• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanovbg - майстор
чет фев 29, 2024 10:55 pmhidrazin написа:
чет фев 29, 2024 3:53 pmivanovbg написа:
Аз вътре си имам земно на къщата и гръмозащита. А на втората снимка е моето електромерно табло , на първата на комшиите, но те са с трифазни токове. Напрежението ми е между 220 и 231волта. Нула спрямо земно(моето) -0волта.
Иванов твойто мислене е като на министър председател и управляваща партия - ние сме добре и означава че всички са добре. Ако някой не е - ЦЪК
Извинявам се - ОРИГИНАЛА. Другия е само папагал-плагиат. :-D
Значи че щом всичко при теб е наред, наред е в цялото село, град, държава ... и мое да си заровим главата в пясъка като щраус. Да ама не.
Всичките ЕРП-та в България с собственост на чужди държави. Основната им цел не е да модернизират, развиват и поддържат енергийната ни мрежа и система.
Съвсем закономерно основната им цел е максимална печалба с минимални разходи. И тези "излишни" заземявания не влизат в сметката.
Достатъчно е да имитират дейност в обема на санитарния минимум.
чет фев 29, 2024 3:53 pmivanovbg написа:
Не може да се види отвсякъде стълба за да ти кажа, ...
Ми не стой само в къщи де, поразходи се и разгледай. Все пак Брезник е град от селски тип. :weedman:
:partyman:
Моето мислене е на човек който иска нещата да са наред доколкото това зависи от мен. Другите да си решават за тях. Може би ако достатъчно хора мислеха като мен, света щеше да е едно много по добро място. В края на краищата едно заземяване на една къща не е скъпо в сравнение с цената на един ремонт на банята например. Един кол при днешни цени е от 30 до 50лв и няколко метра кабел. Когато съм го правил беше 15лв всичко. Моята е мерена щот от енергото са ми приятели , но на сина на къщата не сме. Там водата е на 6-7 метра отдолу и само сипахме две три кофи с вода и сол като го набивахме. И неговото външно табло е заземено от енергото- с. Ярджиловци.


Гръмозащитата ми струваше 150 лв, а на сина дето я правихме миналото лято 350. Но пък си спиш спокойно. Вярно, мулниеприемниците са турски, но са с изпреварващо действие и са евтини. Единствено ме е яд, че не съм ги видял в действие. Откакто са монтирани и двата не са хванали една мълния . Даже се бъзиках с човека дето ми ги достави, че ще му ги връщам за рекламация щот нищо не са хванали. Иначе са сертефицирани - каквото и да значи.


Така че всичко е въпрос на желание и личен избор как ще живееш. Много хора са скъпи на триците и евтини на брашното. Тоест нещо евтино и полезно не го ползват. Що ли?
hidrazin - майстор
пет мар 01, 2024 8:29 amivanovbg написа:
Моето мислене е на човек който иска нещата да са наред доколкото това зависи от мен.
ivanovbg , останал си си само с мисленето.
пет мар 01, 2024 8:29 amivanovbg написа:
... и само сипахме две три кофи с вода и сол като го набивахме.
Абсолютно недопустимо и забранено. Сол слагат ... не много умните дето обичат да лъжат себе си.
Солта подобрява проводимостта на почвата за да ... ти излязат измерванията.
Освен че подобрява проводимостта на почвата солта ТИ ИЗЯЖДА цинковото покритие на заземителния кол + шината и започва дива корозия. :weedman:
Само след няколко години от кола и шината остават само люспи и вече нямаш земно.
пет мар 01, 2024 8:29 amivanovbg написа:
...мулниеприемниците са турски, но са с изпреварващо действие и са евтини. Единствено ме е яд, че не съм ги видял в действие. Откакто са монтирани и двата не са хванали една мълния . Даже се бъзиках с човека дето ми ги достави, че ще му ги връщам за рекламация щот нищо не са хванали. Иначе са сертефицирани - каквото и да значи.
НЯМА активни мълниеприемници. Това е една от най-големите измами в света. За сега няма никакви доказателства че работят така, както го описват.
И по лични наблюдения в продължение на няколко години на много, ама наистина много мъниеприемници от двата вида на едно място - НЕ РАБОТЯТ.
Е работят колкото работи и пасивен мълниеприемник (метална пръчка) със същата височина.
Е, по-добре с такива, отколкото въобще без.
Толкоз.
:partyman:
svilenotnisovo - напреднал
Преди много години може би 20 монтирахме мълниеприемник PREVECTRON на сградата на вносителя и естествено сложихме брояч. Сградата беше най високата наоколо, нито веднъж не падна там а на съседни сгради. Активните мълниеприемници вършат същата работа като поцинкована тръба с гвоздей накрая. :yawinkle:
hidrazin - майстор
пет мар 01, 2024 11:24 amsvilenotnisovo написа:
Активните мълниеприемници вършат същата работа като поцинкована тръба с гвоздей накрая. :yawinkle:
Точно! Поле с оборудване "защитено" с 38 активни мъниеприемника и радиус на действие уж 102 метра... :weedman:
Хубаво ама явно мълниите не знаят че има активни мълниеприемници и си плющят където си искат.
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Още си спомням при две високи защитени от мълнии сгради с ежегодно проверявани мълнеуловители, мълнията удари ореха между тях :).
gogo7777 - майстор
пет мар 01, 2024 8:29 amivanovbg написа:
...... Моята е мерена щот от енергото са ми приятели , но на сина на къщата не сме. Там водата е на 6-7 метра отдолу и само сипахме две три кофи с вода и сол като го набивахме......
Е що си хабил солта, нали твърдеше, че водата е не лош проводник на електричество.
Достатъчно е да вържеш кучето близо до кола, то ще се грижи за проводимостта :lol:

Преди време с баща ми заземихме покривите на къщите като заровихме посребрени медни ламарини 50х50 см. Не сме мерили нищо щото не сме знаели, че трябва :lol:
Региона е подложен на гръмотевични бури......от светкавица до гръм няма и секунда.....т.е. мълниите падат някъде близко......като тресне и масата ни се разклаща, за щастие не са се разливали чаши и напитки :-D
пет мар 01, 2024 1:06 pmgogo7777 написа:
... за щастие не са се разливали чаши и напитки :-D
Вече съм убеден- тоя разход (мълниезащита и заземяване на таблото) е напълно оправдан, дори задължителен.
Детето - специалист
пет мар 01, 2024 2:02 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет мар 01, 2024 1:06 pmgogo7777 написа:
... за щастие не са се разливали чаши и напитки :-D
Вече съм убеден- тоя разход (мълниезащита и заземяване на таблото) е напълно оправдан, дори задължителен.
Лошото е, че много хора казват, че влизат в обсега на комшията и той не вижда смисъл да слага мълниезащита :-D
И после е след дъжд качулка.
mironcho - специалист
пет мар 01, 2024 11:41 amhidrazin написа:
пет мар 01, 2024 11:24 amsvilenotnisovo написа:
Активните мълниеприемници вършат същата работа като поцинкована тръба с гвоздей накрая. :yawinkle:
Точно! Поле с оборудване "защитено" с 38 активни мъниеприемника и радиус на действие уж 102 метра... :weedman:
Хубаво ама явно мълниите не знаят че има активни мълниеприемници и си плющят където си искат.
:partyman:
Хидразин, имам спомен, че хич не се погаждаш с проектантите и май и по тази тема има защо:
(пп: повечето от писаното е за останалите, предполагам си наясно с темата)
Почти без значение от марката, активните глави трябва да отговарят на разни параметри за да получат сертификат. Като погледнеш табличките със зоните, които "защитават" приемници от различни производители се оказва, че вършат една и съща работа и разликата може да е в гаранция, използвани материали, евтин труд производство и т.н.
Намесваш и инвеститора, който трябва да се каже колко е ценно това което ще се защитава и съответно да се реши заедно с проектанта как да се изпълни защитата.
Като разгледаш парче от брошура на Превектрон изкопана някъде от нета какво се вижда: ако проектанта е обещал 102м защитна зона значи е избирал от най-"добрите"(и скъпи) глави, обаче си е оставил ръцете, защото не вярвам да са монтирани на мачти от 20м и повече :? - това трябва да е дебел стълб, който прави доста сянка на панелите.
И по-важното - такива размери на защитаваната зона са достижими (на теория) при ниво на мълниезащита ІІІ и ІV.

Справка в една рядко (май никога) цитирана тук НАРЕДБА №4 от 22/12/2010г.:

Чл. 13. При проектирането на мълниезащитни уредби по нива на мълниезащита се прилагат следните нива на мълниезащита съобразно ефективността на мълниезащитните уредби:
1. ниво на мълниезащита І (ниво І) - при ефективност на мълниезащитната уредба над 0,98;
2. ниво на мълниезащита ІІ (ниво ІІ) - при ефективност на мълниезащитната уредба над 0,95 до 0,98;
3. ниво на мълниезащита ІІІ (ниво ІІІ) - при ефективност на мълниезащитната уредба над 0,80 до 0,95;
4. ниво на мълниезащита ІV (ниво ІV) - при ефективност на мълниезащитната уредба до 0,80

И става ясно, че въпросното ценно имущество (соларни панели, инвертори и т.н.) не е чак толкова ценно, защото е избрана защита, която го пази с вероятност между 80-95%, по скоро бих казал под 80% (колко под - не е ясно).
Извод: по проект минимум всяка 5-та мълния ще тресне нещо друго, а не изпреварващ мълниеприемник. Още по зле ако пък заземителя на мълниеприемника е калпав - по спомен трябва да е със съпротивление <10ома, предполагам поне това е като хората в промишлена среда, където се мери периодично, а не само за "акт 16".

Прикачен файл

Prevectron +102.jpg
pipilica - майстор
Некой дали е правил дисекция на такъв активен мълниеприемник, да ми каже с две думи какво толкова има вътре, и защо на теория е по-добър от обикновен прът.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Високо напрежение в мрежата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: