Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
Имам няколко питания защото ми предстои да захранвам един проект за къща (15kW) на село и исках да проуча нещата възможно най-рано. Да ви запозная със ситуацията и дилемите. Основното е, че имам разстояние което ще се пада в двор и около 60-70 м. от началото на двора където се очаква да прерам.
Не ми се иска да ползвам стълбове и да пускам алуминиев проводник въздушно - предполагам ще е най-евтино, но най-неугледно, затова си мисля за подземно полагане. От тук насетне се чудя дали:
1. Да пускам монофазен или трифазен ток предвид разстоянието.
2. Какъв кабел да избера? За трифазен 4х6 ще е достатъчен ли или трябва да се скача на 4х10?или съотвено 2х16може би ако е монофазен?
3. CBT или 4/2 отделни жила в канал?
4. Ако СВТ директно ли да го прекарвам или и него в канал?
5. Възможно ли е да се прекара също и водопровод в един канал? Доколкото проверявах беше възможно, но с определени разстояния между водата и тока. Ако е така по-добре ли е тока да е в канал?
Благодаря предварително.
mironcho - специалист
Трифазен - само ако ти трябва иначе по-скоро създава проблеми.
За 70м при
трифазно захранване 4х6 мед или 4х10 алум. загубите на напрежение ще са съответно ~2,25% и ~2,19%
еднофазно захранване 2х35 мед или 4х25 алум. (по две в паралел) загубите на напрежение ще са съответно ~1,95% и ~2,23%

Между паралелни водопровод и кабели хоризонталното разстояние трябва да е мин. 50см, при пресичане вертикалната дистанцията да е поне 20см
Водопровода обикновено в двор трябва да е надълбоко към ~1,4м, а кабелите на около метър и най-добре да са под пътека или алея за да няма опасност да забиеш нещо отгоре им или да ги повредят големи корени.
krasi92 - майстор
Аз бих пуснал теифазна партида с 5х10 NYY в гофре в изкопа дето ще се копае за водопровода. Водопровода също в гофре.
brum - майстор
За сечението на кабела е съобразно загубите с които си готов да се примириш При 1% загуби ще плащаш 1% по-високи сметки. Зависи на какво се топлиш, но конкретно при нас 1% загуби са 4-5 лева на месец зимно време и 2 лева на месец лятно време. Или грубо 40 лева на година.

Или на кратко - бих пуснал 3 х 25мм2 и една фаза.

За трифазен - както са ти казали. Само ако е нужен.

И тия работи дето ще ги пускаш и се чудиш - на мен в проектите ми всичко беше описано. От къде минава, на каква дълбочина, как се засипва леглото после. Та ако имаш проекти виж какво пише по тях.
krasi92 - майстор
И сто квадрата да пуснеш захранването от енергийните вампири е шеснаесе квадрата халумин
brum - майстор
Електромера мери консумацията на енергия след него. Преди електромера не те интересува колко загуби има. Там не можеш да направиш нищо. Пък и ги плащаме дружно всички.
gogo7777 - майстор
вт мар 28, 2023 6:24 amkrasi92 написа:
Аз бих пуснал теифазна партида с 5х10 NYY в гофре в изкопа дето ще се копае за водопровода. Водопровода също в гофре.
+1
Само, че аз съм за 3х16 и 1х25 (или 5х16).....с оглед, че веднъж се копае. :drinkers:
gogo7777 - майстор
вт мар 28, 2023 11:36 ambrum написа:
Електромера мери консумацията на енергия след него. Преди електромера не те интересува колко загуби има. Там не можеш да направиш нищо. Пък и ги плащаме дружно всички.
Сетих се..... :drinkers:
Имаше преди тук една тема, в която се разикваше казуса "ниско напрежение - преебан потребител"......даже греехме вода и варихме боб :-D . Там ме убеждаваха, че било друго :drinkers:
hidrazin - майстор
пон мар 27, 2023 8:58 pmOrisis написа:
... къща (15kW) на село ...
Само монофазно. Кабела САВТ, NAYY, NAYY-0/J
:partyman:
gogo7777 - майстор
вт мар 28, 2023 7:40 pmhidrazin написа:
пон мар 27, 2023 8:58 pmOrisis написа:
... къща (15kW) на село ...
Само монофазно. Кабела САВТ, NAYY, NAYY-0/J
:partyman:
Никога не се знае "как, какво, що" ще потрябва :wink: ...."15kW" е много разтеглива тема :wink:

Тема "Прекаране на кабели към къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: