Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
batkoce - специалист
съб мар 09, 2024 11:19 amfbr написа:
Като ви чете човек, ще си помисли, че в енергийната ни система потоците сменят посоките на движение на енергията само след изключване и включване.
Което е приложимо в енергийната система, не винаги е приложимо в къщи. Не съм убеден, че човек без сериозна подготовка, може да включи в паралел различни енергийни източници и това да е безопасно...
DundyTheCroc - майстор
Човека спомена три фази, а тук виждам една, ако другите източници са другите фази, то посоката на тока е към големи проблеми :-D
MamaMy - майстор
Не знам тези Q-та какво представляват. Според художествената репродукция горе трябва да са единични ключове за лампи, но каква работа имат в ГРТ? В някои електронни схеми с Q се маркират биполярни транзистори. Отделно на всичко автора пише за трифазно напрежение върху Q-тата, но всички са дадени на късо, а Q2 връща само една фаза.
Andri01 - майстор
Това е примерна схема,според мене. работил съм с нещо подобно-ГРТи АРТ. При нормална работа второто се захранва от ГРТ. При спиране на основните агрегати/ авария/ ,АДГ автоматично захранва АРТ ,а то подава към ГРТ.
zz_stefanov - майстор
Като чета глупостите от първия пост започвам да фантазирам по неговите фантазии.
Сигурно някъде има и АВР, а за захранването, което му изглежда, че върви към Q2 е за иправителя, който потдържа акумулатора на генератора.
Убеден съм, че изобщо не му ясно фактическото положение. То за това и не може да го обясни.
Защото ако вече се е променила 'посоката на тока' през Q2, може да е късно за изключване. По добре да не пипа.
Последна промяна от zz_stefanov на съб мар 09, 2024 6:07 pm, променено общо 1 път.
batkoce - специалист
съб мар 09, 2024 5:17 pmMamaMy написа:
Не знам тези Q-та какво представляват. Според художествената репродукция...
Ясно е, че това условно може да се приеме за еднолинейна схема, Q-та трябва да са трифазни предпазители.
По притеснителното е, какви "други токове" трябва да се "смесят" с "главните токове" и защо това трябва да е без превключване и разединяване???
Напоследък хората се опитват да произведат енергия от фотоволтаици и когато не достига енергия да добавят от мрежата.
Ако трябва да правя за себе си такава уредба, бих се посъветвал с хора, които имат опит с такива съоръжения, въпреки че моят опит в електротехниката и автоматиката не е малък...
Virtex - майстор
Да напомня да се придържате към добрият тон, понеже такива теми много бързо отиват в грешна посока :)

Понеже въпроса лично на мен* ми се струва абсурден, ако и вие смятате така, не започвайте с обиди по други участници.

* - 220V не ги разбирам и не се занимавам с такива теми.
zz_stefanov - майстор
съб мар 09, 2024 5:25 pmAndri01 написа:
Това е примерна схема,според мене. работил съм с нещо подобно-ГРТи АРТ. При нормална работа второто се захранва от ГРТ. При спиране на основните агрегати/ авария/ ,АДГ автоматично захранва АРТ ,а то подава към ГРТ.
Има голяма вероятност и да не е точно така.
АРТ обикновено се изгражда зада захрани ограничен брой консуматори които работят и в авариен режим и при външно захранване. Идеята е че резервният източник е с по ограничена мощност. Когато се мине на резервния източник остава захранено само АРТ.

Може авторът изобщо да не разбира, че в ГРТ има АРТ. Имахме такова ГРТ на което трудно ще схванеш, че най дясната касета е АРТ.
Andri01 - майстор
Обикновено АРТ и е в друго помещение. С цел при пожар / затопяване/ да може да работи. Да,захранва определени аварийни консуматори.Захранва се от резервен токоизточник. Имал съм случай да работи като основно захранване в паралел в ГРТ, големина на генератора същата като основните. Само охлаждането му е въздушно. Но ,може и както казваш,схеми всякакви.
Gadnyara - специалист
Най-лесно ще разберете дали на Q2 има източник на напрежение като го изключите и измервате напреженията на всички клеми...

Тема "Определяне на посока на тока." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: