Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ziro - помощник
Здравейте, решихме да преправим електроинсталацията в къщата. Започнах с кабелите преди външното табло. От стълба бяха алуминиеви 16мм, после муфа към медни 6мм, оттам в таблото. Викнах от енергото да сменят 6мм с по-голям до таблото. Мислех си че ще дойдат да сложат нов меден и ще го снадят с муфите, обаче като дойдоха направо срязоха до муфата, вкараха алуминиевия в таблото, заголиха и директно в автоматичните предпазители и месинговата шина за нулата. Понеже алуминиевия не беше достатъчно дълъг преместиха предпазителите към него, но така не стигна за вътрешните свт кабели към етажите. За да удължат единия използваха 6мм меден и 16мм? лустър клема към 6мм мед за етажа. Другата фаза ми е към втория етаж и двора, та имах реално 2кабела 6мм свт в предпазителя, него го направиха с лустър 25мм?, 6мм от предпазителя->лустър->6+6 към етаж2 и двора.

Имам два въпроса:
1.Правилно ли е директно да се сложи усукан алуминиев кабел директно в предпазителите и месинговата нулева шина?
2.Правилно ли са удължени кабелите към етажите с лустър? Друг какъв начин може да се ползва, без усукване и запояване?
aleksnp - специалист
1-да.
2-да. По-добре с wago клеми, има за 6 квадрата.
engineer - специалист
Правих връзка 16мм2 алуминий с 16 мм2 мед по следния начин: Калайдисани Кабелни обувки 16мм2 Ф8 към двата кабела, после двете обувки заболтени една към друга с болт-гайка-шайба-федершайба. Става малко грубо, но разполагах с пространство. Но пък е вечно. Имам и Al 16мм2 към месингова (нулева) шина и засега нямам кахъри, но периодично проверявам. Ако при натягане на болта леко хруска значи не е ОК. Би трябвало първо да се скапе алуминия.

Ал. кабел в предпазител не е проблем. Дори 25мм2 влиза в предпазителя. Също така в предпазител могат да влязат 2 проводника АКО СА С ЕДНАКВО СЕЧЕНИЕ.
valentino76bs - майстор
Обувката към алуминия пак ли е медна?
hidrazin - майстор
пет мар 15, 2024 11:55 pmvalentino76bs написа:
Обувката към алуминия пак ли е медна?
Уффффф... :)
:partyman:

Тема "Алуминиев кабел на месингова клема и удължаване на силов кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: