Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stoyansbg - специалист
Имам няколко въпроса относно ел. проект за нова къща. Въпросите са по-скоро принципни, но ето малко повече информация в случай, че е нужна. Къщата е едноетажна, 160м2 РЗП, т.е. разстоянието от ел. табло до най-отдалечения консуматор не надвишава 100м. Големите консуматори в нея ще са бойлер, фурна, котлони, климатици.

1. Какъв е смисълът от различно (намаляващо) сечение на кабелите в един токов кръг положени по един и същи начин (напр. в мазилка) от ел. таблото до консуматора? Например силов токов кръг за спалня с 4 контакта, с предпазител 16А и магистрален кабел 4мм2 ПВВ-МБ1 и кабели от РК до контакти 2.5мм2.

2. Има ли някаква причина кръговете на готварската печка и на осветлението да не са защитени от ДТЗ?
ivanovbg - майстор
1. Цената на кабела. И по лесно се връзва към контакта 2,5 квадрата отколкото 4.

2. За осветлението не е нужно, защото няма трети кабел в ключа за заземяване, а и той прекъсва фазара към лампите. Тоест няма как да те пипне тока при изключен ключ.
Колкото за печката: писах в друга тема, че при работа на фурната с по течни печива парата създава възможност за утечки които не са фатални, но ДТЗ-то ги хваща и изключва. Не е приятно по няколко пъти да ходиш до таблото и да я включваш за да си сготвиш.
stoyansbg - специалист
нед авг 06, 2023 9:09 amivanovbg написа:
1. Цената на кабела. И по лесно се връзва към контакта 2,5 квадрата отколкото 4.

2. За осветлението не е нужно, защото няма трети кабел в ключа за заземяване, а и той прекъсва фазара към лампите. Тоест няма как да те пипне тока при изключен ключ.
Колкото за печката: писах в друга тема, че при работа на фурната с по течни печива парата създава възможност за утечки които не са фатални, но ДТЗ-то ги хваща и изключва. Не е приятно по няколко пъти да ходиш до таблото и да я включваш за да си сготвиш.
1. В такъв случай защо просто не се използва 2,5 квадрата от таблото до контакта? Какъв е смисъла за преоразмеряване само на част от токовия кръг?

2. Не бях се сетил за фурната/парата. Благодаря! Относно осветлението, в проекта токовия кръг е даден да се изработи с трижилен кабел от ел-табло, през ключа, та чак до осветителното тяло (друг е въпроса къде ще се терминира заземяването ако осветителното тяло не е с метален корпус). Иначе има резон в това, че осветителните тела обикновено не се пипат под напрежение както е с домакинските уреди.
valentino76bs - майстор
нед авг 06, 2023 9:00 amstoyansbg написа:
Имам няколко въпроса относно ел. проект за нова къща. Въпросите са по-скоро принципни, но ето малко повече информация в случай, че е нужна. Къщата е едноетажна, 160м2 РЗП, т.е. разстоянието от ел. табло до най-отдалечения консуматор не надвишава 100м. Големите консуматори в нея ще са бойлер, фурна, котлони, климатици.

1. Какъв е смисълът от различно (намаляващо) сечение на кабелите в един токов кръг положени по един и същи начин (напр. в мазилка) от ел. таблото до консуматора? Например силов токов кръг за спалня с 4 контакта, с предпазител 16А и магистрален кабел 4мм2 ПВВ-МБ1 и кабели от РК до контакти 2.5мм2.

2. Има ли някаква причина кръговете на готварската печка и на осветлението да не са защитени от ДТЗ?
Щом проектанта ти го е направил така какъв е проблема?
ivanovbg - майстор
1. Не се преоразмерява. На един токов кръг вероятно са няколко контакта. Ако включиш едновременно няколко електроуреда ,например сешоар и духалка ще се получи претоварване в магистралата ако е 2,5 квадрата.
stoyansbg - специалист
нед авг 06, 2023 9:47 amvalentino76bs написа:
нед авг 06, 2023 9:00 amstoyansbg написа:
Имам няколко въпроса относно ел. проект за нова къща. Въпросите са по-скоро принципни, но ето малко повече информация в случай, че е нужна. Къщата е едноетажна, 160м2 РЗП, т.е. разстоянието от ел. табло до най-отдалечения консуматор не надвишава 100м. Големите консуматори в нея ще са бойлер, фурна, котлони, климатици.

1. Какъв е смисълът от различно (намаляващо) сечение на кабелите в един токов кръг положени по един и същи начин (напр. в мазилка) от ел. таблото до консуматора? Например силов токов кръг за спалня с 4 контакта, с предпазител 16А и магистрален кабел 4мм2 ПВВ-МБ1 и кабели от РК до контакти 2.5мм2.

2. Има ли някаква причина кръговете на готварската печка и на осветлението да не са защитени от ДТЗ?
Щом проектанта ти го е направил така какъв е проблема?
Кратък отговор: Защото сме в БГ

И по-подробно:

Питам архитекта: Защо ел. проекта е предвидил един климатик при условие, че са необходими 3. Отговор: "Ти нали знаеш, че този проект е само ориентировъчен. Те като ти правят инсталацията, ще им кажеш къде какви контакти искаш." Т.е. очаква се изпълнителя освен да чете ел. проект, трябва също и да е дипломиран инженер, който може и да проектира.

Питам архитекта да ми даде телефона на проектанта, за да си задам въпросите. Отговор: "Той проектанта не знае нищо за проекта ти. Един друг човек го прави." ?!??
stoyansbg - специалист
нед авг 06, 2023 9:49 amivanovbg написа:
1. Не се преоразмерява. На един токов кръг вероятно са няколко контакта. Ако включиш едновременно няколко електроуреда ,например сешоар и духалка ще се получи претоварване в магистралата ако е 2,5 квадрата.
Ако сумарната мощност на включените уреди надвиши 16А, предпазителят ще сработи, нали? А 2.5 квадрата мостов кабел в мазилка би трябвало да не се претоварва от 16А?
sts - специалист
Защо не започнахте с архитекта и проекта след като се съмнявате
за качеството му.
Кой проектант е заверил този проект.Ако има несъответствия
който подписва и подпечатва проекта той носи отговорност.
"Проектантът" е написал правилно сеченията за контактите.
При елзахранване на печка може без ДТЗ ако е на твърда връзка.
Ако е на контакт трябва да се монтира ДТЗ.
На осветлението не слагам ДТЗ но металните части на осветителите
се заземяват с третия проводник.
Ако искате помощ изпратете ми на ЛС имейл за връзка.
stoyansbg - специалист
Благодаря ви много за отговорите! Въпросите ми бяха породени от една страна от съмнение в качеството на проекта и от друга от любознателност. В никакъв случай не търся начини да спестя разходи от инсталацията. Просто ми беше любопитно/интересно защо е направено така. За ДТЗ ми се изясни.

Относно намаляващото сечение на кабелите в един токов кръг обаче логиката все още ми убягва. Аз размишлявам така: Всички кабели в един токов кръг след предпазителя трябва да са така оразмерени, че да могат да понасят продължителен токов товар по-голям от тока на задействане на предпазителя. При по-дълги кабели, се налага да се увеличи сечението на магистралния/дългия кабел, за да се намали съпротивлението или пада в напрежението. Не съм го смятал, но при дължини от 10-20 метра на кабела обаче едва ли това ще е от значение.
MamaMy - майстор
Ако това те дразни и смяташ че е неправилно, винаги можеш да си пуснеш отделни кабели от всеки контакт до таблото. Така няма да имаш магистрални кабели и ще отпаднат повечето разклонителни кутии. Ще останат само тези над ключовете за лампи. Това е най-доброто на света, но трябва таблото да ти е три пъти по-голямо от нормалното за да събере кабелите.

ПП Имаше един такъв проект тук във форума. Беше на Веско от Русе (бог да го прости)

ПП2 Ето я темата. Рови си из нея и търси! viewtopic.php?t=20157
Последна промяна от MamaMy на нед авг 06, 2023 2:53 pm, променено общо 2 пъти.

Тема "Нова инсталация на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: