пак и да почне да произвежда.

Точно фурната му разквзва играта на логиката зад тия неща. През 2 минути имаш +2kW товар, после -2kW товар. В момента с -2kW товар се регистрира връщане на 2kW към мрежата и рязко цялата система се спъва от към производство за да се ограничи връщаната енергия. И щото системата е инертна отнема време да влезе в релси след такова събитие.

При мен конкретно си го обяснявах с това, че туй дето мери колко ток се консумира или връща към мрежата изпраща данни веднъж на секунда. И после имам два отделни инвертора - фотоволтаичен и батериен. Та имам две устройства дето трябва да се синхронизират със съобщения през 1 секунда.

Тема "Фотоволтаичен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: