Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
batkoce - специалист
пет мар 22, 2024 9:41 ammanitu написа:
Този предпазител в ГРТ 3 х 40А си е мое хрумване...

Добре е да седнете заедно с хората, които ще ви правят инсталацията, и да обсъдите внимателно всичко. От фоума едва ли ще получите цялостно решение. Не забравяйте, че при изграждане на електрически съоръжения, се носи и отговорност. При така описаните бъдещи електроуреди и при така описаната партида, вероятно ще имате проблеми. Няма нищо лошо в различни хрумвания, но преди да ги приложите трябва да докажете, че ще са полезни и безопасни...
пет мар 22, 2024 10:56 ambatkoce написа:
пет мар 22, 2024 9:41 ammanitu написа:
Този предпазител в ГРТ 3 х 40А си е мое хрумване...

Добре е да седнете заедно с хората, които ще ви правят инсталацията, и да обсъдите внимателно всичко. От фоума едва ли ще получите цялостно решение. Не забравяйте, че при изграждане на електрически съоръжения, се носи и отговорност. При така описаните бъдещи електроуреди и при така описаната партида, вероятно ще имате проблеми. Няма нищо лошо в различни хрумвания, но преди да ги приложите трябва да докажете, че ще са полезни и безопасни...
Така е, прав сте! Ползата ми от форума, е че получавам различни гледни точки, които разширяват идейният ми проект. Така ще съм по-подготвен при срещата с електроинженер.
Успях да отида до обекта още днес и това, което видях в таблото ме изненада. И двата предпазитела вътре са 63 А. Защо тoгава във фактурата ми пише 10 kw?!? Незнам как да постъпя, официално да поискам от енергото становище за присъединителната мощност или пък има някакъв друг способ да се установи?

Прикачен файл

IMG_20240322_184543_edit_1365280379493225_resized_20240322_081937859.jpg
zz_stefanov - майстор
Може и да съм кьоравият, но едното май не е предпазител.
brum - майстор
Едното е прекъсвач. Прекъсвача е преди електромера, след него е предпазителят.

Становище за какво ти е? За това, че някой е сменил предпазителите с такива за 4 пъти по-голяма партида ли? Ако се обадиш е много вероятно да се върнат предпазителите като за 10kW партида. Може и да се изрепчат за глоби.

Тука по нашият край (село до София) предпазителите са зад едни щитове дето си ги заключват тия дето отговарят за мрежата. От познати знам, че за 200-300 лева се върши услуга за неправомерна подмяна на предпазителят с такъв по желание на клиента. Поне по някой квартали. При вас като гледам какво е разградено положението с достъпа до таблото тази подмяна може да я свърши всеки с базова идея какво се прави.
hidrazin - майстор
:-D Точно обратното. Преди електромера е предпазител 63А - долното "нещо" на снимката ETIMAT C63.
След електромера е само разединител - горното на снимката ASN 63A
Няма я и вътрешната вратичка с пломбата и може да се краде ток на воля. :-D
Такава им цялата работа...
:partyman:
brum - майстор
Нищо де, нали има пломба на електромера :) .
hidrazin - майстор
съб мар 23, 2024 9:28 ambrum написа:
Нищо де, нали има пломба на електромера
И к'во като има пломба на електромера след като бАшона и разединителя са достъпни?
:partyman:
Той за това се усмихва де.
пет мар 22, 2024 10:40 pmhidrazin написа:
:-D Точно обратното. Преди електромера е предпазител 63А - долното "нещо" на снимката ETIMAT C63.
След електромера е само разединител - горното на снимката ASN 63A
Няма я и вътрешната вратичка с пломбата и може да се краде ток на воля. :-D
Такава им цялата работа...
:partyman:
Благодаря за разяснението. Сега с такъв предпазител в главното табло, мога ли да си приложа схемата, която качих в предходен пост?
Може би да изменя готварската печка да си е монофазна, за по голям избор от печки!? До кухнята да отиде трифазно и в таблото да се разделят кухненските уреди между трите фази.

Тема "Възможности с 10 kw захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: