• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Andri01 - майстор
Автотрансформатор,но трябва да над мощноста на нагревателите плюс поне 25%
ivanovbg - майстор
вт мар 19, 2024 3:20 pmarxd129 написа:
Някъде пях писал, че се отказвам от временното решение на проблема с три-киловат-овата мощност на бойлера. И търся постоянно във времето решение. За да мога да регулирам мощността, както си искам; или поне на някакви степени. Степени, да речем, през 500 вата. Или през 200 вата, защо не.

......

За решението чрез диод

Доколкото схващам от мненията на съфорумниците – диодът сваля консумацията 2 пъти. Което не ми върши работа. (Не разбрах защо трябва да се ползват два диода паралелно, ако някой иска – моля да обясни. Аз не разбрах какво предимство е, да се ползват два диода. Защото съм невеж, де. Затова не разбрах.)


Разбрах препоръката на hidrazin да свържа двата диода успоредно, ползвайки две тройки WAGO-клеми. Тарикатско е! … Ама, ще има моменти, когато и 1500 вата ще са ми много.

Пък и… говорите за някакви смущения, предизвикани от ползването на диоди – било от двойката диоди на hidrazin, било от греца KBPC5010 на abcdefghijklmnopqrstuvwxz .

Споменатите от вас (предизвикани от диодите) смущения, на кои уреди влияят? С какво и как пречат на другите уреди?

.......

За решението чрез фазов регулатор

Доколкото разбирам (а аз не разбирам много от електроники), фазовият регулатор би ми свършил добра работа. Ако не бил предизвиквал смущения.
Тези смущения (предизвикани от фазовия регулатор) на кои уреди влияят? Няма ли регулатори такива – които да не смущават другите уреди?

.........

ПС
Само след месеци наш‘те убавци – управляващи, ще ни набутат плащане на еленергията на киловат. И к‘во пра‘им тогава? Как да регулираме мощността на уредите си; поне отчасти да регулираме? Бойлерът, струва ми се, е подходящ за регулиране елуред. А? :?:
Фазов регулатор с нулево превключване няма смущения.
B0bi - специалист
вт мар 19, 2024 3:20 pmarxd129 написа:
... търся постоянно във времето решение. За да мога да регулирам мощността, както си искам; или поне на някакви степени. Степени, да речем, през 500 вата. Или през 200 вата, защо не.
Най-уместният вариант за теб ми се струва смяна на нагревателя със сборен такъв (1+2 kW). С пет-тактов ключ ще можеш да избираш: ~700W, 1kW, 2kW и 3kW. Почти е изключено, че ще ползваш първата степен. Твърде малко вероятно е - и втората. Не виждам никаква уместност в прецизно задаване на мощност.
gogo7777 - майстор
вт мар 19, 2024 6:51 pmB0bi написа:
вт мар 19, 2024 3:20 pmarxd129 написа:
... търся постоянно във времето решение. За да мога да регулирам мощността, както си искам; или поне на някакви степени. Степени, да речем, през 500 вата. Или през 200 вата, защо не.
Най-уместният вариант за теб ми се струва смяна на нагревателя със сборен такъв (1+2 kW). С пет-тактов ключ ще можеш да избираш: ~700W, 1kW, 2kW и 3kW. Почти е изключено, че ще ползваш първата степен. Твърде малко вероятно е - и втората. Не виждам никаква уместност в прецизно задаване на мощност.
Да, ама темата е още в зародиш......отхвърля се!!!! Представяш ли си....цели 5 такта от ключ :lol: :lol:

Заслужава внимание идеята за автотрансформатора. Плавното регулиране с фазовя регулатор отпадна....щото пречел....

:drinkers:
batkoce - специалист
вт мар 19, 2024 3:20 pmarxd129 написа:

Само след месеци наш‘те убавци – управляващи, ще ни набутат плащане на еленергията на киловат. И к‘во пра‘им тогава? Как да регулираме мощността на уредите си; поне отчасти да регулираме? Бойлерът, струва ми се, е подходящ за регулиране елуред. А? :?:
Не съм сигурен, че разбрах?! Енергията не се мери в "киловат". Енергията е равна на мощността умножена по времето. По тази причина за търговско мерене е възприета мерната единица киловатчас. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B0%D1%81

Като намалим мощността на бойлера, по никакъв начин не можем да спестим енергия, защото се увеличава времето за нагряване на водата и произведението "мощност по време" остава постоянна величина и то ако приемем, че бойлерът е с идеална изолация. Самото устройство за намаляване на мощността също ще изразходва някаква енергия.
DMN - майстор
Никакви смущения не можах да хвана аз.
Ей сега пробвах с фазов регулатор на мощност 2000W и ютия 1500W.
Това е осцилограмата на напрежението в паралел с ютията на изхода на регулатора:

Прикачен файл:
03.jpg

а тази е на входа на регулатора:

Прикачен файл:
04.jpg

Напреженията не са точни, защото сондите на осцилоскопа са до 160V, затова измервах през допълнителен делител на напрежение(някъде 1:10).
Но то по-важното е формата на напрежението.
Смущения наистина съм хващал, такива като "игли", но беше на някакъв стар димер за осветление с някакъв индуктивен дросел вътре. Тука нищо такова не се вижда, но пък нямам и трансформатор в близост.
kozl - майстор
пон мар 11, 2024 10:19 amarxd129 написа:
Бойлер. Електрически. Обемен. Един единствен нагревател. 3 kW.
...
Ел. инсталация – 2 х 1 кв.мм. Задъхва се; да не кажа – едва издържа закратко. Трябва да се преправи на 3 х 4.
...
Но докато се преправи – да речем след около 3-40 дни – дотогава бойлерът трябва да топли вода.
Предложени бяха 2 идеи за елеменнарно добавяне на фазов регулатор или диод, които авторът не прие може би поради липса на компетентност.
Други идеи като смяна на нагреватели, аз също не бих приел в тази ситуация. Става въпрос за временно решение за 3-40 дни :roll:
Но всъщност Временно решение за 3-40 дни, но "3-40 дни" в календарни дни колко е :? Месец и половина или цела година :?
И докато се сипеха размисли по предложенията:
вт мар 12, 2024 3:49 pmarxd129 написа:
Като гледам колко много сте писали по темата… И като знам колко малко разбирам от електроника…
...
Отказвам се от идеята за временно намаляване на мощността. :sad:
...
И поднасям темата от друга гледна точка:
....
Ако не греша – имам друг въпрос: Какво устройство да монтирам на сегашния ми трикиловатов реотан на бойлера ми запостоянно, щото да мога да регулирам мощността му – било на стъпки през 100-200 вата, било плавно – да речем с потенциометър? Има ли подобни устройства в търговската мрежа, които хем да ми служат вярно, хем и да не предизвикват колизии в елмрежата на жилището. (Имам предвид онези нередности, за които писаха batkoce, hidrazin, aleksnp.)
Ако началното питане беше за ограничаване на тока през неподходящия кабел, то в горното е заложен доста по-сложен казус - "Бойлер като регулатор на мощността" :rolleyes:
Така де апетита иде с еденето :-D
вт мар 19, 2024 3:20 pmarxd129 написа:
...
Само след месеци наш‘те убавци – управляващи, ще ни набутат плащане на еленергията на киловат. И к‘во пра‘им тогава? Как да регулираме мощността на уредите си; поне отчасти да регулираме? Бойлерът, струва ми се, е подходящ за регулиране елуред. А? :?:
Мое би бойлерът да е подходящ за регулиране ел.уред, но за каква цел :?
Обичайно в бойлера се инсталира регулатор на Т.
Та следващото почесване на кратуните :? ще е:
Бойлер в качество на регулатор на потребявана мощност дали ще е подходящ за бойлер :?
:lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot:

Докъде ни докараха #-o
И ако някой има съмнения, че тока няма да се плаща в киловати, то вероятно ще натупат такса мощност във фактурите, което е логично и е свързано с поддръжката на системата и така без да си източил и киловатчас от електомера, ще плащаш тока на киловати :wink:
arxd129 - специалист
ср мар 20, 2024 8:37 amkozl написа:
...
Мое би бойлерът да е подходящ за регулиране ел.уред, но за каква цел :?
Добре, де! Кое не е ясно:

След изветно време (не знам точно кога, но предполагам в близките месеци) ще започнем всички да плащаме тока на киловат. Мярката "киловат/час" ще престане да се употребява в месечните ни фактури за ток. Ще плащаме за мощност - например заявяваш на енергото мощност 3 кW. И плащаш за 3 киловата.

Ако се вместваш постоянно в тези 3 киловата - всичко би било ОК.

А, за да не ги надхвърляш и, за да не доплащаш по "трънската тарифа :x :x :x ", трябва да си правиш малко сметки. И да топлиш вода в бойлера само и единствено тогава, когато имаш потребление в къщи под 3 кВт.

Кое не е ясно, приятелю, kozl? (Пак стих ли ще ми пишеш; този път за бойлер 3 kW? :x )
ср мар 20, 2024 8:37 amkozl написа:
Бойлер в качество на регулатор на потребявана мощност дали ще е подходящ за бойлер :?
Не знам за другите дали ще е подходящ. Защо, пък, не?

При мен - да! Подходящ ще е. Няма по-подходящ, де: Котлони, фурна, климатик, хладилник, телевизор, комп, осветление, вентилатор, пералня, сушилня - не стават. Остава само бойлерът да се ползва за регулатор. В смисъл - ще е включен само когато има останала под МАКСмощност; например нощем (осветление 100 вата, пералня 1000 вата, телевизор 200 вата И БОЙЛЕР 1400-1700 вата). А ако вечер се налага да се включи още нещо - бойлерът може да се нагласи на 1100-1200 вата. А защо не и на 500 вата, няма да сгрее водата ли за 6-7 часа? Ще я сгрее; разбира се! Как няма да не сгрее 80 литра вода - до 40-50 градуса, за 7-10 часа?!

Поздрави!
arxd129 - специалист
вт мар 19, 2024 8:28 pmbatkoce написа:

Като намалим мощността на бойлера, по никакъв начин не можем да спестим енергия, защото се увеличава времето за нагряване на водата ....
Нека пак да уточня: Не съм поставял въпрос за пестене на енергия! :)

А питам, как да ограничавам (според потребностите ми в къщи) мощността на бойлер. :?: За да имам винаги топла вода, но без да надхвърлям предварително избрана и заплатена от мен, мощност? :)
Andri01 - майстор
С това ограничение/ примерно/ на 3 Kw рискуваш да останеш гладен или да не се къпиш. И друго-ако искаш наистина да направиш нещо,намери система,която да ти управлява бойлера в зависимост от използваната моментна мощност. Т.Е. да не надхвърляш тези 3 KW. В противен случай ще трябва да гледаш постоянно потреблението и да превключваш бойлера на ръка.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14

Тема ""Намаляване" на мощността на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: