Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

моля Ви за експертно мнение (пълен лаик съм, а имам известни притеснения) относно това как са свързани отделните кръгове към контакти, уреди и пр.
След нанасянето ми в нов апартамент проверих предпазителите на таблото и кръговете - прилагам снимка на таблото ми:

След главния предпазител отляво надясно:
- 6А - (неизползван)
- 10А - (осветление хол)
- 10А - (осветление коридор, баня и спалня)
- 40А - (сив) - този предпазител изключва трите следващи
- 16А - контакти в хола, включително хладилник, абсорбатор, контакти над плота на кухнята и климатик 12-ка в хола - твръда връзка
- 16А - контакти в спалнята (включително и климатик 9-ка твръда връзка)
- 25А - индукционен котлон и фурна (двата са на твърда връзка)
- 25А (сив) - този предпазител изключва следващите два
- 20А - контакт съдомиялна
- 20А - контакт пералня
- 25А (сив) - изключва следващия и последен
- 20А - само един контакт в банята, който явно е сложен незнайно защо на този отделен кръг
Бойлер няма и няма да се слага.

Приесненията ми са:
1) 25А за котлона и фурната общо не са ли малко? 25X220V=5.5KW, а котлоните са общо 4 с обща максимална мощност 7,2KW, отделно е фурната която е 3.4KW. Означава ли това, че не може да се включват повече от фурната и 1 котлон (или 3 котлона) едновременно?
2) 16А за Климатика в хола + хладилник, абсорбатор и всички останали контакти. Хладилникът работи постоянно, климатикът в режим отопление е 3.4KW. Излиза, че този предпазител може да покрие само климатика, но не и другите неща. Какво би станало ако се включи климатикът и абсорбаторът, при работещ хладилник, телевизор и пр.?
3) Тези 40 Ампера на големия предпазител в средата не съм наясно за какво са. Дали не е сумарно за всички останали? В такъв случай пак се притеснявам, че 40 е твърде малко да покрие всички контакти, 2 климатика, фурна, котлон...

Може ли да дадете някакви съвети?
Благодаря!


Изображение

Прикачен файл

20230610_113836_resized.jpg
Lutchezar - майстор
Започва се от това е каква е партидата по договор. След това на схемите и чертежите се вижда с какви кабели е изпълнено окабеляването. Токът на изключване на прдпазителите е съобразен с типа кабел и мощността която този кабел поддържа.
Та подходът Ви е наопаки. Намерете си книжата.
gogo7777 - майстор
съб юни 10, 2023 12:12 pmdkostov1982 написа:
....

Може ли да дадете някакви съвети?
Благодаря!


Изображение
Всичко е наред и няма от какво да се притесняваш.
:drinkers:
MamaMy - майстор
Сивите предпазители не са точно предпазители а ДТЗ. Ако сте с партида 6кВ ще трябва да съобразявате какво включвате. Ако искате да си ползвате уредите пълноценно, ще трябва да си платите в енергото за по-висока партида.
zz_stefanov - майстор
Като гледам партидата е трифазна и предполагам си е 3х5 kW.
Как са ги разпределили зад капака е важно, но се надяваме, че по проекта и изпълнението всичко е ОК.Въпреки че този последния
дето е за банята предполагам е бил и за бойлер, което означава че в момента вероятно се товарят само две от фазите.
Пусни снимка с отворен капак.
Благодаря на всички! Ще се обадя в Чез да проверя каква е партидата и ще пиша. Аз само я прехвърлих на мое име от предишния собственик и не съм обърнал никакво внимание.

- Тези 25 Ампера кръг са 5.75 Киловата за фурната и котлоните. Фурната е 3.6 Киловата. Следователно, ако е пусната фурната и загрява, трябва да внимавам котлоните да използват максимум 2.15 киловата (дефакто максимум 1 котлон от 4-те на най-силна степен да е включен). Или ако не позлвам фурната, да внимавам самите котлони общо да не надвишат 5.75 KW (Това са 3 от 4те на макс). Прав ли съм или греша?

- Фактът, че всички контакти (без баня, съдомиялна и пералня) може да са на една външна фаза от 5 киловата ме притеснява. Това означава ли, че ако съм пуснал фурната (3,6 KW) и включа някакъв друг консуматор от контакт - например прахосмукачка 1,8 киловата ще има проблем, след като са на различни предпазители, но общо надвишават допустимата мощност от 5 киловата (3,6+1,8=5,4)?

Простете за глупавите въпроси, просто това ми е първото собствено жилище и бих искал да разбера нещата как работят. Страх ме е да отвивам капака на таблото сам, иначе щях да го снимам и да го кача.
Благодаря!
MamaMy - майстор
Ако си на 3х5 ще превишиш само ако консумираш над 5квата от фаза.
съб юни 10, 2023 7:52 pmMamaMy написа:
Ако си на 3х5 ще превишиш само ако консумираш над 5квата от фаза.
Лошото е, че почти всичко изглежда е вързано към едната от фазите, а другите две фази се позлват рядко или почти никога (напр. пералня и миялна 2-3 пъти седмично, контактът в банята почти никога).
Надявам се все пак да са разпределили тези предпазители между фазите по-равномерно. Ще гледам да отворя капака.

Възможно ли е само с преправяне на таблото да се разпределят предпазителите по нов начин между трите фази?
Лека вечер и мерси още веднъж.
zz_stefanov - майстор
Нямаш проблем защото тези сивите не изключват по ток, предназначението им е друго.
Входният ти предпазител е 32А на фаза.
Ако е 3х5 kW, аз бих го аранжирал, като тези 25А за фурна и плот ги свържа към третата ДТЗ. Това няма да премахне проблема със сумираната мощност между фурна и плот, но няма да се сумира с тока на другите контакти.
Фурната и плота предполагам също няма да ти създават проблем, защото надали всичко ще ти е включено макс едновременно.
hidrazin - майстор
съб юни 10, 2023 10:14 pmdkostov1982 написа:
Лошото е, че ...
... не си написал КОЛКО ти е предоставената мощност (партидата).
И колко ампера ти е предпазителя в таблото с електромера.
Докато това не е ясно, всичко останало е люпене на семки и чесане ... някъде.
:partyman:
P.S. И не ми е ясно кой те би за да пускаш трифазно в апартамент, освен ако не е до 50kW ...? :-D

Тема "Моля за мнение относно ел. инсталация на ново жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: