Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
CYPER - специалист
чет май 11, 2023 6:49 pmТрифон П.Трифонов написа:
Около пъпката се виждат двата края на болтчета.
Ако обърнеш мотора, може да разбереш, че се разглобява.
Това намеква с въпроса Кака.
Тези болтчета държат една планка, която пък държи ротора и могат да се развият, чак след като се махне шапката.
Викнах неволята и го отворих като внимателно удрях с чука по периферията на шапката. После го разглобих на съставните му части доколкото е възможно и всичко измих на мивката с вода без ротора :shock:
После с духалка изсуших всичко като статора след това го залях с 96% спирт да разкара ако е останало с вода и пак го изсуших с духалката. Пръснах бяла литиева грес на 2та лагера.
После сглобих само мотора без турбината като временно удължих въпросното кабелче с WAGO клема и о изненада моторът тръгна :shock:
Та моторът е МЕГА ЧИСТ и работи.

Обаче след всички тези манипулации жицата се скъса :-D и сега трябва да запоя удължение.

Проблем ли е, че припоят ще хване и съседни кабели? Смисъл има ли значение къде точно ще запоя нова жица към намотката?

Изображение

чет май 11, 2023 8:02 pmZEDYCUS написа:
Абсурд да го разглоби така, че после и да го сглоби след това. Проблема не е само корпуса, че е занитен ами и турбините и те са на студена пресова сглобка на ротора. И няма сваляне без да я прецакаш. Борил съм се с един мотор, само че на Лавор и там беше даже по лесно защото корпуса е пластмасов на лепило. Но не успях да го оправя. А трябваше само да сменя единия лагер след турбината, донора беше с изгорял ротор но здрави лагери и на него се учех да го разглобя. Два пъти купувах двигател за него и все още си работи.
Сторих нещо абсурдно :shock: Шапката е заводски сложена с преса, но се маха. Нищо не е занитено. Турбините са хванати с гайка към ротора.

ИзображениеИзображениеИзображение
ZEDYCUS - майстор
Браво. Извадил си късмет с модела мотор. При мен се разглобиха така ...

Прикачен файл

viber_image_2023-05-11_23-18-44-678.jpg
CYPER - специалист
Някой с богат опит или богато въображение как може да се удължи въпросната скъсана жичка?
Че иначе трябва да го хвърлям.
пет май 12, 2023 7:28 pmCYPER написа:
Някой с богат опит или богато въображение как може да се удължи въпросната скъсана жичка?
Че иначе трябва да го хвърлям.

Далеч от богат опит, но....опитай да развиеш един оборот и крайчето ще ти излезне на ачика!
Дори да е най отдолу, опитай да разхлабиш и да издърпаш крайчето назад!
После запоявай, удължавай, сгъстя.....опа, това беше за плешаци!!!
CYPER - специалист
пет май 12, 2023 7:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет май 12, 2023 7:28 pmCYPER написа:
Някой с богат опит или богато въображение как може да се удължи въпросната скъсана жичка?
Че иначе трябва да го хвърлям.

Далеч от богат опит, но....опитай да развиеш един оборот и крайчето ще ти излезне на ачика!
Дори да е най отдолу, опитай да разхлабиш и да издърпаш крайчето назад!
После запоявай, удължавай, сгъстя.....опа, това беше за плешаци!!!
Да го издърпам, ама като не знам от долната страна коя жица да дърпам. А пък ваденето на намотките от мотора вече ми се струва безсмислено, понеже после не съм убеден че ще успея да ги върна обратно.
Пусни си медицински филм, ама истински и с хирурзи!
Може да ползваш пинсета. Избутваш назад, размърдваш леко....нещо такова. Не виждам да е много стегнато, та би могло да се получи.
Другият вариант е телевизионен радио сервиз или къде пренавиват мотори. Все ще знаят някоя жица хватка.
hidrazin - майстор
чет май 11, 2023 11:05 pmCYPER написа:
Проблем ли е, че припоят ще хване и съседни кабели? Смисъл има ли значение къде точно ще запоя нова жица към намотката?
Припоя няма да хване съседни жици (освен ако не си много упорит) защото са изолирани.
Новата жица се запоява там където е скъсаното.
Новата жица - многожична. Ако успееш да я запоиш спойката трябва да се изолира с нещо за да не опира в другите жици или желязото на статора.
За изолация - тефлонова лента (ама не от тая за ВиК) но предполагам няма от къде да вземеш.
Става и микалента, електрокартон че и обикновена, по-плътна хартия.
Накрая най-важното е да обездвижиш спойката така че да се (движи) само многожичния кабел - удължението.
Става с някакво лепило (но не и Капчица) - примерно епоксидно.
Става и с някакъв лак/боя но не водна основа. Така с лепилото/лака/боята ще импрегнираш картона/хартията и ще обездвижиш спойката.
Малко е трудно да ти го обясня така с писане но поне опитах.
Успех!
:partyman:
P.S. Тоя номер съм го играл с мотота на помпата на една моя пералня преди много години.
Така и си замина за вторични след мноооого години.
CYPER - специалист
пет май 12, 2023 10:36 pmhidrazin написа:
чет май 11, 2023 11:05 pmCYPER написа:
Проблем ли е, че припоят ще хване и съседни кабели? Смисъл има ли значение къде точно ще запоя нова жица към намотката?
Припоя няма да хване съседни жици (освен ако не си много упорит) защото са изолирани.
Новата жица се запоява там където е скъсаното.
Новата жица - многожична. Ако успееш да я запоиш спойката трябва да се изолира с нещо за да не опира в другите жици или желязото на статора.
За изолация - тефлонова лента (ама не от тая за ВиК) но предполагам няма от къде да вземеш.
Става и микалента, електрокартон че и обикновена, по-плътна хартия.
Накрая най-важното е да обездвижиш спойката така че да се (движи) само многожичния кабел - удължението.
Става с някакво лепило (но не и Капчица) - примерно епоксидно.
Става и с някакъв лак/боя но не водна основа. Така с лепилото/лака/боята ще импрегнираш картона/хартията и ще обездвижиш спойката.
Малко е трудно да ти го обясня така с писане но поне опитах.
Успех!
:partyman:
P.S. Тоя номер съм го играл с мотота на помпата на една моя пералня преди много години.
Така и си замина за вторични след мноооого години.
Благодаря, добри насоки даде. Аз моторът го носих при един познат електротехник и той заключи, че няма оправия понеже намотката/жицата е алуминиева и било много трудно за запояване.
Иначе на мен ми хрумна да го изолирам с горещ силикон + ще го обездвижи. Само не знам дали температурата в мотора не е прекалено висока за него, смисъл няма да се разтопи.
Другият вариант, който ми хрумва е лак за нотки?

Ще тествам и ще докладвам - или ще стане или не :-D
hidrazin - майстор
пет май 12, 2023 11:58 pmCYPER написа:
...жицата е алуминиева и било много трудно за запояване.
Това е проблем. Голям. Първия път като си докопал жицата не е трябвало с WAGO-то а направо да я усучеш с ново, многожично кабелче и да обездвижиш...
Алуминий се запоява но не и на такова тясно място дето е на снимката...
Горещия силикон май би свършил работа но ще е проблем да залепне - статора и/или намотката ще "дръпнат" бързо температурата.
Би станало ако от силикона сложиш парченце и го разтопиш с човката на поялника а не да го нанасяш с пистолета за силикон.
Става и така - многократно пробвано.
Лак за нокти също би свършил работа с някои условности - нитроцелулозен е, което означава неподходящ лак (и гори добре при ниски температури).
Масово днес "бобиньорите" с него импрегнират пренавитите мотори/ротори което въобще не е правилно и пълен таш...ак.
Правилното е използването на меламин алкиден лак - намотките се киснат/изваряват една нощ във гореща вана (под 100 градуса) с лак и после се изпичат при 130 градуса поне за час.
За трансформаторите - вакуумно импрегниране с последващо изпичане на 130 градуса.
Така се правеха у нас всички електродвигатели и трансформатори когато се държеше на качеството - факт е че още работят без проблем.
Успех! Ще ти е нужен и то много.
:partyman:
И накрая, ако случайно нещо откаже да се получи успеха, може да пусне на ЛС едни данни за куриер, че да му пратя ергенската си прахосмукачка- подарък.
Не помня заглавието, сякаш беше 1500W, синя........Мотора е отличен, та ако е годен за трансплантация и има съвместимост на органите....
Само на цената на една куриерска услуга.

Тема "Ремонт на мотор на прахосмукачка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: