• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
съб фев 04, 2023 6:47 amaleksnp написа:
След като запуших "комина" на тавана с PVC лента, конденз няма в таблото. Благодаря на всички, за помощта.
Уффф, щом върши работа, приема се.
Не бях никак сигурен, но понеже си го представях и на бяза богатата ми обща култура, в крайна сметка сигурно беше, че проблема ще се реши по един от трите начина- отдолу, отгоре, от'сякъде.
Шегувам се.
aleksnp - специалист
От разделката в таблото, отново чурна конденз. Чудя се, как да я затапя? Най вероятно, ще трябва да се извади кабелът от таблото? Кондензът тече от между жилата, не между кабела и гофрето.
Нещо от тези подходящо ли е?

Изображение
hidrazin - майстор
съб ное 25, 2023 6:36 pmaleksnp написа:
От разделката в таблото, отново чурна конденз.
Там където е текло, пак ще тече. Народна мъдрост... :-D


[youtube][/youtube]


Щом тече между жилата, значи е капилярно и другия ти край на кабела излиза навън - извън къщата и там е проблема.
Вероятно разделката на кабела е извън къщата и е монтирана така, че при дъжда стичащата се вода по жилата влиза в изолацията (между жилата).
Там трябва да се оправи (херметизира) или там където е края на изолацията да се наведе надолу за да не влиза вода.
Дано съм успял да обясня какво и как да се направи...
:partyman:
P.S. Между другото този кабел вече е компрометиран.
Водата навлязла в него НИКОГА няма да излезе и от там нататък е предпоставка само за проблеми. Включително пожар и тези дървении...
hidrazin - майстор
съб ное 25, 2023 6:36 pmaleksnp написа:
Нещо от тези подходящо ли е?
И тези стават, и най-обикновен силикон но ОТ ДРУГАТА страна на кабела.
:partyman:
aleksnp - специалист
Кабелът, тръгва от електромерното табло на енергото, което е монтирано на стълба на улицата, на 50м от къщата. В къщата влиза през съчака от долу на горе в тавана - вижда се на снимките. Не е възможно да влезе външна вода в кабела. Конденз има само през зимния сезон. През лятото и в най-проливните дъждове , няма теч. Единствените две разделки са при електромера и при таблото в къщата. Какъв е смисъла, да затапвам при електромера? От електромера, кабелът отива до върха на стълба, от там на помощен стълб и от него до сачака на къщата. Кабелът е на една година.
hidrazin - майстор
съб ное 25, 2023 7:44 pmaleksnp написа:
Кабелът, тръгва от електромерното табло на енергото, което е монтирано на стълба на улицата, на 50м от къщата. В къщата влиза през съчака от долу на горе в тавана - вижда се на снимките. Не е възможно да влезе външна вода в кабела. Единствените две разделки са при електромера и при таблото в къщата. Какъв е смисъла, да затапвам при електромера? От електромера, кабелът отива до върха на стълба, от там на помощен стълб и от него до сачака на къщата.
Е, в тоя случай няма смисъл да затапваш при електромера но тези неща нямаше как да ги знам...
Там дето влиза през сачака е третата снимка, нали?
Направо ме фърли в джаза... :? :shock:
За да тече от между жилата има два варианта:
- 1-ви - Конденз. Но веднага бих го отхвърлил. За да има конденз (имал съм такъв случай) покрай жилата минава топъл въздух, навън се охлажда и конденза се стича надолу.
Но и разстоянието от 50 метра не би позволило да мине толкова въздух.
- 2 - ри. Някъде навън и то на по-високо от сачака външната изолация на кабела е нарушена. При дъжд от там влиза вода, пълни между жилата и се стича в таблото.
Вероятни места за пробив на външната изолация са там където е закрепен кабела горе на стълба при електромера или помощния стълб.
Би ли казал местата на закрепване при двата стълба по-високо ли са от входа при сачака?
Ако да, ще ти дам предложение за решаване на проблема.
:partyman:
P.S. Сещам се и за други "варианти" за навлизане на вода в кабела но те са по-скоро в областта на фантастиката... :-D
aleksnp - специалист
Конденз има само през зимния сезон. През летния сезон и в най-проливните дъждове, няма теч. При таблото в момента температурата е 27 градуса. 40 см над таблото, на тавана е 1 градус. Да, третата снимка от тройката снимки. Да, местата на закрепване на кабела са по-високо от входа на съчака.
hidrazin - майстор
съб ное 25, 2023 8:18 pmaleksnp написа:
Конденз има само през зимния сезон.
Няма как да е конденз между жилата вътре в кабела...
Зимата, при 0 градуса, максималното количество вода което може да да поеме 1 кубически метър въздух е 5 грама.
Демек за да кондензират 5 грама вода, то през кабела трябва да мине един кубик въздух.
А за да потече при теб трябва да минат няколко кубика въздух, да отделят достатъчно вода която да напълни кабела и чак тогава да потече при теб...
Че то през тоя 50+ метра кабел направо трябва да духа бре. :-D
И на всичкото отгоре при стълба с електромера слиза надолу - няма как да "духа".
:partyman:
P.S. Попитах за височината на закрепване при двата стълба ...
Ще ми отговориш ли или да вървя да си пия водката а ти се оправяй?
aleksnp - специалист
Отговорих. Капе по капка, през няколко минути.
съб ное 25, 2023 8:36 pmhidrazin написа:
...да си пия водката...
Срама нямаш безбожнико и страх от Шефа също!
Пости са бре, кви дотки, котки, шмоцки и пр.?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Конденз от захранващ кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: