Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Детето - специалист
Здравейте, предстои ми връзване на два инвертора в паралел и трябва да направя комуникация между тях и батерията която е по CAN.
Инструкцията на производителя е да се сложи RS485/CAN Hub но никъде по нета не мога да намеря такова устройство което да си закупя от БГ.
Сега въпросът ми е обикновен ethernet switch дали ще свърши работа.
hidrazin - майстор
съб яну 20, 2024 11:04 amДетето написа:
Сега въпросът ми е обикновен ethernet switch дали ще свърши работа.
:shock: Разбира се че НЕ.
Почва се с "инверторите са модел ....."
:partyman:
P.S. Да не би нверторите да са ГРОЗНО...ВАТ ? Ако е така - отпиши ме от темата. :-D
brum - майстор
Нямам идея к'ъв е тоя хъб, но и за двете протокола на теория не е нужен. Виж дали случайно нямаш по два CAN/RS485 порта на всяко устройство и просто ги навържи едно след друго. При RS485 трябват "тапи" накрая на цялата линия. При CAN не съм сигурен нужни ли са.
hidrazin - майстор
Не знам от де си я чел тая теория ама при RS485 често се налага използване на хъбове.
Особено при индустриално приложение.
На теория да, "тапите" трябва да ги има. На практика понякога бъркат нещата.
И не ме питай от де го знам - сигурно 30% от малкото ми бяла коса е от RS485 ... :-D
:partyman:
brum - майстор
Хъба не е ли само за да се покрие по-голямо разстояние? Той освен да действа като повторител и да пуска захранване друго прави ли?

Та изходждам, че хъб не е нужен, щото разстоянието е малко. Съмнява ме двата инвертора да са на 100 метра един от друг.

А и загледах в aliexpress - има хъбове и са по 20 долара. Ама ако може без него е по-добре без него. Още един компонент дето не е задължителен води само до по-малка надеждност на системат.
Детето - специалист
Да, инверторите са Growatt SPF 5000 ES. Нямат повече от един порт за CAN комуникацията. Трябва да се вържат в паралел заедно с батерията.
Има няколко кабела между самите инвертори за връзване в паралел, един от инверторите става мaster и все пак искат дори и 6 инвертора да вържа в паралел и 6-те да бъдат вързани заедно и по CAN с батерията.
В Алито никъде не можах да намеря устройство което да поддържа търсената от мен комуникация, ако може линк ще бъда благодарен.

Прикачен файл

Screenshot 2024-01-20 134606.png
Screenshot 2024-01-20 134606.png (27.15 KиБ) Видяна 569 пъти

Прикачен файл

Screenshot 2024-01-20 134549.png
Screenshot 2024-01-20 134549.png (50.68 KиБ) Видяна 569 пъти
hidrazin - майстор
съб яну 20, 2024 1:47 pmДетето написа:
В Алито никъде не можах да намеря устройство което ...
Няма и да намериш защото такова животно съществува само в болните мозъци на ония от ГрозноВАТ.
Мисля че е това:

Прикачен файл:
HUB ГрозноВАТ.jpg
HUB ГрозноВАТ.jpg (25.37 KиБ) Видяна 512 пъти

Приготвяш достатъчно финикийски знаци и питаш ТЕЗИ или ТЕЗИ.
Първите май са официални представители на ГрозноВАТ.
Работих и с тях - имат комуникация с европейските представители и май с китайците.
Много време и нерви строших миналото лято с тези недоразумения.
Като инвертори работят О.К. и всичко е О.К. докато не опреш до батерии, комуникация. мониторинг, ограничители ...
Нищо не им работи като хората. Моите съболезнования...
Е, па мое да излезеш и късметлия. Там всичко е на късмет! :-D
Успех!

:partyman:
P.S.
съб яну 20, 2024 1:29 pmbrum написа:
Хъба не е ли само за да се покрие по-голямо разстояние?
Не. Първо четем какво е HUB и после пишем.
За усилване и дори галванично разделяне на сигнала при големи дължини на кабела се използват repeater/extender/duplicator ...
Аз използвам подобни на тези:

Прикачен файл:
RS485 Isolated Repeater-800x800.jpg
RS485 Isolated Repeater-800x800.jpg (42.95 KиБ) Видяна 512 пъти
brum - майстор
Hub знам какво е, ама какво точно прави този CAN/RS485?

Едно време ethernet hub-овете не правеха нищо сложно. Само повтаряха сигнала от един порт на всички останали портове. И буквално действаше като repeater/extender. Въпроса е тоя RJ485/CAN hub какво прави, щото в него надали има рутираща логика, пък и за 2-3 устройства такава е по-скори излишна отколкото полезна.

И при инверторите на Apollo, и при тези на SMA просто се навръзват устройствата едно след друго. На туй по спомен му викат daisy chaining и уж е практика. И то не конкретно при инверорите, а за тези протоколи. Там където се налага нещо различни излиза извън мащабите на темата.

Та туй дето си мисля е, че ако случайно инверторите имат по една "дупка" за комуникация по CAN/RS485, то ще е достатъчно да се направи едно просто разклонение от три женски розетки вместо да се купува някакъв хъб...
hidrazin - майстор
съб яну 20, 2024 6:37 pmbrum написа:
...и при тези на SMA просто се навръзват устройствата едно след друго...
Да бе, ВЕРВАМ ти... :-D

Прикачен файл:
SMA HUB.jpg

А в конкретния случай какво точно прави тоя HUB и какво има в него - въпросите към ГрозноВАТ.
:partyman:
brum - майстор
Туй за домашни системи ли е или за индустриални? Щото аз за домашни говоря, пък ти все за големи неща дето нямат работа у дома говориш. Отделно, че туй на снимката е нещо дето е на десетилетка и отгоре. Т.е. е архаична история. Сегашните им домашни инвертори дето ползват CAN/RS485 са с по две RJ45 едно до друго.

Пък за конкретният случай - бих разклонил кабелите. Ако не стане тогава бих търсил измислените им хъбове. А са измислени, защото тия протоколи (RS485/CAN) по стандарт би трябвало да работят без драма на малки разстояния навързани директно едно след друго.

Тема "RS485/CAN Hub" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: