• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Razer_86 - специалист
ср май 10, 2023 8:09 pmgogo7777 написа:
Аз пък си мисля, че въобще пусковия кондензатор е ВЕЧЕ излишен.
:drinkers:
Беше прав колега. Разкачих кафявия кабел от Клема W2 и мотора си тръгна без проблем. На тази Клема вече нямаше фаза (демек центробежния си работи). С пусков и без пусков кондензатор мотора стартира по един и същи начин. След 10 Мин работа на празен ход обаче си беше загрял така доволно. Ако го бях оставил още 10 Мин сигурно нямаше да можеш да държиш ръката на него. Какво да правя сега? :?
Andri01 - майстор
Сигурен ли си,че майстора ти го е пренавил правилно? А не с по-тънък проводник или по-малко навивки!?
B0bi - специалист
"Интересен въпрос" ... :cool:
Мисля, че трябва да питаш майстора си до каква температура е нормално да загрее двигателят ти на празен ход и колко време е "нормално" да издържи така преди да изгори. Евентуално някак си да го задължиш да присъства с теб при работа с машината. В смисъл да няма възможност да се изплъзне с думите, че си го претоварил. Така както описваш нещата, двигателят няма как да издържи и минимално натоварване. А ти организирай не минимално ...
gogo7777 - майстор
ср май 17, 2023 4:24 pmRazer_86 написа:
..... Какво да правя сега? :?
Ами нямаш много възможности. За съжаление не съм спец. Но тия малки съпротивления и големия ток говорят за лошо навит мотор.
Тоя работен кондензатор така и не стана ясно дали е читав и колко микрофарада е.... :drinkers:
Razer_86 - специалист
Добре де какви трябва да са нормалните съпротивления за този тип двигател? Аз за тока си мисля ако изхождаме от формулата P=U.I (10×220=2200) значи тия 10А би трябвало да са при пълен товар, а не на празен ход. А работния кондензатор ще взема аз да си го сменя с 50 микрофарада. :drinkers:
gogo7777 - майстор
Това, което аз знам е, че трябва да са в съотношение 2:1 приблизително. Пак казвам, че не съм специалист нито бубиньор. Пиша от опита ми със свързването на монофазни двигатели, което е било, когато съм бил млад. Не взимай на 100% моите съвети, защото не са професионални.
За кондензатора нека се изкажат знаещите, да не се окаже, че за твоя случай трябва с по-малък капацитет, отколкото обичайния 50-60 микрофарада.
fbr - майстор
Много криви сметки правите. Първо, този ток, който мерите, 10 А не е чисто активен, в него има голяма индуктивна компонента, която се джурка по жиците, но не се превръща в механична или топлинна енергия, и не консумира активна енергия от мрежата. Второ, меренето на активно съпротивление на намотка и смятането на токовете на верига за променлив ток с индуктивен товар, не дава верен резултат, щото трябва да се прибави и реактивното съпротивление на бобината. Вярно ще е, ако меренето на тока става при подадено постоянно напрежение.
Andri01 - майстор
"Интересното е че майстора го замери и стойностите му бяха в нормите, но аз пак настоях да го пренавие..." След пренавиването се оказа че имало много грешки в намотките Нещо не връзват тези две неща?!
Razer_86 - специалист
чет май 18, 2023 11:39 amAndri01 написа:
"Интересното е че майстора го замери и стойностите му бяха в нормите, но аз пак настоях да го пренавие..." След пренавиването се оказа че имало много грешки в намотките Нещо не връзват тези две неща?!
И на мен това ми направи впечатление ама викам айде той нещо се е объркал при замерването амааа .... Нещата май отиват към смяна на майстора.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Проблем с монофазен мотор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: