• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
ср фев 07, 2024 12:07 amivanovbg написа:
вт фев 06, 2024 11:50 pmvalentino76bs написа:
Когато има нелинеен товар ....който "замърсява" мрежата с хармоници които са във фаза със всички останали фази може да стане така, че тока в нулата да превиши фазовия.
Това не го знаех преди да закача клещите(true rms) на един кабел които щеше да се пръсне.Беше захранваш на едни модерни копачки бяха нашумели тогава....
Ще потърся някъде книга да постна тук.....
(даже тогава и колега питах тука :))
Така е, косинус ф затова се плаща отделно. Електромоторите доста го бъркат. Затова при тях не се свързва звездния център, че може да се окажете неприятно изненадани.
За друго обаче говорим в случая....и двигателите според мен нямат вина.
ivanovbg - майстор
Всички кондензатори или индуктивности в мрежата дефазират тока. Когато тока е дефазиран с различен ъгъл от 120 градуса нулата се измества въпреки уж еднаквия товар, а ако е разбалансирана става страшно. Примерно на едната фаза козинус от 120 става косимус от 130 или повече е много неприятно. Може при големи токове и трафопоста да запалиш.
aleksnp - специалист
Извинявам се, пропуснал съм да напиша, че напрежението е 400 волта междуфазно, 230 волта линейно. Въпросът по-скоро трябваше да е как се изчислява?
ivanovbg - майстор
ср фев 07, 2024 6:28 amaleksnp написа:
Извинявам се, пропуснал съм да напиша, че напрежението е 400 волта междуфазно, 230 волта линейно. Въпросът по-скоро трябваше да е как се изчислява?
Тока ПО НУЛЕВИЯ проводник се смята така: Ia⁰I=a¹-0.5*a² -0,5*a³, токът който минава през нулата е сбора на всички токове по косинус ф на съответната фаза.
Написал съм ти.
Последна промяна от ivanovbg на ср фев 07, 2024 8:53 am, променено общо 1 път.
valentino76bs - майстор
ср фев 07, 2024 6:28 amaleksnp написа:
Извинявам се, пропуснал съм да напиша, че напрежението е 400 волта междуфазно, 230 волта линейно. Въпросът по-скоро трябваше да е как се изчислява?
Бъркаш двата щата......400v ти е линейното а фазовото ти е 230v.Нали си в звезда....?
Hursa - майстор
ср фев 07, 2024 6:28 amaleksnp написа:
Въпросът по-скоро трябваше да е как се изчислява?
За конкретния пример ли ви интересува, за "чисто" активен товар?
вт фев 06, 2024 9:23 pmvalentino76bs написа:
тоците се събират векторно и ще разбереш колко е тока през нулата.
Този е отговора, при това за всякакъв товар (до колкото разбирам). За примера, който сте дали може събирането на векторите да се опрости значително. Иначе трябва да ги разложите на координати на плоскост (вероятно има и готови формули, би трябвало да могат да се изведат).
aleksnp - специалист
ср фев 07, 2024 8:51 amvalentino76bs написа:
ср фев 07, 2024 6:28 amaleksnp написа:
Извинявам се, пропуснал съм да напиша, че напрежението е 400 волта междуфазно, 230 волта линейно. Въпросът по-скоро трябваше да е как се изчислява?
Бъркаш двата щата......400v ти е линейното а фазовото ти е 230v.Нали си в звезда....?
Визирах захранващия кабел. И да, в бързината.....
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Каква е мощността при трифазен нагревател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: