• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Какви са добрите практики при съвременното проектиране на ел. инсталацията в кухнята - достатъчен ли е един кръг с 4 кв. кабел за всички уреди или е по-добре да има отделни за фурна и котлони.
iliya_i - майстор
нед яну 21, 2024 8:28 pmmariush написа:
Здравейте,

Какви са добрите практики при съвременното проектиране на ел. инсталацията в кухнята - достатъчен ли е един кръг с 4 кв. кабел за всички уреди или е по-добре да има отделни за фурна и котлони.
Фурна и котлон не са всички уреди в кухня.
То и от кухня до кухня разлика от небето до земята.

Конкретен въпрос имаш ли или само по принцип питаш?
ivanovbg - майстор
нед яну 21, 2024 8:28 pmmariush написа:
Здравейте,

Какви са добрите практики при съвременното проектиране на ел. инсталацията в кухнята - достатъчен ли е един кръг с 4 кв. кабел за всички уреди или е по-добре да има отделни за фурна и котлони.
При сина за печката и фурната сложих отделни кабели по 4кв. Че знам ли какво ще купят след 5г. Така и така правихме нова инсталация, а за десет метра кабел не си струва икономията. При мен е заварено положение от 30г. само един на 4кв и проблеми нямам досега.
sts - специалист
Здравейте mariush,
там където е бокса е нормално да има следните т.к.:
- печка;
- котлони;
- контакти общи нужди над плота;
Ако ползвате голям хладилник може да се добави т.к. само
за него свързан преди главния АП.
Няма информация какви други консуматори ще имате в
тази кухня.
За всяка кухня се проектира елинсталация на база
архитектурна подложка а не да се гледа тавана.
zz_stefanov - майстор
Няма да е зле да са два кръга, но това според мен не е основният проблем.
За мен проектирането на излазите трябва да се направи заедно с проекта на мебелите на кухнята.
Не ми се разправя на какви паяжини съм попадал: удължение от замазан контакт към нова конзола, усукани разклонения под плотовете правени от дърводелци, конзола за контакт под ВиК излаз....
Mitashki_MM - специалист
На практика може и да ти е достатъчен ама ако питаш за добрите практики може и да стане страшно - за някой хора и отделно табло с дузина предпазители и ДТЗ е екзистенц минимума за кухня
Аз лично съм с един кръг 4мм2 за печка и котлони, един 2.5мм2 за съдомиялна и 2 контакта над плота и още един 2.5мм2 за хладилник, пералня и още 2 контакта - за сега (5г) работят без оплаквания.
Моята кухя, като по скромен в онази 1993-4та г., я оснастих с 6мм2.
След близо 30г, смятам да я натоваря допълнително и с Кракра 160.
zz_stefanov - майстор
Трифоне, първо трябва да се реши въпроса от оная тема, колко харчи кракрата :lol:
Andri01 - майстор
:? :lol: Божее,вересиите и тъпите по...ри ? :lol:
нед яну 21, 2024 10:01 pmzz_stefanov написа:
Трифоне, първо трябва да се реши въпроса от оная тема, колко харчи кракрата :lol:
Ще рискувам самоотвержено.......на амбразурата.
Само оня вадолазер не разбра, но пък е на опашката- нареден.
Гуем гювеч с капама вервам да си сготви, съобразно обявеното ПВ на Кракрата?!
Едновременно с това, обещавам да съм активен както обикновено у форума. Електроенергията, за похарчените гигабайти, се черпи от кухненският кръг. Тук е вързано и половината отопление на обитаемите от мен жилищни квадрати.
  • 1
  • 2

Тема "Инсталация за кухненски уреди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: