• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Neno Er - специалист
Възможно ли е да се изменят оборотите на четков ел.двигател 550W/229V, без да пада мощността му?
Krass - майстор
вт фев 07, 2023 9:22 amNeno Er написа:
Възможно ли е да се изменят оборотите на четков ел.двигател 550W/229V, без да пада мощността му?
Да. Има ли тахогенератор?
Neno Er - специалист
вт фев 07, 2023 9:35 amKrass написа:
вт фев 07, 2023 9:22 amNeno Er написа:
Възможно ли е да се изменят оборотите на четков ел.двигател 550W/229V, без да пада мощността му?
Да. Има ли тахогенератор?
Това е двигател на дърводелски струг. Оборотите му предполагам се регулират с регулатор на мощност. При намаляване на оборотите мощността на двигателя пада и може и да спре. За тахогенератор не мога да кажа. Предполагам, че няма.
gogo7777 - майстор
Бих пробвал с автотрансформатор :? , бързо, лесно, вкусно :) ....ама да кажат разбиращите материята :drinkers:
Krass - майстор
Лошото е, че товарът ти не е постоянен. Така че фазов регулатор няма да ти свърши работа. Снимай двигателя, клемореда му, за да видим дали има някаква обратна връзка.
pipilica - майстор
Щом е четков значи може да се подкара и на прав ток а тогава може да се ползва PWM и няма да пада мощността на мотора.
petromaniq66 - специалист
Без обратна връзка и честотен инвертор няма да помогне. Нещо трябва да подържа оборотите според натоварването - мощността. Друго е да работи на мах и оборотите да се докарват с шайбов редуктор, все пак е струг, дървен с много динамично натоварване, а не вентилатор.
kozl - майстор
Ако съдя по схемите на ел,двигатели за постоянен ток за битова техника (магретофони, касетофони) то регулирането на обороти става по индуцираното обратно напрежение от ел,двигателя.
Но имам съмнение, че за работа на струга в ниски обороти ще е необходим по-голям въртящ момент, съответно по-голям ток, а дали ще оцелее двигателя :?
Според мен по-удачен вариант е с редуктор.
Съдя по стартерите на колите със и без редуктор.
Neno Er - специалист
вт фев 07, 2023 6:49 pmKrass написа:
Лошото е, че товарът ти не е постоянен. Така че фазов регулатор няма да ти свърши работа. Снимай двигателя, клемореда му, за да видим дали има някаква обратна връзка.
Не е възможна снимка. Двигателят, управлението му и редукторът са в един корпус. Стругчето е на parkside.
krasi92 - майстор
Не можеш да му промениш оборотите на това нещо.
  • 1
  • 2

Тема "Регулатор на обороти." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: