Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
preslav - майстор
пет фев 16, 2024 9:24 amtihar написа:
Наистина не съм вакуумирал повече от 10 минути последния път. Следващия път ще му се постарая повече.
А филтърът е сменен декември месец. Би трябвало да е наред все още.
Ако е имало влага, филтърът е заминал - не мисля, че цената му е спънка.
Продължителното вакуумиране ще ти покаже и дали имаш теч - не бързай с изводите защото наличието на влага също може да промени показанията на манометрите т.е. да си мислиш, че вакуумът е намалял, а то да е от изпарението на влагата.
Намери си, заеми точна везна - "на око" сам виждаш, че не се получава.
Не се занимавам с ремонт на хладилници, но помня как мой приятел се бори с хладилна камера, в която месаринът отсякъл със сатъра една от тръбичките. Няколко компресора си отидоха бадева от влагата, която компресорът е засмукал след като е изчезнал "фреона". Не помня дали са се справили с проблема в крайна сметка, но защо да се повтарят чужди грешки.
Компресорът не "грее" заради по-висока консумация на ток или поне не това е основната причина - компресорите греят от сгъстяването на газа, затова кондензаторът ти също е горещ, а поради малката му големина се налага да се охлажда принудително с вентилатор.
Не знам как стои въпроса с клапаните, да не се окаже, че вакуумираш само част от системата - мисля, че е добра идея да отвориш принудително клапаните за времето на вакуумиране.
tihar - специалист
Замислял съм се за тези клапани, но все си мислих, че при отпадане на захранването ще остават отворени. Обаче сега потърсих малко, и този тук https://www.youtube.com/watch?v=YUAx9j7Esk0 говори за хладилник, който при изключване си остава както е бил последно. Ще трябва да поогледам моят как точно работи. И като се замисля пак - когато отворих вентилчето на компресора да изпусне всичко преди вакуумиране, той веднага изпусна голямо количество, но после поне 5 минути продължаваше да излиза още (като запуша тръбата с пръст и се усеща още налягане). Тогава реших, че по тесните тръбички се процежда останал газ и пуснах вакуумирането. Но явно може да е бил затворен някой клапан (или и двата) и газът да си намира път бавно през затворените клапани или обратно през пътя на високото нялягане и компресора.
preslav - майстор
Ако този от видеото е прав, би трябвало тези клапани да са NO, а в процеса на работата електрониката да ги затваря или притваря с ШИМ (PWM) контролер. Потърси информация конкретно за твоя клапан. Логически погледнато, при напълно размразен хладилник и двата клапана трябва да са максимално отворени, но дали така ще останат при отпадане на захранването не ми е известно. Би било лесно ако електрониката не си следи за състоянието на компресора, но надали е така. Идеята ми е, при включен размразен (топъл) хладилник, компресорът да е разкачен електрически, а на негово място да има имитиращ товар. Така трипътният клапан ще е гарантирано отворен за времето на вакуумирането. Вероятно самият компресор също може да се използва за вакуумиране, всичко по засмукването трябва да е закачено, изходът на компресора (високото налягане) трябва да е свободен, а тръбичката към/от кондензатора трябва да е временно запушена за да не постъпва въздух към системата.
Обмисли нещата, прецени си възможностите и действай. Почти съм сигурен, че влагата в системата ти прави ледена тапа, при стопляне тапата се "разтваря", но при екстремно натоварване (отворена врата) отново се образува.
valentino76bs - майстор
Да питам нещо в темата за обща култура :)
Имам хладилник с долен фризер на възраст и оня ден го чувам ,че клокочи бълбука.Отначало не му обърнах внимание но после ми направи впечатление ,че фризера е една идея не като преди и хладилната част също.
Въобще не го бавих ....до магазина и нов.
Сега долу горе минаха 48 часа изключен и пак бълбука. Леда се размрази почистил съм го.
На какво се дължи това клокочене някой знае ли?
Чувам го от вътрешността на корубата.

Тема "Компресорът на хладилника "приритва"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: