• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ELSE - помощник
пет мар 22, 2024 7:28 pmivanovbg написа:
пет мар 22, 2024 6:57 pmELSE написа:
пет мар 22, 2024 6:31 pmivanovbg написа:
Първо си оправи темата. Писането само с главни букви се интерпретира като викане, а аз не желая да помагам на крещящ човек. Иначе е много лесно.
от къде мога да редактирам
Важното е , че си си взел бележка :partyman:
След като свърши един за друг ще ти пусна една лесна схема на удължител с два контакта, един щепсел и две крушки. На който контакт е светнала крушката там включваш компресора.

Може да се ползва от всеки без никакви познания.
Само , че аз искам този компресор, където и да се вкл. в които и да е щепсел посоката му на въртене да не се променя . Иначе за ръчно сменяне на фазите ми е ясно, но това е , че няма аз да работя с този компресор. Ще работят различни бригади и ако объркат посоката на въртене ще помелят едни лопатки, които нагнетяват въдух и по този начин ще се наложи да купувам нови, които са доста скъпи !
ivanovbg - майстор
Ще е малко по сложно тогава, но ще стане.
ELSE - помощник
пет мар 22, 2024 8:11 pmivanovbg написа:
Ще е малко по сложно тогава, но ще стане.
Ще се радвам да споделиш
ivanovbg - майстор
Както ти обещах. К1 е трифазен контактор дето издържа тока на компресора. За първоначалното тестване на схемата трябва да е в контакт в който върти правилно. След като се включи в мрежата при правилни фази включва контактора. При неправилни не включва, но фазите са разменени и посоката ще е същата. После включваш компресора от бутона му. Елементите ги има и не са скъпи. MOC3062 може да се замени с MOC3082

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (21.43 KиБ) Видяна 404 пъти
ELSE - помощник
пет мар 22, 2024 10:20 pmivanovbg написа:
Както ти обещах. К1 е трифазен контактор дето издържа тока на компресора. За първоначалното тестване на схемата трябва да е в контакт в който върти правилно. След като се включи в мрежата при правилни фази включва контактора. При неправилни не включва, но фазите са разменени и посоката ще е същата. После включваш компресора от бутона му. Елементите ги има и не са скъпи.
Тази схема ще я пробвам!
Замислям вариант, ако се добави още един контактор + 1 бр. фазово реле, което обръща автоматично посоката дали ще стане ?
zz_stefanov - майстор
Иванов, тая схемичка лепил ли си я някога :wink:
ivanovbg - майстор
пет мар 22, 2024 10:35 pmELSE написа:
пет мар 22, 2024 10:20 pmivanovbg написа:
Както ти обещах. К1 е трифазен контактор дето издържа тока на компресора. За първоначалното тестване на схемата трябва да е в контакт в който върти правилно. След като се включи в мрежата при правилни фази включва контактора. При неправилни не включва, но фазите са разменени и посоката ще е същата. После включваш компресора от бутона му. Елементите ги има и не са скъпи.
Тази схема ще я пробвам!
Замислям вариант, ако се добави още един контактор + 1 бр. фазово реле, което обръща автоматично посоката дали ще стане ?
Еми това си е точно фазово реле с автоматично обръщане на фазите при нужда. Контактора е най скъп, другите елементи са под 5 лв. общо. Но както си решиш. Успех.
ivanovbg - майстор
пет мар 22, 2024 10:39 pmzz_stefanov написа:
Иванов, тая схемичка лепил ли си я някога :wink:
Поне 10тина турбозолни машини съм направил с тази схема. Отказ няма.
pipilica - майстор
Интересно тоя фототриак как ще усети ако са разменени Л3 и Л2 че да ги обърне контактора.
ELSE - помощник
пет мар 22, 2024 11:01 pmpipilica написа:
Интересно тоя фототриак как ще усети ако са разменени Л3 и Л2 че да ги обърне контактора.
Предполагам, че колегата Иванов е искал да каже с ревенсивен ключ, но на мен идеята ми е автоматично да намира фазите
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: