• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
нед мар 03, 2024 12:18 ampipilica написа:
...да ми каже с две думи какво толкова има вътре, и защо на теория е по-добър от обикновен прът.
С нищо не е по-добър от обикновен прът - така наречения Франклинов прът.
Често са ТАКИВА - парче стругована неръждавейка с няколко остри пластини изглеждащи "страшно" и хванати с винтове за основното желязо.
Вътре няма нищо но са в различни цветове за да ти ходят на цвета на покрива. За 1500 кинта - толкоз. :-D
Има и такива дето ги е срам че толкова те мамят и вътре слагат разни работи.
Примерно някои вътре слагат бобина с много навивки и кондензатори от няколко ламарини.
Цялата "идея" е в бобината да се индуктира напрежение от полето таман преди да падне мълния и да зареди кондензаторите.
И като се заредят, да направят резонанс в трептящия кръг и да се изпразнят като "изстрелят ЛИДЕР" от върха на мълниеприемника който да привлече мълнията точно към тоя мълниеприемник.
Не към защитаваното оборудване.
Тези дето имат нещо вътре понякога имат и букси (бананки) и периодично трябва да се качваш и да измерваш дали не са гръмнали/пробили кондензаторите.
Има и още "по-модерни" дето имат дистанционно за измерване.
Дрън, дрън, дрън, дрън, дрън ... Кофтито е че мълниите не занаят че има такива "активни" мълниеприемници и си падат където решат. :-D

Прикачен файл:
Ухааа.jpg
Ухааа.jpg (6.23 KиБ) Видяна 439 пъти

:partyman:
gdanov - помощник
виждам се дискутират заземявания, та се надявам въпроса ми не е offtopic.

прекарах си ток до парцела (с малка къщурка) по въздуха и понеже стълба от моята страна е метален профил, се замислих за заземяване на инсталацията и предпазването и от мълнии които могат да ударят стълба. В ретроспект беше тъпа идея да слагам метален стълб, но е късно да сменям.

Съвета на местните специалисти от електрото (които не е ясно какво са учили) е да свържа нулата от таблото със заземяването за което ще хвана и стълба. Обаче мен ме притеснява че ако мълния удари стълба, все пак си вкарвам някакъв ток в инсталацията по нулата и заземяването. Твърдят че на техния стълб с таблото с електромерите, който е бетонен, правят същото. Лошото е че преносната ни мрежа са открити жици и преди месец мълния удари точно стълба към който се връзвам, и от 5 къщи, 2 им изгоряха точно кабелите които им влизаха в домашните табла. на 99% съм сигурен че там няма никакво отделно заземяване, както в повечето къщи в махалата. Та, точно сценария от който се притеснявам.

Отделно искам да си сложа защита от къси и катоден отводител, а от тукашния форум разбирам че защитата ще сработи веднага ако нулата и земята за свързани и ще е дефакто безполезен.

Ако правилно разбирам, да се заземи нулата е добра практика, но мълниезащитата трябва да е отделна. Ако правилно съм разбрал — на какво разстояние трябва да си ми заземяването и мълниезащитните колове минимално?
batkoce - специалист
ср апр 24, 2024 12:57 pmgdanov написа:
Твърдят че на техния стълб с таблото с електромерите, който е бетонен, правят същото... ...преди месец мълния удари точно стълба към който се връзвам...
Бетонният стълб е пълен с арматура и практически се държи като металния. Освен това, много електромерни табла, включително и моето, са на допълнителни метални стълбове, които са заземени.
По-притиснително е, че в близост до вас вече е удряла мълния. В различни местности активността на мълниите е различна. Трудно е да се дават категорични прогнози и мнения, когато става въпрос за мълнии...
gdanov - помощник
аз не търся гаранция, а искам да направя нещата така, че като стане беля да не е голяма.

тук https://zandz.com/en/library/interconne ... allations/ намерих доста добро описание как трябва да се изградят и свържат защитната и мълниезащитните мрежи — не трябва да са общи кабелите, но трябва да са свързани за да се избегнат потенциали. В моя случай дори на един прът да са ще е ок.

единственото което още ме озадачава леко е че шнайдер в ръководството за дефектнотокови пишат че нулата и земята никъде не трябва да се свързват след устройството. ако са вързани заедно 50см преди устройството се надявам няма да е проблем.
mironcho - специалист
Според описаните притеснения, на Вас ви трябва не дефектнотокова защита, а катоден отводител/арестор или с три думи - защита срещу пренапрежение. За да работи коректно трябва до нея да стигне добро заземяване.
Каква е инсталацията в къщата 2 или 3 проводна?
Пилона на който е окачен кабела задължително трябва да се заземи с поне един кол (както са металните стълбове за осветление.
gdanov - помощник
ср апр 24, 2024 4:15 pmmironcho написа:
Според описаните притеснения, на Вас ви трябва не дефектнотокова защита, а катоден отводител/арестор или с три думи - защита срещу пренапрежение. За да работи коректно трябва до нея да стигне добро заземяване.
Каква е инсталацията в къщата 2 или 3 проводна?
Пилона на който е окачен кабела задължително трябва да се заземи с поне един кол (както са металните стълбове за осветление.
да, правилно.

Къщичката до сега не е имала инсталация, аз правя за пръв път и я правя 3-проводна — искам да е правилно. Още не съм решил от входния стълб (в моето място) как ще стигне кабела — по въздух или под земя, ако това има значение. Нямам проблем да направя второ заземяване до нея, ако е нужно, но ако мога да заземя само веднъж при стълба и да пусна 3жилен кабел може да ми излезе по-лесно и евтино, с малко.

Защита за пренапрежение също гледах, там относително просто изглеждат нещата, като изключим че не ми е ясно дали на всяка жица ще трябва да сложа.
hidrazin - майстор
ср апр 24, 2024 5:58 pmgdanov написа:
Още не съм решил от входния стълб (в моето място) как ще стигне кабела — по въздух или под земя...
Приятелски съвет - под земя.
ср апр 24, 2024 5:58 pmgdanov написа:
Нямам проблем да направя второ заземяване до нея, ако е нужно, но ако мога да заземя само веднъж при стълба и да пусна 3жилен кабел може да ми излезе по-лесно и евтино, с малко.
Жилищните сгради, включително и тая къщурка са сгради на които се предвижда III-та категория мълниезащита.
Както и се предвижда по-ниската тип Б - мълниезащитна зона.
Демек това са сгради и съоръжения от най-ниска категория за защита защото не са толкова важни.
При тях се допуска обединяването на заземителната уредба за мълниезщита с тази за защита срещу поражения от електрически ток.
Евтиното често излиза през носа.
ср апр 24, 2024 5:58 pmgdanov написа:
Къщичката до сега не е имала инсталация, аз правя за пръв път и я правя 3-проводна — искам да е правилно.
Силно се надявам това да това да означава че ти плащаш(или използваш "обади се на приятел") а не че си я правиш сам.
:partyman:
gdanov - помощник
мерси за съвета. и аз си мисля че под земя е най-чисто, копането не е страшно.

"аз я правя" в смисъл аз съм отговорен. кой държи клещите все тая ако на финала не е измислена правилно, а за съжаление с майсторите до тук не уцелвам и им нямам вяра. точно те правят нещата много базово и старовремски, защото са свикнали клиентите да гонят евтиното.

искам да разбирам достатъчно добре какво се случва, със или без майстор, че да спя спокойно. иначе тъста има квалификации от трудови/инженерни войски, ръководил е правенето на тоците на болницата в голям областен град.

технически съм грамотен достатъчно, с малко помощ от документацията на шнайдер и форумите ще се справя, нямам зор.

до тук разбирам че страха ми от свързването на мълниезащитата и "земята" е неоснователен, стига да е направено правилно (възможно най-близко до заземителния прът/пластина). и катоден защитен на "земята" е всъщност абсурдна идея...
hidrazin - майстор
Това "ръководил е правенето на тоците" нищо не означава.
На такива съм се нагледал. За да ръководиш не е нужно да разбираш. Факт.
Освен това трудови войски няма от четвърт век.
Когато е ръководел инсталациите се правеха двупроводни и за ДТЗ бяха чували малцина.
Пак приятелски съвет - спести от нещо друго. Например лепене и цена на плочки, дограма, изолация, мазлка...
От тях поне не умират хора докато от ел. инсталация - всяка година по няколко. Гарантирано.
От документацията на ШМайзер и от форуми не става... Иначе аз щях да съм космонавт и сега да съм на Луната.
:partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Високо напрежение в мрежата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: