Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
film - специалист
Здравейте. Опитвам се да направя ремонт на етаж на къща и до момента се провалям. Най-големия проблем се оказаха контактите. Ще обясня ситуацията - става въпрос за хол, кухня и баня. Искам да добавя един двоен контакт в хола и един единичен. В кухнята два единични(единия за готварска печка, другия за климатик) и един двоен. В банята два единични(единия за отоплителен уред). Захранване за бойлер е оставено. И тука дойде проблема - в кухнята дойде един техник, гледа, мери и реши да хване ток за един единичен и един двоен от розетката за контактните ключове. Казах му че не би трябвало оттам, но той каза че няма проблем. Е имаше, защото при включване на уред светва лампата.
Очевидно не мога да разчитам на тези разпределителни кутии под тавана. А дори да се накачат към тях, смятате ли че бушоните ще държат. Ето моята идея - под таблото с бушони се поставя ново табло за новите контакти и се връзва със старото. От него до пода се реже канал за кабелите. После минават до стената под дюшемето. Влизат в стаите пак под дюшемето и където ще са контактите, отново се прави канал с машина до желаната височина на контакта. Общо седем бушона за новите контакти и всеки на отделен кабел. Даите мнение добра ли ми е идеята? В банята и хола няма разпределителни кутии на стените, където искам да са контактите. Варианта с гипскартон отпада защото стаите са теснички.
MamaMy - майстор
Ако се прави това трябва да пуснеш метално гофре по целия път на кабела. Не е най-добрата оферта. По-добре разкърти старите кабели и ги смени с нови с повишена квадратура до разклонителните кутии. Така ще си пуснеш за отделни помещения отделни предпазители, ще отделиш осветлението и ще смениш таблото със съвременно на същата цена.
iliya_i - майстор
съб юни 10, 2023 8:35 pmfilm написа:
И тука дойде проблема - в кухнята дойде един техник, гледа, мери и реши да хване ток за един единичен и един двоен от розетката за контактните ключове. Казах му че не би трябвало оттам, но той каза че няма проблем. Е имаше, защото при включване на уред светва лампата.
Този образ от къде го намери? И чо му викаш техник? Най обикновен галфон, дето пипа работи от които и понятие си няма.
съб юни 10, 2023 8:35 pmfilm написа:
Очевидно не мога да разчитам на тези разпределителни кутии под тавана. А дори да се накачат към тях, смятате ли че бушоните ще държат.
Как да смятаме, като нито си казал какви бушони имаш, нито колко, нито какво е сечението на кабелите.
То се смята с ..... числа, а не с приказки.
film - специалист
2.5 квадрата са сегашните кабели. Бушоните са от старите, които се навиват. Общо 4 - по два за ключове и контакти на етаж.Смятам че щом от разпределителните кутии не се пуснати кабели, няма да държат на готварски печки, климатици и лири. Не искам да къртя мазилки в стаите и коридора
chapara - майстор
Аз за това преокабелих цялата къща, 208 кв.м.. всичко с гофре метална вложка, да нема ала бала-гризачи. Всичко друго си е баш, ала бала. И къщата застрахована, спя спокойно като къпан. Да добавя, работата я прави приятел ел.техник с 33 годшен опит, 20 от които в Испания. Това не е за ,,навреди си сам" :cool:
chapara - майстор
Къртенето ти е най-малкия проблем!
hidrazin - майстор
С тоя film :-D съм се сблъсквал нееднократно.
Единственото читаво решение е НОВА, чисто нова инсталация.
Останалото - кърпежи, донаждане, преправяне ... ще ти легне по-скъпо, с много потрошено време и накрая пак ще е нещо половинчато.
:partyman:
P.S, Виж и Чапи какво е писал - напълно подкрепям.
Е, ако искаш да имаш читава инсталация де...
film - специалист
не искам да сменям цялата инсталация, само да добавя 7 контакта. Няма аз да го правя а ще търся техник. И това ли е най добрия вариант в случая - Ето под таблото с бушони се поставя ново табло за новите контакти и се връзва със старото. От него до пода се реже канал за кабелите. После минават до стената под дюшемето. Влизат в стаите пак под дюшемето и където ще са контактите, отново се прави канал с машина до желаната височина на контакта. Общо седем бушона за новите контакти и всеки на отделен кабел. Даите мнение добра ли ми е идеята? В банята и хола няма разпределителни кутии на стените, където искам да са контактите.
Иначе някой ще каже и събори я и построй нова, така ще спиш най спокойно :rolleyes:
sts - специалист
film колегите повториха да се направи ново табло на място на старото.
Електрическата инсталация се прави зада работи минимум 20-30 г.
Затова в постовете преди мен обясняват защо трябва да се направи
ремонт на цялата инсталация.
Ако искате спокойно да ползвате домашната техника без бъдещи проблеми
трябва да направите основен ремонт.
Инвестицията в началото се вижда голяма но разпределена във времето е нищо.
Ако случайно старата инсталация се повреди или стане пожар тогава ще разберете
за какво съм писал тук.
Учете се от опита ни защото както се развиват нещата младите хора не искат да учат
в техническите специалности.
Последна промяна от sts на нед юни 11, 2023 2:58 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
съб юни 10, 2023 10:43 pmfilm написа:
...под дюшемето... под дюшемето ...
Най-добре дръж постоянна връзка с Трифон П.Трифонов - все пак човека е наясно с пожарникарските "неща" и ще ти е от полза.
Да не споменавам че по закон при основен ремонт инсталацията ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се подменя с трипроводна.
:partyman:
P.S. Ама кой съм аз че да ти тургам акъл?
Аз моето си о казах. Последствията остават за твоя сметка и в твоята раничка.
P.S. 2
Ба си, хората ще дадат 10 бона за кичовски плочки и още няколко пъти повече за пластмасов ламинат и пластмасова дограма от които никой няма да отиде на оня свят.
Ама няма да "похарчи" 2-3 бона за инсталация при условие че всяка година в БГ се "гътват" по няколко човека от кофти ел. инсталация.
Това не го разбирам - още не знам някой да си е заминал от кофти плочки или цвят на латекса.
За разлика от тока който няма приятели...

Тема "Поставяне на допълнителни контакти в стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: