Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
prasse - специалист
При 50mA ток през тебе си мъртвец! От 15mA нагоре вече си застрашен.
tundrata93 - специалист
нед фев 04, 2024 1:26 amMamaMy написа:
Когато са две последователно може да тестваш напрежение до 460-500 волта. Значи хваща и трифазното. При 230 ще свети по-слабо, но това едва ли те вълнува.
Благодаря ти
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 9:58 amB0bi написа:
Да разсъждаваме така:
През 5W крушка биха протекли 20мА ток за да свети оптимално. За да не светни, значи евентуално протичащият ток е значително по-малко. По принцип съпротивлението на кожата се приема за над 10 КΩ, т.е. - поне, колкото на крушката. При това положение през човека би протекъл "значително по-малко" ток. Приема се за опасен ток по-голям от 50мА. Така че ако лампа с мощност 5W не светва изобщо, то дори и има накакво напрежение, то не би довело до протичането на опасен за човека ток.
Изключително ОПАСНИ разсъждения и ГРЕШНИ сметки !!!
ПЪРВО - не става въпрос за 5W крушки а за 15W крушки. Така наречените миньонки - лампи с нажежаема жичка 15W.
Това навремето бяха масово срещани ламБи - снимката по-долу.
Тези твои 5W ламБи от къде ги измисли? Такива 5W 230V с жичка никога не са се произвеждали у нас. В чужбина с изключителна рядкост.
ВТОРО - дори през 5W 230V ламБа с нажежаема жичка би протекъл достатъчно голям ток за сериозен токов удар.
Защо? Оправи си сметките.
Жокери - волфрам, нелинейно съпротивление... :-D
:partyman:
DMN - майстор
То и само 1-2 милиампера са достатъчни да предизвикат съкращение на мускулите и да метнат някого от стълбата, стола и т.н. Ама някои съфорумци са приели да работят с формули и сметки, та за тях важат други правила. :weedman:

hidrazin, ме е изпреварил.
:partyman:
prasse - специалист
Да, прав си... Точни сметки трябват, не бла-бла-бла... С тока шега не бива!
tundrata93 - специалист
нед фев 04, 2024 11:17 amprasse написа:
Да, прав си... Точни сметки трябват, не бла-бла-бла... С тока шега не бива!
Благодаря на всички за изчерпателната информация.
B0bi - специалист
нед фев 04, 2024 11:11 amhidrazin написа:

ПЪРВО - не става въпрос за 5W крушки а за 15W крушки. Така наречените миньонки - лампи с нажежаема жичка 15W.
Това навремето бяха масово срещани ламБи - снимката по-долу.
Прикачен файл:
по лъчевата поща от прадядо ми.jpg


Дали не грешиш като постоянно се предоверяваш на знанията на Гугъл?
Тези твои 5W ламБи от къде ги измисли?
Нали говорихме за две последователно свързани крушки? Всъщност, да - имам грешка. . Пада върху всяка е наполовина и токът е наполовина (малко повече, понеже не са загряти до работна температура. Казах го "усреднено". Все пак видимо светват (не мъждукат). Може да направя опит с измерване при какъв ток няма да се забележава светването, но няма да е сега. Ако на някого му се занимава - да го направи.
gogo7777 - майстор
"Пробна лампа" може да се направи и с автомобилна крушка, също и със светодиод.
DMN - майстор
B0bi написа:
Може да направя опит с измерване при какъв ток няма да се забележава светването, но няма да е сега. Ако на някого му се занимава - да го направи.
Е, имах подръка нужните неща, та пробвах набързо.
Една 15 вата ЛНЖ - на 230V -около 90 милиампера.
Първо през резистор 20 килоома - токът беше около 11 милиампера - лампата твърдо не свети.
След това през резистор 12 килоома, токът беше около 17 милиапмера - лампата едва, ама наистина едва - едва забележимо жичката си промени цвета към загряване.
Така че аз приемам, че при 15 милиампера няма да се видят никакви наченки на желание за светване.
Абе и 10 милиампера да са - яко ще ви изтряска тоя ток. :weedman:
Последна промяна от DMN на нед фев 04, 2024 1:21 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
нед фев 04, 2024 11:50 amB0bi написа:
Дали не грешиш като постоянно се предоверяваш на знанията на Гугъл?
Напълно се доверявам на собствените си знания. А ти на какво...?
Аз какво написах? ! у нас никога не са се произвеждали 5W 220V а масовите най-малки ламБи бяха 15W 220W цокъл Е14.
Такива и се използваха за пробниците. Ти ми показваш крушка за хладилник 10W с малък балон.
Типичните и масови миньонки бяха с цилиндричен балон 15W 220W цокъл Е14. С малкия балон бяха кът...

Прикачен файл:
Миньонка.png
Прикачен файл:
Лампи произвеждани в НРБ 1.jpg
Лампи произвеждани в НРБ 1.jpg (53.2 KиБ) Видяна 175 пъти

нед фев 04, 2024 11:50 amB0bi написа:
Всъщност, да - имам грешка.
Всъщност всичките ти сметки са грешни.
Предполагам имаш някакво уредче? Намери някаква ламБа с нажежаема жичка за 230V и измери колко и е съпротивлението.
После пак ще говорим а не само да ми подскачаш като ощипана мома. :rock:
:partyman:

Тема "Пробни лампи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: