• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lyki - специалист
Здравейте колеги. От дълго време не съм търсил съвет тук. Та проблема е следния. Клиента е подготвил няколко ключа за бойлер от ония малките с квадратния профил. Имали някакъв по лесен тарикатски начин да закрепя проклетата конзолка за гипс картонада е стабилна после когато с мъка се пъхат 2.5квадрата мостови кабели. За тоците ще се оправя.Основата е тухла с лепен върху нея гипс картон. Кюфтетата са тънки има
има вкопан отвор, тухлата е 12см.и зад нея има налепени плочки. Извинявам се за невежеството ако темата не е за тук.
Jacomo - специалист
Ами те тези конзолки не се закрепят, а се вграждат в стената с гипс/гипсово лепило. Пъхаш кабела в конзолата, пълниш отвора в стената с материала и притискаш конзолата, докато стане на една равнина с гипскартона, премахваш излишния материал, шпакловаш около нея и готово. Не разбирам какъв е проблемът.
lyki - специалист
Ако напъхаш отвора с гипсово лепило фиксирам и кабелите. После при монтажа на ключа който едва се побира в конзолката + 4 фиксирани жила които не можеш да напъхаш отзад зад конзолата е жива мъка. Попитах за тарикатски начин. Това което предлагаш всеки го знае.
velas - специалист
За да напъхаш ключа в кът-мястото на конзолата, кабела трябва да ти е свободен доста далече от нея, за да може да "ходи".
Иначе конзолата може да я закрепиш както можеш - гипс, лепило, ПУ, дюбели и пр.
lyki - специалист
Ето колко е голяма конзолката и проклетия ключИзображение
Залепи конзолата два сантиметра по-навътре от гипскартона с гипсово лепило, ако трябва поразкърти тухлата отзад. Забележи двата винта за монтажа на ключа, че са по-дълги. Та това е тарикатският начин за монтаж на тези ключове: конзолата по-надълбоко и така има място за кабелите.
hidrazin - майстор
пет мар 31, 2023 10:02 pmlyki написа:
Ето колко е голяма конзолката и проклетия ключ...
:-D Тъпата, метална конзола на Legrand дето е дълбока ... 35 милиметра. :lol:
На клиента му теглиш една и слагаш такава конзола - Конзола за замазка за бойлерен ключ, 50мм, legrand
Става за бойлерения им ключ и е дълбока 50 мм. Останалото мисля е ясно?
Те това ти е "тарикатския начин" - а ако клиента държи на онова недоразумение е ясно.
Вдигаш му цената в Х пъти.Като не ми харесва - да си го монтира сам...
Успех!
:partyman:
valentino76bs - майстор
пет мар 31, 2023 10:25 amlyki написа:
Ако напъхаш отвора с гипсово лепило фиксирам и кабелите. После при монтажа на ключа който едва се побира в конзолката + 4 фиксирани жила които не можеш да напъхаш отзад зад конзолата е жива мъка. Попитах за тарикатски начин. Това което предлагаш всеки го знае.
Прекъсни само фазата.Нулите свържи с тройка ваго неотваряема клема като пуснеш 1 1,5 кабел до ключа да свети лампата.Фиксирай ги на дъното в ъгъла на кутията.
Подведи си правилно кабелите в кутията още при монтажа така, че да е лесно после.И внимавай с кабелите за лампичката често се късат при монтажа,малко нескопосано са направени.
Другия вариант е както ти казаха по горе кутията за мазилка или по големия вариант на ключа.
Един път свързах този ключ с 4 кв кабел....всъщност той беше свързан ама стърчеше 3 см навън като октопод.Няма набутване брутална работа .
Подведох си жилата и му казвам на тоя натискам каквото стане такова.С цяло тяло с все сила натиснах и стана .Който го вади някога мое се гръмне.
А и друго се сетих ....ако го свързваш с пввмб1 махни му горната изолация...
kozl - майстор
Много пъти снимката обяснява ситуацията много по-добре от разказа.
Аз съм ползвал металните кутии на Легранд и да пластмасовите са по-удобни за работа.
Подобно на случая при lyki се случи да замонолитя металните кутии в стената и в последствие се оказа, че пред кутията ще се монтира ламперия и болтовете от комплекта за захващане на ключа към металната кутия станаха къси е не можах да ги ползвам.
Та тези болтове се оказаха с инчова резба и проблем с намирането на по-дълги такива, но все пак открих в магазин за крепежи на Сливница/Раковски.
И едан съвет при употребата и на двата вида кутии - при борбата с наместването на проводниците да се внимава да не остават проводници близо до осите на болтовете или рапидите, че лично ми се случи и при двата вида да стане контакт на болт/рапидка с проводник фаза или нула, при което има свето-тряс и пушек или тихо пада ДТЗ.
пишман_майстор - майстор
По-дълбока конзола е решението.
И аз където е необходимо ( или възможно ) ползвам дълбоки конзолни кутии или вкопавам стандартна малко навътре .
  • 1
  • 2

Тема "Ключ за бойлер..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: