Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Да нещо требе да се промени с :wink:
И аз се надянах на некви МИГАЩИ крушки "limaLED".
Мигат обаче кога им кеф на тех и то само когато светят. Да ама този проблем с мигането е противополажен на проблема с"мигането" при автора ня темата, защото не е от утечка, а от "нетечка".

Та па да повтора, че мигането не е като присветването :wink:

Авторът не е лепил тапети не е мокрил мазилки и т.н. Но пък доколкото разбрах е пробвал "мигащите" плафони на друго място в съседен апартамент и там те не са присветвали, от което може да се приеме, че утечка на другото място няма. Е да ама това не потвърждава лампите имали ли са шунтове, които с времето са се скапали без външна намеса :?

М-у впрочем тва с овлажнени мазилки мое да е от комшии щот съм имал такива случаи и при мен и при съседи.

И да утечка има и с мултицета може да се измери като сондите на мултицета се свържат последователно на захранването на плафона. Авторът има мултицет, но явно не знае как да го ползва иначе до сега да бе измерил колко е утечката и ЕВРИКА утечката е открита и е факт. Е лампите нема да мигат, ама кво от това като ще присветват дразнещо.

Изглежда следващата тема требе да е "Какво да правя - как да отсраня утечката или как да се премахне присветването?".

Аз па на LED ленти у нас сам им сътворих утечка с ключ с глимка и вече писах как премахнах присветването.

А са къде е утечката :?
И веднага ми присветва за "фазомер". Ама явно и не само на мен, а и на други дето сме писали в темата.
Всъщност то може да е възможно и без "фазомер" ако се приеме, че предпазителите прекъсват фазата. Само че ще трябва по-дълъг проводник, който да се свърже с нулата в ап.табло и с измерване на променливо напрежение м-у проводник при плафона и изтегления от нулата в ап.табло да се установи по кой проводник от тези за плафона има фаза. Аз бих го направил докато плафоните светят и като ги загася от някой ключ и напрежението м-у фазовия проводник и този от нулата в таблото не се промени значи до плафоните е изтеглен проводник директно към фазата. Тогава ключовете прекъсват нулата. Обаче се е появила утечка в байпас на ключовете, към нулата, а възможно и към "земя" и плафоните присветват в зависимост от тока и зареждането на кондензатора в LED драйвера, вече обясниха как.
А може утечката да си е била още в началото и присветването да е "гасено" с кондензатор, който си е загубил капацитета и плафона почнал да присветва :? Местиш плафона в другия апартамент, там няма утечка и плафона не присветва.
Да теория много, тегли се като локум :-D
Ама има 2 положения от които да се почне с локумите и тва ще стане като се разбере ключовете фазата ли прекъсват или нулата.

Са обаче нов апартамент ми припомня скорошна случка и точно с осветление в коридора и 2 девиатора + кръстат. Та по схема гледам дека е кръстатия и връзвам заедно всите 4 жици и бам предпазителя падна. Еми изненада в конзолата има и директна нула за "умни" ключове, а схемата променена и кръстатия на друго място, а в това място 3 проводника за девиатор + постоянна нула. Та като е нов апартамент има ли изтеглена постоянна нула в конзолите?
yanko78 - специалист
чет юни 01, 2023 1:45 ampetromaniq66 написа:
Какво да търсите проблема в нулата, няма ли фаза няма проблеми, няма и ток. Утечки и ала бала...прекъсвайте фазата от ключовете, както е писано в книгите, а не преди беше така а сега е друго. Пуснал фаза директно и търси утечката във форума.
Ти да не си на баба Ванга някой внук? От къде ти дойде това прояснение, че някой нещо е пускал, та даже и с конкретика за фаза го определи?
yanko78 - специалист
Кабелите които отиват на ОТ не светят/мигат при изключено. При включено, свети само единият кабел.
На снимките е описано какво е положението при ключовете.

Изображение

Изображение

Изображение
brum - майстор
Янко, горе на лапмата мери. При изключена лампа свети ли фазомера на някоя жица горе при лампата?

Ама май отговора ще е не. Ако горе свети при спряно долу щеше да има "при включено НЕ свети", а не "при включено свети".
yanko78 - специалист
пет юни 02, 2023 2:52 pmbrum написа:
Янко, горе на лапмата мери. При изключена лампа свети ли фазомера на някоя жица горе при лампата?

Ама май отговора ще е не. Ако горе свети при спряно долу щеше да има "при включено НЕ свети", а не "при включено свети".
Бръм, нали точно това съм написал/описал….
brum - майстор
Уф, не съм прочел първото ти изречение. Загледах се в картинките.

Айде още един опит - разкачи ОТ (всичките) и виж при изключени копчета горе свети ли фазомера на някой от кабелите. При изключено копче и разкачени ОТ (всичките разкачени) премери и напрежението между двата кабела дето отиват към ОТ-то. И ако е ниско (под 2-3-4 волта) премери и тока (на милиампери, променлив ток). Сподели резултатите после.

Снимай и тия копчета отпред, не от страни. Някое от тях има ли "лампичка" вградена в него?
пет юни 02, 2023 3:36 pmbrum написа:
......... Някое от тях има ли "лампичка" вградена в него?
вт май 30, 2023 10:17 pmyanko78 написа:
Никъде нямам глид(М) лампи.
Само аз ли препрочитам тема, при засукан и интересен казус или по лесно е да пиша от последната запетая натам?

Всъщност, казус има само за Янко.
brum - майстор
Хубаво. Значи при разкачени кабели към ключовете мигането продължава (тук надявам се да е при всички разкачени ключове). При сваляне на предпазителите - мигането спира. Ключовете прекъсват фазата, не нулата.

Между предпазителите, лампите и ключовете има едно нещо - разклонителната кутия. Остава в нея да търсиш утечката. Как се търси кутията - с детектор на напрежение/кабели търсиш къде стига кабела от ОТ-то. От там трябва да тръгват и кабелите към ключовете.
yanko78 - специалист
При всичко разкачено, фазомера свети и при вкл и при изкл. В единия вариант изкарвам 234 волт, при другия 133.

Изображение
yanko78 - специалист
пет юни 02, 2023 4:03 pmbrum написа:
Хубаво. Значи при разкачени кабели към ключовете мигането продължава (тук надявам се да е при всички разкачени ключове). При сваляне на предпазителите - мигането спира. Ключовете прекъсват фазата, не нулата.

Между предпазителите, лампите и ключовете има едно нещо - разклонителната кутия. Остава в нея да търсиш утечката. Как се търси кутията - с детектор на напрежение/кабели търсиш къде стига кабела от ОТ-то. От там трябва да тръгват и кабелите към ключовете.
На кутиите имам капачки, които не ми се иска да махам, защото коридора е измазан с декоративна мазилка и ако ги натисна да ги махам, ще усера стените.
По тях нищо не е пипано. Ясно ми е, че някъде явно има лоша връзка в повечето случаи при утечка. Надявах се да е при ключовете.

Тема "Откриване на утечка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: