Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Razer_86 - специалист
Здравейте колеги. Обикновено моторите които съм връзвал до сега винаги са били с една стойност за оборотите. Примерно 1400 Об/Мин или 2800 Об/Мин. Вчера обаче попаднах на следния мотор 720/1430 Об/Мин. Въпроса ми е двускоростен ли е този мотор и ако е такъв как трябва да го вържа за да ползвам и двете скорости? :?
Прикачен файл:
IMG_20240308_142147_copy_2250x3000.jpg
Andri01 - майстор
Ако е с 6 извода се ползват 2 контактора. Най-вероятно е със средна точка на намотките.
пишман_майстор - майстор
По табела-двускоростен. Идеален за настолна бормашина и други такива.
Принципно трябва са 6 изводите. Необходим е или подходящ пакетен ключ/превключвател , или с контактори .
gogo7777 - майстор
пет мар 08, 2024 4:11 pmAndri01 написа:
Ако е с 6 извода се ползват 2 контактора. Най-вероятно е със средна точка на намотките.
:drinkers:

Тоя път позна.
Andri01 - майстор
Случайно,гого. Е, работил съм с напрежения от 5VDC до 3000VAC - генератори и ел. двигатели!! :partyman:
Razer_86 - специалист
Точно такъв е колеги - двускоростен, 6 извода, средна точка на намотките. Капачката на мотора липсва, но в интернет намерих тези схеми:
Прикачен файл:
att-6413221381066m__.jpg
Пробвах го и по двете схеми. Работи отлично. Лявата схема е за бавната скорост, дясната е за бързата. За реализирането на схемата пак както казаха колегите по горе може и с контактори, може и с пакетен прекъсвач. Благодаря на колегите които се включиха по темата!!!
Поздрави :partyman:

Тема "Двускоростен мотор или не???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: