Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте майстори.

Много моля, дайте ми акъл по следния въпрос:

Имам един П-образен магнитопровод. Обаче ми е от един ПЛ-образен трансформатор.
(Ако П-то /някъде го наричат и О/ е от тези, целите подобни на подкова магнитопроводи ПЛ-то да е "двоен". Два П-образни един до друг с подобна на Ш-образен траф макара.)(Обясних ли ги едни небивалици... ;-)
Съответно за оригинални първични намотки и др. подобни дума да не става. Както и да е ...

Сметнах го по едни таблици, намерих и една руска програмка-калкулатор дето смята такива трафове, и за капак ходих при един "майстор" да ми го сметне и той. Сметките излизат +- 10-тина навивки за 1-на и +- 1-2 за вторична. Приемам че са верни и продължавам нататък.

Купих си проводник, изработих си нови макари и .... И??? Айде ся сеир.
Забравих, (и после се сетих) че първичната се дели ( а дели ли се дефакто??) по равно на двете макари за двете рамена.
Дели ли се броя на навивките за 220V наполовина за всяка макара ИЛИ на всяка се навива по изчисления брой навивки за първичната намотка?

Помня, че пренавивах един подобен, фабричен, свален от стар телевизор. Ама само вторични. Първичната хич не и обърнах внимание.
Помня, че имаше 110/127 V и трябваше да ги свържа начало-край /последователно/ за 220V.

Вторични: по една на всяка макара 15V/2A. Ще си минават през изправител, стабилизатор и коя закъде е... Може и на едната макара да сложа едно 2х6V/0.5A за "оперативно на електрониката", ама ако остане място.

За допълнителни подробности, особености и майсторлък по и около въпроса за П-обр. траф. също ще съм безкрайно благодарен.

Предварително благодаря.

ПС: ---------------

Прочетох Пренавиване на Трансформатор и Трансформатор но нищо не можах да схвана, затова питам конкретно.
petromaniq66 - специалист
Дай го на вторичния и не с занимавай с подобни особености.

Тема "Особености при навиване на П-образен трансформатор!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: