Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
unicata - специалист
Здравейте, интересува ме как най-лесно мога да управлявам компресор на климатик.
хрумва ми с честотен инвертор, но не разбирам много и знам че и с регулатор на напрежение могат да се регулират разни неща, въпросът е какво е по-правилно.
целта на упражнението:
ще правя термопомпа, понеже компресора е един ел. мотор искам да регулирам оборотите и с него и мощността на климатика. Гледам едни честотни инвертори които имат PLC и PID функция, а също така и MODBUS комуникация по RS485. Мога ли да му бодна един температурен датчик и с някаква малка програмка да му кажа да следи температурата и при понижавана на Т, да увеличава мощността, а при повишаване съответно да намалява, и така да не се стига до изключване на системата.
естествено не се търси най-скъпия вариант.
шоп - майстор
Не е желателно на конвенционален компресор да му намаляваш оборотите, защото може да се получи маслен глад и от недостатъчно смазване да го блокираш. Максимум 10-15 % може да му намалиш мощността, но заслужава ли си? В инвертора има загуби, струва пари и най-вече още една част, която може да изгори и да мръзнеш.

Направо минавай на инверторен компресор шом искаш такива неща. Той си е проектиран да работи в широки честоти. Там софтуера периодично вдига честотата и съответно оборотите и маслото дори да е заседнало в някои маслени капани се връща в картера.
unicata - специалист
Разликата в дизайна на нагнетяващата част ли е?
понеже при нас в работата има едни 30 киловатови мотори обикновени, но преди няколко години им сложиха честотни инвертори и реших че ще стане и с обикновен компресор само да му се сложи някакъв регулатор. Бъркам ли?
Шопе, я дай малко повече инфо, защото от моя гледна точка разликата е само в управлението на токовете и нищо повече.
шоп - майстор
ср мар 15, 2023 8:03 amunicata написа:
Шопе, я дай малко повече инфо, защото от моя гледна точка разликата е само в управлението на токовете и нищо повече.
Не съм написал, че ще има проблем при двигателя. Монофазни и трифазни асинхронни двигатели добре работят с честотни инвертори. Трифазни, по-добре, монофазни малко по-тегаво особено при старт под товар.
Проблема е смазването на компресора. като му намалиш честотата под 50 херца.
unicata - специалист
аха, значи има разлика и в дизайна на тия неща. мерси
шоп - майстор
Комплексни са нещата.
Според типа компресор: ротор, двоен ротор, спирален може и охлаждането да се влоши заради по-малкото количество фреон.

Забележи, че компресора може да работи на по-висока честота. Масово производителите дават данни и при 60 херца.
Обратното не.
Но не пречи да вземеш една стара 12ка за 100 лв и да си поиграеш ей така за спорта и хоби. Например за направа на ТП бойлер.

Обаче за основно отопление си трябва надежна машина без много изгъзици:-)))

Тема "регулиране на мощност на климатичен компресор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: