• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Някъде прочетох, че от 1.07. щяло да има само една тарифа, предполагам с цена на дневна, понеже вече нямало излишък през нощта!!!
Споделеното, в тази тема, не сочи ли точно обратното?!
Детето - специалист
Напрежението от доста време е около 240V и нагоре, което на мен ми се струва доста високо. Преди месец имах аларма за ниско напрежение в мрежата или под 195V и инвертора изключи.
Изключването за високо е настроено на 253V досега такава аларма не съм имал.
В момента е 240V

Прикачен файл

Screenshot 2024-02-27 111946.png
Screenshot 2024-02-27 111946.png (3.49 KиБ) Видяна 425 пъти
Lutchezar - майстор
По стандарт е 230V+-10%. Тоест 253V е нормално според действащата нормативна база. Според мен бавно и славно се подменят съоръжения, с цел там където е било 200 да стане 230, съответно навсякъде се вдига повече или по-малко.
goran67 - специалист
През развития социализъм пък се оплаквахме от ниско напрежение. Аганьока даваше само един бял лист на екрана си и толкоз :)
Баща ми докара един стабилизатор Стабор, доста тежък с два трафа вътре, с минимален ефект. Само котетата се качваха върху него, на топло, и по някое време цъкваха ключето и спираха тивито на някой интересен момент.
Беше, бяхме... :)
brum - майстор
Трансформаторите дето понижават до 230 волта не са ли с общо регулиране на всяка изходяща фаза? Или фазите се регулират всяка за себе си?

Ако са с общо регулиране и всички съседи с големи товари са на една фаза тя ще е с ниско напрежение, а другите ще дойдат с високо. Винаги съм се чудел дали са го намислили удачно туй или са разчитали товара да е разпределен равномерно при много къщите.
fbr - майстор
вт фев 27, 2024 5:04 pmbrum написа:
Трансформаторите дето понижават до 230 волта не са ли с общо регулиране на всяка изходяща фаза? Или фазите се регулират всяка за себе си?

Не. Вторичната страна не се регулира с оглед на комутиране на по-малък ток. Регулира се първичната страна, като се добавят и отнемат допълнително навивки към първичните, които в общия случай са свързани в триъгълник. Вторичните са свързани в звезда, и обикновено при несиметрични натоварвания, които не са редки явления, се получава изместване на неутралата и несиметрични вторични напрежения.
brum - майстор
Трифазен трансформатор даже не мога да си представя в момента, ама при това положение ако на моята фаза няма товар, а съседа (дето е на някоя друга фаза) включи две електрички да очаквам на мен да ми се качи напрежението, нали така?
Не бе, рекоха че се мести неутралата. Че бега повече у.......щом той е натоварил другата фаза, неутралата явно се пада повече на тебе, хахаааа!!!
А пък, щом съседа е с висока партида, не е ли по вероятно там да е трифазна и натоварването да е радпределено като хората, а ти да си береш гайлето самостоятелно, без основания да търсиш бедата отвъд стобора?!
fbr - майстор
вт фев 27, 2024 9:19 pmbrum написа:
Трифазен трансформатор даже не мога да си представя в момента, ама при това положение ако на моята фаза няма товар, а съседа (дето е на някоя друга фаза) включи две електрички да очаквам на мен да ми се качи напрежението, нали така?
Така е. Ето, представи си го.
Изображение
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Високо напрежение в мрежата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: