Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
чет мар 16, 2023 11:46 amБаръма написа:
Дай линк към друго от България, ако има де.
ЦЪЪЪК
Но това и ти можеш да си го намериш.
Иначе нямам линк от лични впечатления.
:partyman:
Баръма - напреднал
съб мар 11, 2023 8:49 amДетето написа:
.....
Споделяй след като пуснеш всичко, за да има информация кой какво предлага.

.....
В четвъртък за малко се показа слънцето, измерих напрежението на панелите, навързах ги набързо (всичко бях приготвил предварително) и пуснах ФЕЦ-ката. Бях планирал за петък, щеше да идва един приятел да огледа и той всичко, но се изкуших и вдигнах шалтерите. След малко мотане и чудене по настройките всичко се показа и заработи, но след малко заръмя и за четвъртък толкоз.
За вчера съм изкарал 5,2 кWh при непостоянен товар, като пиковият добив беше 2520 W при включен бойлер. Засякох показанията на електромера и инвертора и електромера показа 0,1 кWh повече консумация от показанията на смарт метъра за консумация от мрежата. Демек съм върнал в мрежата 0,1 кWh.

Системата е с обща мощност STC 3270 Wp - 6 панела по 545 Wp na JA Solar.
Всичко без конструкцията и крепежите ми струва 4030 лв. Конструкцията за всеки отделен случай ще е различна, така че тази информация е без значение. Демек за около 16 м2 покривно покритие платих 4030 лева, а с друго покритие щеше да излезе от 500 лева нагоре. :lol:
Но пък имам ФЕЦ-ка и вчера например изкарах за една бира от магазина. :partyman:
съб мар 25, 2023 7:56 amБаръма написа:
... за около 16 м2 покривно покритие платих 4030 лева, а с друго покритие щеше да излезе от 500 лева нагоре. :lol:
Но пък имам ФЕЦ-ка и вчера например изкарах за една бира от магазина. :partyman:
Те това го приветствам като на партийно събрание.
Добре премислено, браво!
шоп - майстор
съб мар 25, 2023 7:56 amБаръма написа:

Но пък имам ФЕЦ-ка и вчера например изкарах за една бира от магазина. :partyman:
Супер!
Както се казва: бира направена от слънце:-)
Баръма - напреднал
Заформи ми се още един въпрос, как въртяхте/държахте контра имбусите от вътрешната страна на панелите. :?
Аз някакси успях, ама какви ли не гимнастики правих, все пак 114 см си е доста разстояние.
brum - майстор
Виждал съм да слагат плоскост отгоре и да стъпват на тях. При мен беше на един ред и съответно се протягах отгоре и отдолу.

Има важен детайл дето гледам, че го претупват. Поне при големите (2м високи) панели. Местата на крепежите и на носещите релси трябва да са на 50тина сантиметра от горният и долният край на панела. Предполагам е свързано с товара на сняг който трябва да носят. На съседа са му наредили такива панели и ги държат почти в ъглите на панелите. При навес предполагам е същото и подозирам, че е удачно да се пусне и една релса по средата на панела.
Баръма - напреднал
За моите панели препоръчват закрепването с междинни планки да е на 1/4 от дължината, което прави 57 см. Разположени са лендскейп на 2 реда по 3 панела ивсе пак 114 см си е доста разстояние.

Прикачен файл

40.jpg
brum - майстор
Съобразено е. Нещо такова е и по спецификациите на моите панели.

Тема "Фотоволтаичен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: