Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
Най-добре автора да щракне едно фото и да развърже езика защото иначе ще стане тема като Кракра-то.До тук ясно ни стана, че автора хал хабер си няма от токове.
Andri01 - майстор
"... друг ток идва от Q2, който захранва останалите...."
hidrazin - майстор
съб мар 09, 2024 5:17 pmMamaMy написа:
Не знам тези Q-та какво представляват. Според художествената репродукция горе трябва да са единични ключове за лампи, но каква работа имат в ГРТ? В някои електронни схеми с Q се маркират биполярни транзистори. Отделно на всичко автора пише за трифазно напрежение върху Q-тата, но всички са дадени на късо, а Q2 връща само една фаза.
MamaMy, ще се окаже че човека не е сбъркал чак толкова. Включително за означението Q
Със сигурност съм срещал така да се означават прекъсвачи, контактори и разеденители (плюс транзистори и тиристори) ама се замислих...
Защо? Ами защото милите ни, родни проектанти тея работи хич, ама хич не ги обичат. Айде де, някой щял да им казва кое и как да обозначават!
Имало някакви стандарти ама те не важат за тях. Освен това трябва да се четат, пък и струват пари. Я по-добре никакви означения.
Пише там едни E63 3Р 40А 6kA и готово. К'ви са тея Q-тa, МЮ-та и подобни простотии? :-D
Относно въпросното Q се оказа че и аз съм леко изостанал с ма'трияла и се наложи да чета.
ТАКА:
По един стар стандарт IEC 60750:1983 последван от IEC 61346:1996 и предпоследния стандарт IEC 81346-2:2009 с Q се означават:

Прикачен файл:
IEC 81346-2.jpg

Ако обаче са миниатюрни автоматични прекъсвачи би трябвало да се означават с F по тези отменени стандарти.
Но циркът не свършва тук. Има нов стандарт IEC 81346-2:2019 или хармонизирания български БДС EN IEC 81346-2:2019
Там нещата доста се променят. Въвеждат се подкласове. Така че въпросното Q вече става примерно QA
Ако обаче са миниатюрни автоматични прекъсвачи по най-новия стандарт и би трябвало да се означават с FC ...

Прикачен файл:
IEC 81346-2-2019.jpg
IEC 81346-2-2019.jpg (80.92 KиБ) Видяна 517 пъти

:-D Малко объркващо на пръв поглед, а? Но в случая човеко не е чак толкова далеч от истината.
Е, и все пак е драснал нещо на ръка и не чак толкова грешно. Но определено не е пълно и достатъчно.
Ако приемем че е еднолинейна схема, то трябва да бъдат обозначени вида, броят на проводниците и тяхното сечение. Нещо такова:

Прикачен файл:
Пример.jpg
Пример.jpg (54.21 KиБ) Видяна 517 пъти

Е, има и други недостатъци ама като за драснато на "коляно" бива.
И не само аз ами и ти си виждал къде-къде по-калпави и измислени неща.
Я виж ТАЗИ "схема"... Мислиш ли че е по-добра? :)
:partyman:
P.S. Но с толкова "много" данни от питащия - толкова.
hidrazin - майстор
VIVA la GLUPENDERS !!!
Тъпо родено, живяло като боклук, и скоро вече умряло - за радост на околните.
:partyman:
MamaMy - майстор
Добре, че ме светна Хидра за новите тенденции в авангардната живопис. При нас в Ренеснса имаше едно течение в живописта наречено "Техническо чертане". Та в това явно апокрифно за сегашното общество течение ни учеха на графичните символи на електронните и електро компоненти и тяхното означаване. И тогава имаше различни течения, но поне се разпознаваха рисунките. Сега...
Надявам се на питащия да отговорят неговите съученици. Ще са си на едно ниво.
съб мар 09, 2024 9:48 pmhidrazin написа:
... И не само аз ами и ти си виждал къде-къде по-калпави и измислени неща.
Я виж ТАЗИ "схема"... Мислиш ли че е по-добра? :)
:partyman:
P.S. Но с толкова "много" данни от питащия - толкова.
То този от твоята тема е Микеламджело в съвременната живопис. Направо си е нарисувал таблото. Винаги може и по-зле...

Изображение
Изображение
Последна промяна от MamaMy на нед мар 10, 2024 12:43 am, променено общо 1 път.
engineer - специалист
съб мар 09, 2024 9:27 amLisko написа:
Посоката се сменя 100 пъти в секунда. Трябва да се уточним за кой точно момент питаш?
За трифазното не е точно така. Първо тока идва по едната фаза и се връща по другите две, после идва по две фази и се връща по третата, после същото ама с другата фаза и т. н. За един период момбинациите са 6, сиреч ситуацията се променя около 300 пъти за секунда. Виж за енергията е друга каша. Уж тока върви ту напред, ту назад, а електромера все напред върти.
Прикачен файл:
3_phase_AC_waveform.svg.png
Иначе какво не е ясно? Ку едно захранва от Ку две до Ку шест. Ама Ку две има някаква магическа способност да върне ток (или по-точно енергия). Без техническо средство за измерване във веригата на Ку две няма как да мине номера. Темата е изчерпана още на първа страница.
gogo7777 - майстор
Посоката на тока винаги е една и съща....за к'во иде реч в темата?
:drinkers:

Александро Волта тегли един шут на Анднре Ампер и той фърчи по посоката....Георг Ом се опитва да го забави за да не си счупи тиквата в земята. Физика 7-ми клас..
:drinkers:
DundyTheCroc - майстор
ср мар 13, 2024 4:49 pmgogo7777 написа:
Посоката на тока винаги е една и съща....за к'во иде реч в темата?
:drinkers:

Александро Волта тегли един шут на Анднре Ампер и той фърчи по посоката....Георг Ом се опитва да го забави за да не си счупи тиквата в земята. Физика 7-ми клас..
:drinkers:
Аз си признавам, че не ги разбирам тия неща, в един трифазен нагревател на триъгълник каква е посоката?
ivanovbg - майстор
Посоката на тока е винаги от източник към консуматор, обратното е невъзможно!!! Това, че се сменя поляритета на захранването няколко пъти в секунда не е от значение. За по лесна ориентация по правотоковите схеми се определя посоката на ток от + към -, а тя ориентировъчна( приета), а не истинската. Щот тока по определение е насочено движение на електрони, а те се движат от - към +.

Както казах най лесно е като питащия не разбира да монтира трифазен двупосочен електромер и да разбере откъде накъде и кога тече ток. Ако разбира, да монтират токови трансформатори , сфазират се и в зависимост от това дали моментното напрежение на фазата съвпада или е обратно на напрежението от токовия трансформатор се определя кое е източник и кое консуматор. Обикновените електромери нямат проверка на фазите на токовите трансформатори и затова независимо от посоката на тока въртят в една посока. По същия начин са реализирани и ограничителите на соларните инвертори за да не връщат ток към мрежата. Там инвертора определя посоката източник - консуматор и пуска толкова ток колкото напрежението от токовия трансформатор да се намалява до нула, но да не става отрицателна величина.

:partyman:

Тема "Определяне на посока на тока." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: