Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Какво значение? Виждам само че смело заявяваш:
съб яну 20, 2024 6:37 pmbrum написа:
... и при тези на SMA просто се навръзват устройствата едно след друго...
При условие че сигурно си виждал 1-2 инверторчета на SMA и вече спец... :-D
Приравняваш общото към единични случаи и слагаш всичко в малкия си кюп. [-X Вече няма индустриални, няма битови - всички са частни. :rock:
И не, новото е добре забравено старо.
Всички производители на инвертори (читави) слагат в по-големите си инвертори RS485 хъбове. Използват се за ... много неща.
Също и централи с повече малки инвертори (стрингови инавертори) пак използват за комуникация RS485 хъбове.
А ти поне прочете ли какво е RS485 HUB и въобще HUB? Преди пак да пишеш...
:partyman:
hidrazin - майстор
съб яну 20, 2024 1:47 pmДетето написа:
Да,
Тези картинки които си сложил, от книжка на твоите инвертори ли са? Май не.
Я снимай картинките в книжките на инверторите - по спомен 5-та или 6-та страница.
Може и да ти намеря решение - почти безплатно, но не обещавам със сигурност.
Първо книжките...
:partyman:
P.S. При теб каква е комуникацията между инверторите, 485 или CAN ? А инвертор-батерия?
Щото гледам инавртора има порт 485, има и CAN порт - отделни портове/букси.
brum - майстор
съб яну 20, 2024 10:10 pmhidrazin написа:
А ти поне прочете ли какво е RS485 HUB и въобще HUB? Преди пак да пишеш...
Да.
hidrazin - майстор
Това е добре. Макар и насила, някой чете...
:partyman:
brum - майстор
Не бе, аз чета и без зор да ми даваш. Ама грам не вдянах за къв чеп е тоя хъб за малки инсталации. И двата протокола работят добре в daisy chain. Хъба реално няма никаква логика в него. Евентуално ако искаш да сложиш галванична изолация между устройствата. Макар че не знам нужна ли е. Особено при RS485 дето не е нужна земя между устройствата.

Батерията на Детето по спомен е правена със Seplos BMS. Т.е. към нея комуникацията е по CAN. Между инверторите какво ползва ще си каже.

Конкретно моят Sunny Island е с два CAN порта един до друг. И са вързани на късо отзад. Два порта са само за удобство - да можеш лесно да daisy chain-ваш. Същото е с едно Apollo Matrix при познат. Там два инвертора и батерията комуникират по CAN точно с daisy chain-ване. Та се опитвам да вдяна какво дава тоя hub, като на теория изглежда тотално излишен.

Па от де знам, че хъба е излишен - чел съм и съм ползвал и двата протокола със самоделни устройства. Че върху RS485 и мой си проткол писах. Ако говорим за 100-200-500 метра и десетки устройства - има смисъл, определено. Ама за два инвертора на 2 метра един от друг свързани към една фаза - ми не вдявам за какво е. Ся като си толкова напред с материала сподели. Някой неща се учат с опит, па моят е по-малко от твоят.
hidrazin - майстор
съб яну 20, 2024 11:36 pmbrum написа:
Ама грам не вдянах за къв чеп е тоя хъб за малки инсталации.
За кинти.
Евентуално ако искаш да сложиш галванична изолация между устройствата. Макар че не знам нужна ли е. Особено при RS485 дето не е нужна земя между устройствата.
В случая не е нужно. За земя между у-ва RS485 не се заричай. :-D
Батерията на Детето по спомен е правена със Seplos BMS. Т.е. към нея комуникацията е по CAN. Между инверторите какво ползва ще си каже.
Е ся, боб ли да хвърлям? Шарения е скъп. С друга батерия ще го яде...
Та се опитвам да вдяна какво дава тоя hub, като на теория изглежда тотално излишен.
И пак - кинти.
Ако говорим за 100-200-500 метра и десетки устройства - има смисъл, определено. Ама за два инвертора на 2 метра един от друг свързани към една фаза - ми не вдявам за какво е.
За два един до друг е изобретение на ГрозноВАТ. За кинти. Не го ли казах вече?
За десетките устройства - при мен бяха над 1000 подчинени и малко над 50 главни. Нищо работа... :-D
Е хубаво де, явно си напред с мат'рияла. Аз и без това бях написал:
съб яну 20, 2024 11:13 amhidrazin написа:
Ако е така - отпиши ме от темата.
Ами ... отписвам се.
Оставям на теб да помогнеш на Детето да си направи комуникацията.
И без това тия работи ги мразя.
Може и протокол да му напишеш... За RS485 де... Успех!
:partyman:
P.S. И да пишете за резултата. Може и за други да е полезен.
brum - майстор
На производителят уйовината е 30 долара. Време докато дойде ред за инсталиране определно има, та единият вариант е да се вземе.

Другият вариант е да се види кой е протокола дето ползват инверторите за комуникация помежду си, какъв е pinout-а на буксата и да се намерят три розетки за RJ45. Ааа, и да се види след като се сложи инвертора на стената дали случайно няма голяма разлика между земята на комуникационните портовете на инверторите. Ама последното е силно съмнително.

Детето да си прецени дали му се дават 30 долара или му се занимава.
Детето - специалист
съб яну 20, 2024 10:21 pmhidrazin написа:
съб яну 20, 2024 1:47 pmДетето написа:
Да,
Тези картинки които си сложил, от книжка на твоите инвертори ли са? Май не.
Я снимай картинките в книжките на инверторите - по спомен 5-та или 6-та страница.
Може и да ти намеря решение - почти безплатно, но не обещавам със сигурност.
Първо книжките...
:partyman:
P.S. При теб каква е комуникацията между инверторите, 485 или CAN ? А инвертор-батерия?
Щото гледам инавртора има порт 485, има и CAN порт - отделни портове/букси.
Не е от книжката ами от електронен документ за инвертора. Сега проверих книжката набързо и там не ми дават такава комуникация.
Комуникация между инверторите все още няма, инвертора не е пристигнал. Иначе между двата инвертора има два други кабела за някакво напрежение и още нещо. Сега видях, че за версия 2.0 е с комуникация по CAN а при мен версия 4.0 няма такава комуникация, китайска работа :?
Инвертор батерия е по CAN.
Инвертора има един порт за CAN и един за 485. Като и двата се използват за връзка с батерията, но това зависи от самата батерия. В момента 485 го ползвам да си наблюдавам инвертора в реално време и да си променям настройките ако реша. Защото както каза е мъка през техните приложения.
ЕДИТ: това са кабелите между двата инвертора които ги дават за парарелна работа.
ЕДИТ:2 Ето в книжката какво казват за паралелна работа и BMS

Прикачен файл

Книга.jpg

Прикачен файл

Паралел.jpg
brum - майстор
На тази картинка хъб няма. Връзваш си тоя кабел между двата инвертора, а батерията към master-а. После ако настроиш нещата правилно трябва да тръгне.

При единствената система с два инвертора дето съм виждал master-а управлява системата. Следи колко ток влиза/излиза към мрежата и контролира генерираната мощност. Отделно следи батерията и командва slave-а какво напрежение и ток да пуска към нея. Туй евентуално може да ти даде идеи какво да очакваш и ако нещо не работи - къде да гледаш.
Детето - специалист
Да, на тази картинка хъб няма, грешката е моя, че чета ел. документ за инвертора който е за някаква стара версия.
Въпроси със сигурност ще има, защото от сега ми изникват разни, но ако не намирам решение тогава ще питам.

Тема "RS485/CAN Hub" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: