• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bmwww - специалист
Здравейте , ел.таблото ми е изкарано навън на улицата и е с 32А предпазител , на къщата всяка стая е с 25А , инсталацията за контактите е 2.5 квадрата мостов кабел , а за осветлението 1.5 квадрата мостов , като осветлението на цялата къща е на един предпазител 16А . Понеже възнамерявам да се грея изцяло на ток , въпроса ми е по мои прости сметки всяка стая мога да натоваря с 5.5кВч преди да се изключи предпазителя и , но външния т.е. главния предпазител на електро-разпределителното дружество е до 7кВч , та нещо не ми излизат сметките (защото не разбирам и затова и питам) . Ако включа във всяка стая по един конвектор 2.5кВч т.е. в момента имам 3 готови стаи без кухнята , това прави 7.5кВч общо , дали ще изключва главния предпазител на улицата ? Питам , защото тепърва и кухня ще обзавеждам , а там са перални , сушилни , хладилници , готварски печки , отделно си има и ел.уреди като прахосмукачка (1.5кВч) , сушоар 2кВч , недай си боже и да се наложи нещо да се заварява с електрожена , не виждам как този уличния предпазител ще издържи . Ако можете да ми разясните накратко , за да изключи външния , общия сбор от електро уредите ли трябва да смятам или как ? Благодаря предварително .
вт дек 12, 2023 8:28 pmbmwww написа:
....Ако включа във всяка стая по един конвектор 2.5кВч т.е. в момента имам 3 готови стаи без кухнята , това прави 7.5кВч общо , дали ще изключва главния предпазител на улицата ? .....
Правилно се ориентираш.
Само този товар ще предизвика яко греене около главния. Ако изключи, то няма да е веднага, а това води само до проблеми- ядове.
hidrazin - майстор
вт дек 12, 2023 8:28 pmbmwww написа:
... за да изключи външния , общия сбор от електро уредите ли трябва да смятам ...
Точно така - общия сбор.
Е има и "коефициент на едновременност" - надяваш се че когато включиш сешоара 2kW някоя от печките в трите стаи ще е стоплила и терморегулатора я е изключил.
Ако не - бягаш до улицата да вдигаш предпазителя... :-D
:partyman:
bmwww - специалист
Добре , старата ми инсталация е с 63 амперов прдпазител от тия старите керамичните , тези от енергото защо ли са сложили 32А при видимо по-дебел проводник от стълба до къщата (сменен е от тях) . Май ще ги карам да ми слагат по-голям , то с тези 32А не може да се оцелее ама никак .
Jacomo - специалист
Защото такава ти е партидата. Ако нямаше възможност да смениш сам предпазителя, може да поискаш увеличаване на партидата. Цената до 15 kW е една и съща. Първо молба проучване, после молба присъединяване. Нещо 300-400 лв беше общо.
bmwww - специалист
Благодаря за насоките . Просто малко ми се вижда "така" тази работа . Къщата е с 63А бушон (който и сега стои на вътрешното табло като главен) т.е. партидата е била за 14Квч по моята логика , но да , благодаря , ще действам . Определено 15кВч биха били достатъчни според мен .

А някъде мога ли да видя каква ми е партидата ? Имам една фактура пред мен , но нищо не пише на нея . Ровя им в сайта и пак нищо не откривам . За ЧЕЗ / Електрохолд става на въпрос .
hidrazin - майстор
вт дек 12, 2023 9:00 pmbmwww написа:
Къщата е с 63А бушон (който и сега стои на вътрешното табло като главен) т.е. партидата е била за 14Квч по моята логика , но да , благодаря , ще действам . Определено 15кВч биха били достатъчни според мен .
Така е защото ЕРП-тата (местните енергийни дружества) окрадоха хората.
Навремето някой е заявил за тая къща (като за почти всички жилища е БГ) партида 15kW и е платил за такава.
От Енерго-то му отпускат (по закон) 12,5kW защото тези 2,5kW по-малко се запазват за развитие на мрежата.
И му слагат предпазител 63А защото ако му сложат 50А няма да спазят закона - 50А х 220 волта = 11 киловата.
Демек слагат следващия по-голям по стандарт - 63А.
А сега е нагла кражба. Отиваш в местното Енерго да си прехвърлиш старата партида (дето е била 12,5kW).
Дават ти да подпишеш разни долкЮменти но НИКЪДЕ В ТЯХ не пише колко ще ти предоставят. И ти щастлив си заминаваш.
Вероятно така е станало и при теб... :?
Е, в един "щастлив" момент разбираш че си се оказал с предпазител 32А което е няма и 7,5kW партида.
Но за крадливото енерго ти си в границата между 6kW и 15kW и за да ти сложат по-голям бАшон ще искат пак да плащаш.
А може И ДА ТИ ОТКАЖАТ с мотива че нямат свободни мощности в района. ЧЕСТИТО ! Да са живи и здрави крадците!
Чл. 33.
(2) Присъединената мощност се определя от съответния мрежови оператор в границите от 110 % до 130 % от предоставената мощност, осигурявайки резерв за увеличаване на предоставената мощност в бъдещ период.
Демек ако навремето е била заявена предоставена мощност 15kW и е била определена присъединена мощност 12,5kW то не могат да ти сложат предпазител по-малък от 50А или около 11,5kW
130% от 11,5 kW е тъкмо 15kW
11 500W / 230V = 50A НЕ ПО-МАЛКО !
Може да настояваш, може и да ги съдиш и ще спечелиш ноооо... ако имаш документи за старата партида.
Местното ЕРП със сигурност има старите документи но няма да ти ги даде доброволно или без лют бой! :-D
:partyman:
bmwww - специалист
Ами то при мен няма да е толкова лесно , така че ще си плащам каквото трябва и така . Таблото е изкарано на улицата още по времето на старите собственици , аз така си купих къщата със изкарано табло , та ......... плащам и забравям . Няма къде да ги търся да ги разпитвам какво , що са подписвали и правили , те са в чужбина . Здраве да е . По пътя на логиката сега този предпазител 63А дето е на таблото в къщата като главен , мога свободно да го махна , или да сложа 32А на негово място (което пак май няма логика) ?

Между другото следвайки твоята логика и гледайки партидите им на сайта значи моята партида би трябвало да е до 15кВч , защото на сайта им партидите са до 6 и до 15 разделени , аз попадам с тоя 32А предпазител в тая графа до 15кВч , т.е. няма логика да ми откажат по-голям предпазител , в смисъл да сменям съществуваща партида ?
hidrazin - майстор
вт дек 12, 2023 9:47 pmbmwww написа:
Между другото следвайки твоята логика и гледайки партидите им на сайта значи моята партида би трябвало да е до 15кВч , защото на сайта им партидите са до 6 и до 15 разделени , аз попадам с тоя 32А предпазител в тая графа до 15кВч , т.е. няма логика да ми откажат по-голям предпазител , в смисъл да сменям съществуваща партида ?
За партидите точно! До 6kW - 444 кинта, от 6kW до 15kW - 696 кинта, от 15kW до 50kW - 2316 кинта и така нагоре...
За да смениш партидата с по голяма (до 50kW) трябва да доплатиш 1620 кинта.
Ти си в границата 6-15 kW но са ти окрали предоставената мощност и си в най-долния край.
А дали ще ти сложат по-голям предпазител или не - не търси никаква логика.
По-голям предпазител = по-голяма мощност в района. Та те може вече да я нямат по сметки защото вече са веднъж са я откраднали от теб и са я продали на друг.
За какво говоря? От теб са откраднали 11,5 - 7,5 = около 4kW
Като откраднат от още един 4kW и стават около още една твоя партида - продават я на някой "новоизлюпен" в района за 696 лева.
По сметките им тази мощност вече я няма в района и ако нямат свободни - може и да ти откажат. Пък и вече имат подписан договор за 7.5kW :-D Ноооо... надявам се че няма да ти откажат. Нали ще вземат няколко стотин кинта за такси проучване, обследване и т.н.т.
Успех! И да пишеш какво е станало!
:partyman:
kozl - майстор
вт дек 12, 2023 9:47 pmbmwww написа:
По пътя на логиката сега този предпазител 63А дето е на таблото в къщата като главен , мога свободно да го махна , или да сложа 32А на негово място (което пак май няма логика) ?
Ако искаш да спестиш разходки до таблото на ЕРП смени предпазитела 63А с 32А крива В.
С тези 32А и отопрение на ток си за график на потребление.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за предпазители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: