Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Баръма - напреднал
Здравейте, намислил съм да правя навес за колата, който да покрия с фотоволтаични панели. Конструкцията ще е със стоманени профили, а закрепването на панелите със стандартни междинни и крайни планки. Системата ще е със 6 панела и инсталирана мощност 3-3,6 кWp (в зависимост от панелите) без връщане в мрежата и без батерии. 6 панела щото не мисля, че повече мощност ще мога ефективно да оползотворя. Месечното ми дневно потребление е между 300-350кWh през лятото и 850кWh през зимата. Поради голямото разнообразие в предлагането съм в чуденка на кой производител да заложа. Моля за съвет за:
1. Инвертор и панели. Според инвертора ще се купува и смарт метър и wi fi донгъл.
2. Какви DC предпазители да сложа? Такива https://www.aliexpress.com/item/3284648 ... 4itemAdapt или https://www.aliexpress.com/item/4000402 ... 4itemAdapt.
По-нататък ще имам и други въпроси.
Пуснах тема и в другия форум, но май му дръпнаха шалтера. :?
hidrazin - майстор
чет яну 26, 2023 6:34 pmБаръма написа:
Пуснах тема и в другия форум, но май му дръпнаха шалтера.
Работи си вече.
:partyman:
Баръма - напреднал
Засега се спирам на инвертор Huawei Sun2000-3.0KTL-L1 или Sungrow SG3.0RS-S. Мисля централката да е на един стринг, та Huawei с неговите опции за 2 стринга и батерии ми е в повече, а и това вдига цената, от друга страна Sungrow позволява по-високомощни панели. Въпросът ми е втория дали е надежден?
brum - майстор
За предпазителите - зависи от това дали ще имаш табло или не. Ако имаш табло помисли и за аресторна защита (защита от мълнии) преди панелите. Ако инвертора ти няма вграден разединител ти препоръчвам да имаш отделно табло за правотоковата част и да сложиш вътре разединител, аресторна защита и стопяеми предпазители с вложки за DIN шината. Стопяемите предпазители ги съобрази с предписанията на производителят.

Добра идея е и да заземиш панелите. По правилниците май даже е задължително.

Не е лоша идея да се консултираш с проектант на такива системи, но само за идеен проект ще те почнат с 200-300 лева. Ако тръгнеш да я узаконяваш тази система съм почти убеден, че без проект няма да минеш. И май ще ти трябват поне 2 проекта - за конструкцията и за електрическата част.

Това е което мога да споделя от моя нищожен опит :) . Правил съм 1 такава система върху постройка която няма акт 16, та и да искам не мога да я узаконя в момента.

Кой е тоя друг форум?
sts - специалист
Като правите дългосрочна инвестиция днес помислете
много защото утре може да поискате да разширите ФЕЦ.
Изборът на Huawei инвертор е добре но трябва да се
избира по мощност и спрямо бъдещо развитие.
hidrazin - майстор
пон фев 06, 2023 9:14 amБаръма написа:
...от друга страна Sungrow позволява по-високомощни панели. Въпросът ми е втория дали е надежден?
Надежден е със сигурност.
Ходил съм им в завода а и са в ТОП 10 на производителите на инвертори.
пон фев 06, 2023 9:53 ambrum написа:
Кой е тоя друг форум?
e-kak.info
:partyman:
Баръма - напреднал
Системата няма да се надгражда, няма да мога да я ползвам ефективно ако е по-голяма, няма да слагам и батерии.
Затова и почвам да се разкандардисвам за Huawei.
То моята работа е малко като имам копче и мисля да му купя балтон. :-D
Гледам и двата инвертора имат DC разединител, стопяем предпазител с вложкa за DIN шината вече поръчах, вероятно ще набия и един кол за заземяване на панелите или ще го бетонирам в стъпката, която предстои да правя.
Баръма - напреднал
пон фев 06, 2023 9:53 ambrum написа:

Не е лоша идея да се консултираш с проектант на такива системи, но само за идеен проект ще те почнат с 200-300 лева. Ако тръгнеш да я узаконяваш тази система съм почти убеден, че без проект няма да минеш. И май ще ти трябват поне 2 проекта - за конструкцията и за електрическата част.
Така е, ако искаш всичко да е изрядно трябва становища част контруктивно и електропроект. И с тези становища обекта се заявява в общината, няма нужда от РС.
Но ... моята къща е с двупроводна инсталация, едно време така се правиха инсталациите, и съответно няма гръмоотвод и аресторна защита.
Баръма - напреднал
Така, вече скочих в блатото, поръчах инвертор Sungrow SG3.0RS-S и смарт метър Sungrow S100.
Остава въпросът за панели. Имам възможност да взема на сходна цена за ват еднолицев и двулицев панел:
https://www.jasolar.com/uploadfile/2022 ... 356365.pdf
или
https://www.jasolar.com/uploadfile/2021 ... 524693.pdf
Въпросът е на кой да се спра, или може би някой друг производител?
brum - майстор
Ако мощността е една и съща бих взел еднолицевите. Двулицевите със същите качества би трябвало да са с по-висока мощност. Но това е на база на общи разсъждения. Изчакай съвети от някой с опит.

Тема "Фотоволтаичен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: