• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
aleksnp - специалист
Здравейте,
Имам проблем с конденз от кабел и не знам, как да го реша. Казусът е следният: Тухлена къща се захранва с кабел СВТ 4х6 кв. мм, който преминава от тавана в антрето, където на вътрешна стена е монтирано ел. таблото. Къщата е с гредоред, като на тавана е положена вата и от горе е направена замаска. Захранващият кабел е в гофрирана пластмасова тръба, преминава през тавана в антрето, като е замазан в мазилката. Таблото е пластмасово, кабелът влиза в него от горната му страна. Когато температурите навън паднат близо до нулата, от разделката започва да капе вода. Отначало не знаех за конденза и едно след друго ми се повредиха две релета за напрежение. Като ги отворих, вътре бяха корозирали, не можех да си обясня, как се е получило. Една сутрин под таблото имаше вода и тогава разбрах, какво се случва. На тавана всичко е сухо. Моля за съвети, как да се справя с конденза. Прилагам снимка.

Изображение
Конденз се обяснява с малка разлика в температурите. Получава се на топлата повърхност, съвсем условно и примерно, при средно 7традуса разлика. Скоро някой усложливо качи графика в отоплителният раздел.
viewtopic.php?f=10&t=69613&start=20#p1125123
Интересно е, че капе от гофрата. Не го виждам на снимката, а разчитам на обяснението.
Ако не е някаква друга влага, то кабелът грее.
Първо помислих, че е причинено от греенето на електронните джаджи. Не е зле да се провери, понеже, нали знаем, топлината ходи нагоре, а гравитацията връща охладеният и по тежък конденз.
Ако няма греене на кабела, то едно уплътняване със силикон, примерно, би решило проблемът.
В противен случай, да се проверят връзките, евентуално да се разгледа консумацията, спрямо възможностите на захранващия кабел!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб яну 28, 2023 6:13 pm, променено общо 1 път.
Jacomo - специалист
По принцип гофрето трябва да влиза отдолу. Така се прави навсякъде, когато има външен кабел - вингаги да влиза отдолу с корем, по който да стича водата под таблото/разпр. кутия. Може да пробваш да му уплътниш със силикон двата края, за да не циркулира вътре въздух, който да кондензира по стените на гофрето. Възможно е гофрето в момента да работи като комин и да изтегля от помещението влажен въздух. Пробвай със запалка дали ще дръпне огъня.
Последна промяна от Jacomo на съб яну 28, 2023 6:17 pm, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
Той кабела може да си излъчва нормалната топлина при работа, но лошото е че има какво да се кондензира в гофера, през него преминава влажен въздух. Това на първо време да се ограничи и да се разбере дали сме познали причината.
Колегата вече е писал за опроводяването отдолу.
aleksnp - специалист
Искам да поясня само, че според мен водата не тече межжду кабела и гофрираната тръба, а из между жилата вътре в СВТ-то. Кабелът не грее, консумацията е малка. Влага в къщата нямам, в момента е 43 %. Не съм завършил ремонта и таблото стои така без капак.
Последна промяна от aleksnp на съб яну 28, 2023 6:49 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Тука някои са се объркали... Конденз се получава на СТУДЕНА повърхност.
Ако кабела грееше конденз нямаше да има (ако въобще е конденз).
По тая причина в някои ел.табла се слагат нагреватели - ЦЪЪЪК
При мен имам и направо духалки (с вентилатор) които се управляват с датчици за температура и влажност.
съб яну 28, 2023 5:31 pmaleksnp написа:
Захранващият кабел е в гофрирана пластмасова тръба, преминава през тавана в антрето, като е замазан в мазилката. Таблото е пластмасово, кабелът влиза в него от горната му страна.
А другия край на гофрето къде излиза и как е изпълнено?
:partyman:
aleksnp - специалист
Ще снимам как влиза от тавана.
съб яну 28, 2023 6:48 pmhidrazin написа:
Тука някои са се объркали... Конденз се получава на СТУДЕНА повърхност.
...
:partyman:
Да бе, вярно. От топлата страна на нещата и именно затуй.
съб яну 28, 2023 6:13 pmJacomo написа:
...Възможно е гофрето в момента да работи като комин и да изтегля от помещението влажен въздух...
zz_stefanov - майстор
съб яну 28, 2023 6:47 pmaleksnp написа:
Искам да поясня само, че според мен водата не тече межжду кабела и гофрираната тръба, а из между жилата вътре в СВТ-то. Кабелът не грее, консумацията е малка. Влага в къщата нямам, в момента е 43 %. Не съм завършил ремонта и таблото стои така без капак.
Ми затвори го таблото и на входа на гофера отвън бандажирай с PVC.

По кабел може да ти тръгне вода ако е с нацепена външна изолация и има подходящият наклон. Ние от къде да знаем при дъжд и конденз отвън от къде може да влезе.
Последна промяна от zz_stefanov на съб яну 28, 2023 7:06 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Конденз от захранващ кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: