Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
5kof - специалист
Привет за всички знаещи и можещи! Длъжен съм да започна с това, че с тока почти съм скаран, избягвам да се занимавам с него и срещите ни почти никога не завършват с приятен спомен за мен. Та на въпроса, за който търся помощ и компетентен съвет. Възрастен човек, трудно подвижен ползва ел. количка. Купихме нови тягови акумулатори 40Аh. Но се оказа, че задрядното ( оригинал от количката ) е с максимален заряден ток 3,8А. И започнаха проблемите -системно недозареждане, светва червена лампа и се налага аварийно прибиране. Наложи се и закупихме ново захранване 24V, 10A. Пробих кутията на акумулаторите и вързах един червен и един син кабел ( многожилен, може би 8-10мм) и изкарах навън за зареждане. Та моето питане е как да изпълня най-добре свързването на тези кабели към акумулаторите и с какъв кабел е най-добре да го изпъля? Осъзнавам, че това, което съм направил до тук е само, за да се убедя, че новото зарядно ще върши работа. Това, което си представям е да потърся някакъв по-читав проводник ( не знам какъв). Краят, който ще вържа към акумулаторите да обработя с поялник и калай. А другият край, който ще изкарам от кутията да обработя пак с поялник и сложа кабелни обувки, за по-лесно защипване на щипките от зарядното. Какви щипки да потърся и как да ги защитя от атмосферно въздействие, когато дядото е навън с количката? Ще бъда благодарен на всеки, който помогне със съвет, или мнение! Лек ден и успешна седмица на всички!!!
vlax - майстор
Дай една снимка на зарядното.
И други снимки на количката,акумулаторите,абе каквото имаш.
:partyman:
valentino76bs - майстор
2.5 кв. мм кабел ,обувки с ухо и най добре е на акумулаторните обувки/клеми да ги наденеш на някой болт ако има
5kof - специалист
пон юни 05, 2023 8:35 amvlax написа:
Дай една снимка на зарядното.
И други снимки на количката,акумулаторите,абе каквото имаш.
:partyman:
За съжаление всичко е в провинцията. А не направих никакви фотки, за което съжалявам.
hidrazin - майстор
пон юни 05, 2023 8:30 am5kof написа:
Наложи се и закупихме ново захранване 24V, 10A.
Купихте захранване 24V 10A или зарядно 24V 10A ? Защото двете неща са коренно различни.
пон юни 05, 2023 8:30 am5kof написа:
Купихме нови тягови акумулатори 40Аh. Но се оказа, че задрядното ( оригинал от количката ) е с максимален заряден ток 3,8А. И започнаха проблемите -системно недозареждане, светва червена лампа и се налага аварийно прибиране.
За съжаление това не е концерт по желание.
На тягов акумулатор 40Ah зарядния ток трябва да е в границите 3,6-4А - демек оригиналното зарядно си е напълно подходящо.
Ако се опитвате да го зареждате с 10А съвсем скоро няма да имате акумулатори.
:partyman:
Имах същият проблем преди години.
Купих едно C7- 12-24/7-3.5, изрязах оригиналната букса за зареждане и я свързах към новото зарядно. Акумулаторите бяха 2х33. Така си откара докато се скапа количката няколко години по късно.
Същите акумулатори още са в перфектно здраве, вързани на ЮПС, който се грижи за непрекъснатото захранване на рутер, контролери, телевизия, хладилник.

Вероятно зарядното се е скапало или по веригата за зареждане има проблем.
Бакалските сметки показват, че за 11-12 часа оригиналното зарядно трябва да зареди напълно акумулаторите.
Не вярвам ездата за денонощие да е повече от 2-3, да речем.
5kof - специалист
Зарядното, което купихме ,модел WJ-BC2410A има индикатор за зарядния ток. При първоначалното включване за зареждане на акумулаторите започна със заряден ток 8А. Така държа почти 2 часа. След което падна на 6А за около 3 часа и постепенно слезе на около 1,5А. Целият заряден цикъл продължи 6 часа. На ден с количката се изминават около 2,5- 3км, максимум. С времето напред ще видим как ще се прояви зарядното на този режим на експлоатация. Оригиналното зарядно го дадох за тест и ремонт, ако е възможен и има някакви проблеми.
MamaMy - майстор
Това, че зарядното е дало ток 8А не е за хвалене. Това ще ви скапе новите акумулатори за норматив. Зарядния ток не бива да превишава 1/10 от капацитета на оловен акумулатор.При този случай времето за зареждане не трябва да е повече от 14 часа ако не е автоматично зарядното устройство. Ако е автоматично, то то трябва да е съобразено с капацитета на акумулатора защото то не знае какъв е той и винаги започва с максималния си собствен ток.

Сега го погледнах това зарядно и мога да ви разочаровам. Откровен боклук на силно завишена цена защото е в шарена кутия и има стрелкови индикатор. Най-обикновено антично зарядно с трансформатор. Да бяхте взели две електронни процесорни за по 12 волта за тези пари и да решите проблема кардинално.
hidrazin - майстор
Напълно съгласен.
Само не ми е ясно защо питат след като правят каквото си искат?
Ама акумулаторите са си негови, както и парите.
:partyman:

Тема "Прерабитване зареждането на инвалидна количка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: