Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tihar - специалист
Здравейте,

От известно време компресорът на хладилника започна да "рита". Но не е постоянно, а само за известно време и после спира. Започна да го прави в края на гаранцията си и техниците дойдоха, видяха го и смениха компресора. След месец пак започна същото, като се кротва след половин до едно денонощие "ритане". Не знам дали е съвсем свързано с проблема, но забелязвам и миризма във фризера, за която техникът каза, че може да е от масло. Почвам да си мисля, че не е от компресора, а е някакво запушване по тръбите, което се ту се появява, ту изчезва.
Но реших да спра с догадките и днес го снимах https://gemoo.com/tools/upload-video/sh ... 9777137664, и реших да го пусна тук, че да питам дали някой не е случвал на такова нещо, и дали евентуално знае причината и цяра за тая болка? Предполагам не е някакъв уникален проблем при мен само и някой може вече да е минал през това.

Благодаря!
lecki - специалист
Да няма лош контакт някъде по веригата? Ниско напрежение? Тока при приритване скача ли?
hidrazin - майстор
Ми то след две седмици или е купил нов, или е извикал сервиз.
А сервиза е правилното решение (ако хладилника не е прекалено дърт де).
:partyman:
tihar - специалист
На три години е и проблемът продължава след като от сервиза дойдоха по гаранция, погледаха, смениха компресора, и ритането спря за месец (и гаранцията също изтече). Но ми се иска да спре съвсем, затова не искам да ги викам отново точно тях. И се надявах, ако разбера истинския проблем, да съм наясно какво и кого точно трябва да търся. Сега като е по-хладно навън (мисля, че температурата има някаква връзка тук) се случва по-рядко.
lecki - специалист
Може да му смениш защитата и/или пускателя.
tihar - специалист
Компресорът съвсем спря и извиках техник. Хладилникът вече е извън гаранция, а и от гаранционния сервиз не искат да се занимават с него извън сервиза (а той е двукрилен и тежи 150 кила, беше приключение да се качи) и човек на място ми е единствения избор. Техникът го гледа и заключи, че вероятно има пробив в тръбите някъде по ниското налягане, гълта въздух от там и това прецаква компресора. И той не може да направи нищо повече. Препоръката му беше, ако има кой да се занимава, да се провери с надуване на системата и издирване на пробива. Това имам и желание да направя - за щастие има кой да ми помогне с познания по хладилна техника и инструменти.

Та, сега съм на фаза проучване как работи това нещо, за да мога да опитам да го подкарам по някакъв начин. При отварянето обаче попаднах на това http://smallpages.net/hladilnik/IMG_20231030_200309.jpg Пред, зад и под изпарителя се вият на змийче някакви кабели. Този отпред и отзад върви в метална тръба. Влиза с дву-пинов куплунг в стената горе вдясно (от единия пин тръгва, обикаля изпарителя и се връща в другия пин). А долният си е само с гумената изолация и пак стига до куплунг горе вдясно. Не мога да си представя функцията на тези кабели. Някой има ли идея за какво са?

И ако това ще е от полза, ето и повечко контекст: хладилникът е SMEG FQ60X2PE1 на вече малко над три години. Малко преди гаранцията да изтече (2 г. и 11 мес.) компресорът (Embraco VES C11C) започна да рита така http://smallpages.net/hladilnik/VID_202 ... 9_edit.mp4 и в отделенията миришеше на нещо като масло или фреон. От сервиза дойдоха, казаха че не могат да го проверят на място (както бяха обещали при покупката) и могат да сменят компресора. След смяната на компресора (с идентичен Embraco VES F11C) гаранцията си изтече и месец и нещо по-късно пак започна същото ритане. Ту спира, ту пак почва, и така до преди няколко дни, когато съвсем спря да работи.
hidrazin - майстор
пон окт 30, 2023 9:03 pmtihar написа:
Не мога да си представя функцията на тези кабели. Някой има ли идея за какво са?
Прикачен файл:
Defrost heater.jpg
Defrost heater.jpg (73.81 KиБ) Видяна 1024 пъти

:partyman:
tihar - специалист
Интересно! Много благодаря! :)

"Гумената" изолация ме накара да мисля, че няма как да е подгрев, но всъщност има и топлопроводими силикони и има логика да е там това. Много ще ми е полезно като знам, че не е някаква прецизна (измерващата кой знае какво) технология :)
tihar - специалист
Системата е надута на около 9 бара и бавно изпуска, а никъде по видимите тръби не се появяват мехурчета след напръскване. Ще видя дали някой друг техник няма да има по-добра идея за справяне със ситуацията.
preslav - майстор
Аз бих опитал да се свържа директно с производителя https://www.smeg.com/contacts
Ще опиша случая с машина, която не е изкарала гаранцията си, ще ги помоля за съдействие и ако не ми отговорят ще ги навра в кучи г@з - нека поне си знаят.
Ако решиш да тръгнеш по този път ще трябва да си аргументиран и подплатен с всякакви документи за покупка, посещения на сервиз и т.н. действия и бездействия.

Тема "Компресорът на хладилника "приритва"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: