Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
пет юни 02, 2023 9:50 pmyanko78 написа:
Предполагам, че може би, при тия слягания, някъде жиците са се смачкали и са укъсили.
Ако кабелите са укъсили няма да мериш 120V, a 230V. Слагай кондензатори на лампите, че техните за 7 години са дали фира.
yanko78 - специалист
пет юни 02, 2023 10:13 pmiliya_i написа:
пет юни 02, 2023 9:50 pmyanko78 написа:
Предполагам, че може би, при тия слягания, някъде жиците са се смачкали и са укъсили.
Ако кабелите са укъсили няма да мериш 120V, a 230V. Слагай кондензатори на лампите, че техните за 7 години са дали фира.
А защо като прекарахме външно кабелче и елиминирахме провокирания участък, плафоните спряха да мигат?
iliya_i - майстор
пет юни 02, 2023 10:16 pmyanko78 написа:
пет юни 02, 2023 10:13 pmiliya_i написа:
пет юни 02, 2023 9:50 pmyanko78 написа:
Предполагам, че може би, при тия слягания, някъде жиците са се смачкали и са укъсили.
Ако кабелите са укъсили няма да мериш 120V, a 230V. Слагай кондензатори на лампите, че техните за 7 години са дали фира.
А защо като прекарахме външно кабелче и елиминирахме провокирания участък, плафоните спряха да мигат?
Защото не сте го прекарали успоредно на другите жици в стената. От тях се индуктира напрежение в жицата, която е прекъсната от ключа. И тази индукция няма кой да я разрежда. Всъщност има - лампата като запали. За това тя си пали периодично при изключен ключ. Волтматъра е с прекалено голямо съпротивление, за да я разреди той.
ivanovbg - майстор
Стига с тая индукция, при свалени всички предпазители освен на осветлението пак има ток. За да има индукция трябва да тече ток. Трябва като Йовков - по жицата и истината ще се покаже. Слягане което да премачка кабел... мазилката трябваше да е напукана.

Вземи си едно такова https://mr-bricolage.bg/detektor-na-nap ... /p/1023903 и ще видиш къде под мазилката минава кабела и почвай да къртиш каналче. После замазваш и боядисваш.
kozl - майстор
пет юни 02, 2023 4:24 pmivanovbg написа:
Обади ми се, или дай телефон да ти звънна аз, че с тези писаници нищо не разбирам
И аз прочетох НЕКОЛКО пъти написаното:
пет юни 02, 2023 2:29 pmyanko78 написа:
Кабелите които отиват на ОТ не светят/мигат при изключено. При включено, свети само единият кабел.
докато вдена, че не светят кабелите а свети "фазомера" допрян до кабелите. Та +1 за "писаниците"
И не мигат при изключено, а вероятно присветва глимката на фазомера при зареждане на кондензатора над 70V. Ако уреда "фазомер" е с глим лампа, защото може да е и некъв електронен.
пет юни 02, 2023 7:35 pmivanovbg написа:
Да споделя и аз. Инсталацията е правилно свъзана. Ключове прекъсват фазата. Проблема е в кабела от последния девиаторен ключ до разклонителната. Дори и разкачен от двете страни на него има 120в. Лошото е че е някъде в мазилката вероятно има утечка към кабел с фаза. При външна замяна на въпросния участък всичко е нормално. С червено съм отбелязал проблемния участък. Не съм наясно с разположението, но в съседния апартамент има ремонт и с някоя по дълга бургия ... Сещате се.
Иванов как да разбирам "разкачен от двете страни" като откачени и трите проводника от ключа ли?
ср май 31, 2023 8:51 amyanko78 написа:
Всички жизи от ключовете в коридора 2бр девиаторни и 1 бр кръстат, са разкачени и продължава да мига.
Това обаче не изключваше варианта с директна фаза към плафоните.
След като е вписано, че фазата не е директна и утечката е локализирана до проводника от ДК1 към ОТ и какво да се прави, като Янко не сака да разбутва РК :?
Еми Янко смени единия или и двата плафона с такива с Крушка с НЖ (халогенна става).
За кондензатора писах. Съпротивление също става, но то ще се нагрява най-вече докато светят плафоните. Та за това аз бих избрал кондензатор или крушка с НЖ.
ESPACE - майстор
съб юни 03, 2023 8:28 amkozl написа:

След като е вписано, че фазата не е директна и утечката е локализирана до проводника от ДК1 към ОТ и какво да се прави, като Янко не сака да разбутва РК :?
Не четеш ли? Явно са я разбутали щом са локализирали проблема между ДК и РК. И чертеж за направили.
ivanovbg - майстор
съб юни 03, 2023 8:28 amkozl написа:
пет юни 02, 2023 7:35 pmivanovbg написа:
Да споделя и аз. Инсталацията е правилно свъзана. Ключове прекъсват фазата. Проблема е в кабела от последния девиаторен ключ до разклонителната. Дори и разкачен от двете страни на него има 120в. Лошото е че е някъде в мазилката вероятно има утечка към кабел с фаза. При външна замяна на въпросния участък всичко е нормално. С червено съм отбелязал проблемния участък. Не съм наясно с разположението, но в съседния апартамент има ремонт и с някоя по дълга бургия ... Сещате се.
Иванов как да разбирам "разкачен от двете страни" като откачени и трите проводника от ключа ли?
Разбирай както е написано. Разгледай схемата която съм нарисувал. Кабела има два края и е в мазилката. При откачени и двата края на него има 120в и фазомера свети на него. От ключа до разклонителната кутия се пуска нов кабел ВЪНШНО и проблем няма. Всичко си работи като по учебник без мигане.

Понеже текат ремонти и над човека е възможно отгоре леко да са го наводнили и по незнайни пътища водата да е намокрила някъде кабели с нарушена изолация, макар че няма следи по стените и във видимите разклонителни кутии. След седмица или месец като изсъхне може да изчезне утечката и всичко да се нормализира. Плафоните са повече за красота и за годините ползване не са включвани повече от няколко пъти. Просто от един път са почнали да мигат дразнещо.
brum - майстор
Че няма фаза горе стана ясно като Янко качи снимките на копчетата и писа кога "свети" фазомера. Правилно са решили проблема, туй не е от индукция.

С резистор/кондензатор може да се закърпи, да. Но и аз бих разбил мазилката да подменя кабела.
kozl - майстор
съб юни 03, 2023 8:35 amESPACE написа:
съб юни 03, 2023 8:28 amkozl написа:

След като е вписано, че фазата не е директна и утечката е локализирана до проводника от ДК1 към ОТ и какво да се прави, като Янко не сака да разбутва РК :?
Не четеш ли? Явно са я разбутали щом са локализирали проблема между ДК и РК. И чертеж за направили.
Четох, четох от мноо четене и се :rolleyes:

В крайна сметка мигат или присветват :-D
Добре де- присветват.
Иванов достатъчно ясно обясни как е решил проблема, а Бръма обобщи правилно.
Ако речеш, нека урока по красноречие продължи!

Тема "Откриване на утечка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: