Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Kristov88 - напреднал
Здравейте, в селската ми къща бушонът е от тези старите с жичка . От скоро когато включа една лампа едва свети , когато включа повече лампи свети нормално.Бушонът бръмчи и когато включа по-голям консуматор единият кабел , който е свързан към леглото на бушона свети и се нагрява до червено , много е нагорял . Свалих бушона за да не стане по-голяма беля .То е ясно ще звъня на техник, но каква може да е причината ?
Лабава работа.
Изчакайте техника! Дано дойде най скоро! До тогава не ползвайте.....трудно е да се каже колко.
Ако се чувствате способен и да го свършите безопасно, затегнете колкото е възможно, до пристигането на Електротехника!
zz_stefanov - майстор
Внимавай като стягаш да не те удари тока, че може светещата жичка да е преди бушона.
hidrazin - майстор
съб ное 11, 2023 7:29 pmKristov88 написа:
Здравейте, в селската ми къща бушонът е от тези старите с жичка . От скоро когато включа една лампа едва свети , когато включа повече лампи свети нормално.Бушонът бръмчи и когато включа по-голям консуматор единият кабел , който е свързан към леглото на бушона свети и се нагрява до червено , много е нагорял . Свалих бушона за да не стане по-голяма беля .То е ясно ще звъня на техник, но каква може да е причината ?
Класически случай. С годините основата на бАшона и капачката се окисляват (нагарят).
От там влошено преходно съпротивление и съответно загряване - колкото по-голям товар, толкова повече грее.
Нататък започва да нагрява и смия проводник свързан към бАшона - топи му изолацията, бакъра се окислява и при добър товар направо свети.
Светенето е добър източник на топлина - напълно достатъчен да ти запали къщата.
Още повече че обикновено в старите къщи тези бАшони са в дървени табла. Няма да е първата изгоряла къща от този проблем.
РЕШЕНИЕТО:
Електротехник да ти смени бАшона/бАшоните с нови, автоматични и да почисти или по-добре да изреже нагрелите проводници до здраво.
:partyman:
P.S. Споко, и в моята къща на село съм го играл тоя филм... :-D
Kristov88 - напреднал
съб ное 11, 2023 9:16 pmhidrazin написа:
съб ное 11, 2023 7:29 pmKristov88 написа:
Здравейте, в селската ми къща бушонът е от тези старите с жичка . От скоро когато включа една лампа едва свети , когато включа повече лампи свети нормално.Бушонът бръмчи и когато включа по-голям консуматор единият кабел , който е свързан към леглото на бушона свети и се нагрява до червено , много е нагорял . Свалих бушона за да не стане по-голяма беля .То е ясно ще звъня на техник, но каква може да е причината ?
Класически случай. С годините основата на бАшона и капачката се окисляват (нагарят).
От там влошено преходно съпротивление и съответно загряване - колкото по-голям товар, толкова повече грее.
Нататък започва да нагрява и смия проводник свързан към бАшона - топи му изолацията, бакъра се окислява и при добър товар направо свети.
Светенето е добър източник на топлина - напълно достатъчен да ти запали къщата.
Още повече че обикновено в старите къщи тези бАшони са в дървени табла. Няма да е първата изгоряла къща от този проблем.
РЕШЕНИЕТО:
Електротехник да ти смени бАшона/бАшоните с нови, автоматични и да почисти или по-добре да изреже нагрелите проводници до здраво.
:partyman:
P.S. Споко, и в моята къща на село съм го играл тоя филм... :-D
Добре че отидох да наточа вино и забелязах проблема , в дървено табло е бАшона и не ми се мисли какво да е станало, имам и три фризера включени. Спрял съм тока от електромера на улицата и ще идва ел техник
.
hidrazin - майстор
съб ное 11, 2023 9:30 pmKristov88 написа:
Спрял съм тока от електромера на улицата и ще идва ел техник.
Правилно решение но може да си оставиш поне осветление и други дребни товари - няма да ти светнат проводника.
Притесняват ме и фризерите - включвай от време на време че да не се размразят и да направиш зян.
Разбира се като включваш наблюдавай и таблото...
Успех и късмет!
:partyman:
chapara - майстор
Тоя бушон фабричен ли е :?

Ох, добре ме подсети да разбъркам жибрите :-D

Тема "Проблем с бушон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: