• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
Тези уреди трябва да са доста стари. Преди доста години стандарта стана 230 волта. Много от дребните адаптери работят дори от 110 до 275 волта като по този начин покриват повече от два цели стандарта за захранващо напрежение. Истината е, че повечето дефекти от повишено напрежение се получават не от постоянно такова, а от краткотрайни пикове познати ни като токови удари. За електроуредите всяко включване и изключване са такива. Обикновените крушки горяха винаги при изключване и никога по време на светене. Нажежаемата жичка има свойството да си увеличава съпротивлението при нагряване. По този начин се саморегулира. Като се увеличава напрежението би трябвало жичката да прегрее, но това не се случва. Повечето нагреватели са изградени с подобни материали. За тях проблема е студения старт когато още не са си увеличили съпротивлението. По-големия проблем е електрониката захранена с трансформатори. При обикновения трансформатор увеличаването на напрежението на първичната води до процентно увеличение на вторичната и електрониката го отнася.

ПП Оказа се, че за нагревателите съм грешка. Те не са с обратен температурен коефициент. Това важи само за крушките. Благодаря за корекцията.
Последна промяна от MamaMy на ср май 01, 2024 5:43 pm, променено общо 1 път.
aleksnp - специалист
При мен, нещата се развиха в положителна посока, мога да кажа. Захранването ми е трифазно. Обикновено в пиковите часове, напрежението на едната фаза се е случвало да пада до 170 волта, а на друга респективно се качваше до 260 волта. Сложих си релета за напрежение и така си карах известно време. В един момент, ми писна да щракат релетата и написах една жалба до местното енерго с копие до КЕВР по имейл. След един месец, дойдоха и ми сложиха регистратор в таблото на стълба, който стоя там една седмица. Като го махаха, ми казаха, че нещата са зле. Две седмици по-късно, получих имейл, в който ме уведомиха, че доставяното ми напрежение, не е в норми и ще бъдат предприети мерки. Ще бъдат подменени старите медни проводници с алуминиев усукан кабел. Клонът от трафопоста не е малък, около 40 къщи, а от трафопоста тръгва нула 10 квадрата. След две седмици за няколко дни подмениха мрежата. Пак ми сложиха регистратор за една седмица. Този път, всичко беше наред. Сега, напрежението си е в норми 230-240 волта. Мога да кажа, че вече съм един от щастливците.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Високо напрежение в мрежата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: