Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
съб юни 10, 2023 10:42 pmzz_stefanov написа:
Ако е 3х5 kW, аз бих го ...
Дрън, дрън, дрън... А акото цапа и мирише. :-D
Де си тръгнал да фърлящ боб при условие че твоя е измушичен? (не знаеш колко А му е бАшона след електромера)
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Така са му го продали, а и не знае каква му е партидата. Ще провери.
hidrazin - майстор
Убаво. Остава и да ни каже. Макар да съм "леко" скептичен относно НОВ апартамент с трифазна партида.
Осен ако не е някоя нова измама на инвеститорите за която не знам.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Може и това да е.
Новият на сина е с кабели за трифазна до таблата на апартаментите.
При продажбата са им казали че могат да подадат молба за такава. Предполагам заради модата на проточните бойлери.
При него обаче няма трифазен за главен. И той ще пита каква му е партидата, защото по предпазител е на ръба. Поне до кухнята отиваха два кабела от отделни предпазители, та плота и фурната ги разделихме още преди монтажа.
hidrazin - майстор
нед юни 11, 2023 12:25 amzz_stefanov написа:
Предполагам заради модата на проточните бойлери.
Да бе ... и каква е разликата между монофазна партида ДО 15kW и трифазна партида пак ДО 15kW ? :-D
:partyman:
kozl - майстор
съб юни 10, 2023 10:45 pmhidrazin написа:
И колко ампера ти е предпазителя в таблото с електромера.
Тйва автора може да го види в електромерното табло без да пита Електрохолд (ЧЕЗ).
Са дали е по договор с ЕРП или подменян може да научи от ЕРП-то.
Главния в ап.табло е 32А, 3Р, крива В, ако в електромерното табло е 32А крива С си мисля, че е добре за изброеното в 1 пост и при условие, че се промени разпред2лението по фази. Обаче за трифазен бойлер и комфорт па не стига. Като почнем от таблото дето мястото не стига за апаратура за бойлера и ....

Ако предпазителя е 20А 3Р, каквито съм виждал по електромерни табла, че ЧЕЗ да допускат за партиди 15kW. Това не е добре за автора, защото в ап.табло главния е с по-голям ток от този в ГЕТ, рапределението в ап.табло не е оптимално и това може да е причина за чести спринтове до ГЕТ .

Обаче съм виждал и друго - как от ЧЕЗ, след сигнал за повреда в ГЕТ смениха всички подменени трифазни АП-та в съответствие с партидите.

За мен е любопитно има ли ТЕЦ или газопреносна мрежа в района?
Тези дадености предопределят проектната мощност за жилищата и съответно това се отразява на договорите с ЕРП и в крайна сметка на предпазителите в ГЕТ.
hidrazin написа:
нед юни 11, 2023 12:25 amzz_stefanov написа:
Предполагам заради модата на проточните бойлери.
Да бе ... и каква е разликата между монофазна партида ДО 15kW и трифазна партида пак ДО 15kW ? :-D
:partyman:
И аз мисля като zz_stefanov :roll:
Разликата е, че на монофазна партида проточен бойлер и комфорт са несъмвестими неща. Всъщност много зависи от ползвателя, но поне аз съм пробвал по нужда и беше мъка, особено зимата.
При трифазна партида - има надежда за комфорт с 3Р бойлер. Именно това се ползва от инвеститорите като продават жилищата с възможност за трифазен бойлер. Па колко е удачна тази възможност :?

А то и фурната и котлоните предполагам могат да се свързват трифазно, но едва ли има изтеглен кабел до тях за такова свързване, пък и в ап.табло мястото не стига.
gogo7777 - майстор
Автора каза, че бойлер няма да има.
Това 3х5кВт е някаква недомислица като партида. :)
zz_stefanov - майстор
нед юни 11, 2023 1:05 amhidrazin написа:
нед юни 11, 2023 12:25 amzz_stefanov написа:
Предполагам заради модата на проточните бойлери.
Да бе ... и каква е разликата между монофазна партида ДО 15kW и трифазна партида пак ДО 15kW ? :-D
:partyman:
То разликата е, че самата партида струва пари, на инвеститорите им е по евтино да платят за еднофазна 6 kW пък да има заготовка да си увеличи после за сметка на купувача. Аз на моя така и не се вживях с каква са му я продали.
По добре да му бяха пуснали трифазна до гаража, да посрещне бъдещето, но и там му е монофазна слаба. :)
Да големите плотове и фурните могат да се включат трифазно, но до сега не съм видял в нов апартамент изтеглен от инвеститора трифазен кабел до кухнята.
yanko78 - специалист
Скоро като почнем да опъваме кабели от балконите за ел. Коли, ще разберем предимството на трифазен ток в дома.
kozl - майстор
нед юни 11, 2023 2:21 pmzz_stefanov написа:
Да големите плотове и фурните могат да се включат трифазно, но до сега не съм видял в нов апартамент изтеглен от инвеститора трифазен кабел до кухнята.
Според мен повече зависи от проекта, отколкото от инвеститора. Ма имаше един техник де карал жичкаджиите да теглят кабели по диагонали :shock: Беше мноо горд колко кабел е спестил на инвеститора, а на мен ми #-o

Тема "Моля за мнение относно ел. инсталация на ново жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: