Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Баръма - напреднал
Поръчвах и други неща и в устрема си взех и MCB. Гледам същите в България ги продават със 100-200% отгоре.
А входа е отдясно щото така ми идват кабелите :-D
Баръма - напреднал
съб мар 11, 2023 8:49 amДетето написа:
.....

За кабелните връзки на DC частта, лично аз бих заложил на проводника който ще използваш при панелите червен/черен
Защо?
Всъщност това беше смисълът на въпроса ми:
"Има ли стандарт, който да определя какви трябва да са кабелите при правотокови инсталации, едножилни или многожилни?"
Вече е готово, но ако е необходимо мога да го преправя.
brum - майстор
Стандарт не съм чувал да има. Кабелите дето се пускат от панелите надолу са определен тип. Не знам дали освен UV устойчивост имат някакво друго качество.

За таблото е без значение. Тока с ниска честота му е все тая дали проводника е едножилен или многожилен.

Прекъсвача е практика да се слага. Ако трябва да подменяш предпазител е добре да не го правиш под товар. Знам, че използват разединители. Гледам, че слагат и от MCB-та вместо тях. Стига да прекъсва тока без искрене е все тая кое ще се ползва.

За входа от дясно - и аз съм тъй. Ама ми бъркаше в мозъка докато нареждах таблото :) . Имаше някакво психическо заболяване дето оправдаваше педантичността. OCPD май му викаха...
hidrazin - майстор
съб мар 11, 2023 4:18 pmbrum написа:
Прекъсвача е практика да се слага. Ако трябва да подменяш предпазител е добре да не го правиш под товар.
Къф е тоя предпазител дето е под товар и ще трябва да го подменяш бре?
И не, добрата практика е следната - КАКВОТО и ДА ПРАВИШ откъм DC страната е задължително да спреш инвертора.
Следващото е да завъртиш DC прекъсвача на инвертора в положение OFF.
По-големичките инвертори имат даже имат по няколко DC прекъсвача...

Прикачен файл:
DC switch.jpg
DC switch.jpg (79.33 KиБ) Видяна 815 пъти

Никой, ама никой прекъсвач не обича да го комутират под товар. Особено пък тези за DC. Дори и да са предвидени за това.
Така че - първо разтоварваш като изключиш инвертора.
Толкоз.
:partyman:
brum - майстор
И как изключваш фотоволтаиците?

Ахаа, разбрах те - спираш инвертора, спира консумацията. После няма товар и можеш да разкачаш.
hidrazin - майстор
съб мар 11, 2023 7:58 pmbrum написа:
Ахаа, разбрах те - спираш инвертора, спира консумацията. После няма товар и можеш да разкачаш.
Точно така.
:partyman:
Детето - специалист
За стандарт не знам дали има, но аз така съм го направил от гледна точка на цветовете и прокарването на проводниците.
Само да добавя, че има инвертори които нямат DC ключ. Затова е редно да се помисли когато се прави, за да може когато се наложи да се изключи.
Защото познавам един където връзва всичко директно и ако трябва нещо да се прави е приключение :-D
Баръма - напреднал
Ето че стигнах и до нов въпрос.
За уплътняване между фугите, които се образуват между панелите обмислям следните варианти:
1. гумено уплътнение;
Прикачен файл:
уплътнение_2.jpg
уплътнение_2.jpg (60.87 KиБ) Видяна 590 пъти
2. алуминиев профил с дължина 6 метра;
Прикачен файл:
ip.jpg
ip.jpg (30.85 KиБ) Видяна 590 пъти
3. алуминиев профил с гумено уплътнение, при което ще трябва да сложа и някакви дистанционери между панелите
Прикачен файл:
profile_2.jpg
profile_2.jpg (34.57 KиБ) Видяна 590 пъти
Има ли някой, който да е ползвал нещо подобно и мнения за горните варианти?
hidrazin - майстор
Само гумено уплътнение. Гледам си намерил китайския вариант.
:partyman:
Баръма - напреднал
чет мар 16, 2023 10:38 amhidrazin написа:
Само гумено уплътнение. Гледам си намерил китайския вариант.
:partyman:
Дай линк към друго от България, ако има де.

Тема "Фотоволтаичен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: