Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Баръма - напреднал
чет фев 09, 2023 9:13 ambrum написа:
Ако мощността е една и съща бих взел еднолицевите. Двулицевите със същите качества би трябвало да са с по-висока мощност. Но това е на база на общи разсъждения. Изчакай съвети от някой с опит.
7 двулицеви се равняват на 6 еднолицеви по STC мощност, общата цена приблизително еднаква. Конструкцията ще се прави според панелите, а те са с различни размери.
Аз централката ще я сглобявам март-април, така че не бързам.
Баръма - напреднал
чет фев 09, 2023 8:45 amБаръма написа:
...
Остава въпросът за панели. Имам възможност да взема на сходна цена за ват еднолицев и двулицев панел:
https://www.jasolar.com/uploadfile/2022 ... 356365.pdf
или
https://www.jasolar.com/uploadfile/2021 ... 524693.pdf
Въпросът е на кой да се спра, или може би някой друг производител?
Няма ли някой с опит с двулицеви панели, струват ли си такива или да карам на еднолицеви?
Баръма - напреднал
Наближава времето на конструкцията - следващият уикенд, така че до 2 седмици ще пусна ФЕЦ-чето.
Събрах DC таблото:
Прикачен файл:
viber_image_2023-03-10_11-58-51-090.jpg
До таблото и между таблото и инвертора кабелите са соларни многожилни.
Мостчетата съм направил с едножилен кабел 4.0 мм2.
Таблата и инвертора ще са на закрито - в един килер.
Има ли стандарт, който да определя какви трябва да са кабелите при правотокови инсталации, едножилни или многожилни?
brum - майстор
Кабелите трябва да покриват нужното напрежение. Обърни внимание на прекъсвача дето ползваш - имат си вход и изход. Ако не ги спазиш при изключване вместо да прекъсне веригата има приличен шанс да се запали.

Погрижи се да докараш и прилична земя до това табло. При мен има пуснат кабел само за това от главното разпределително табло до тази кутия. Ако не ти е читава земята е по-добре да забиеш нужният брой заземителни колове. При сработване на защитата по тоя кабел ще премине неприлично голямо количество енергия. Ако нулата му не е читава ще гасиш пожари по трасето ѝ.
brum - майстор
И не съм сигурен, че си навързал правилно таблото. Пусни му една снимка да се виждат жиците.

За оптимална работа катодният отводител трябва да е максимално близо до входа от фотоволтаиците.
Баръма - напреднал
Прикачен файл:
2.jpg
Тук се вижда по-добре.
Детето - специалист
Двулицевите панели да бъдат ефективни се изисква да няма много неща по конструкцията които да правят сянка и да има какво да прави отражение към тях. Демек ако слагаш от тях конструкцията трябва да е съобразена с панела, за да има ефект.

Понеже беше тръгнал към Huawei но в последствие се отказа а и има хора във форума които не ги харесват. При Huawei всичко е опция, цената на инвертора е ниска, но като почнеш да добавяш и става висока. Демек батерията не е задължителна, но не можеш да купиш само батерия, към нея вървят още няколко неща. Лично на мен ми допадат и към този момент няма за какво да кажа, че не са го направили както трябва.
Споделяй след като пуснеш всичко, за да има информация кой какво предлага.

За кабелните връзки на DC частта, лично аз бих заложил на проводника който ще използваш при панелите червен/черен
brum - майстор
съб мар 11, 2023 8:12 amБаръма написа:
Тук се вижда по-добре.
Така бива. Дребен кусур е, че входя е от дясно, а изхода от ляво. Ама тука отиваме в сферата на педантичното :) .
hidrazin - майстор
По принцип леко си се изсилил с монтирането и на МСВ-то - онова на TOMZN.
Не е наложително да го има - особено пък в твоя случай с един стринг.

Прикачен файл:
s-l500.jpg
s-l500.jpg (26.88 KиБ) Видяна 611 пъти

:partyman:

Тема "Фотоволтаичен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: