Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте!

В кухнята от доста време имаме сериозен проблем с миризмите от комина в който е вързан абсорбатора - имаме стандартна клапа (от тези най-евтините), която е сложена на изхода на самия абсорбатор, но тя не върши никаква работа и всеки ден сме подложени на някакъв ужас.

Купих си тази клапа https://www.aliexpress.com/item/3301261 ... 1802jHGtbs

Най-лесния вариант е да я монтирам с отделно захранване и един он/офф ключ, но в идеален вариант, бих искал да я вържа към он/офф копчето на абсорбатора - когато абсорбатора е пуснат, клапата е в отворено положение, когато абсорбатора е спрян, клапата е в затворено положение.
За лесния вариант имам знанията как да го направя, но за идеалния вариант се надявам да получа помощ от тук и разчитам на вас, защото нямам знанията.

Клапата работи директно на 220в (така я поръчах)

Благодаря!
Просто ползвай копчето на абсорбатора, като лесният за теб вариант с отделен ключ- копче (не захранване)!
По интересен ми е казусът със скоростите, но е прекалено тъмно, в момента, за да мисля по въпроса.
Ал_ - специалист
Повечето аспиратори работят на по високите степени, само ако е натиснат бутона за първа степен. Това опростява нещата, нали?
За себе си аз стигнах в сходен случай до това, че решението е реле, което отваря, затваря клапата, в зависимост от това, дали е натиснат бутона за първа степен. Не съм го реализирал още, че ще ми трябва следващата зима чак.
Токът никога не ми е бил интересен, така че спокойно може да пропуснете това мнение
П.п. Актуаторът предполагам е същият:
viewtopic.php?t=69170
krasi92 - майстор
Да може и тоя разклонител а пък може и към ламБичката за най лесно. Зависи от абсорбатора
DundyTheCroc - майстор
Така като гледам схемата в Алито клапата е с две работни фази, една за отваряне и една за затваряне. Ще трябва едно трипозиционно ключе или ако се взема сигнал от абсорбатора реле.
valentino76bs - майстор
пон яну 30, 2023 6:12 amkozl написа:
Може с такъв разклонител
И аз го имам този но имам спомен ,че имаше някакъв минимум и не искаше да отпушва контакта .
С едно реле с НО и НЗ ще стане.
Ал_ - специалист
Brum беше пуснал в някоя от темите линк за такава клапа от немски продавач. Дойде за седмица, около 70 лв с транспорта. Със сигурност ще има по-елегантни решения, но....реле елмарк 55.04 и цокъл ми дадоха в магазина като обясних какво ми е нужно. Свързах го, работи, че и оцелях :-D само една шина трябва да сложа и мога да монтирам декоративния комин на аспиратора

Тема "Връзване на електрическа клапа към кухненски абсорбатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: