• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ELSE - помощник
съб мар 23, 2024 12:35 pmhidrazin написа:
Не го слушай тоя с измисленото реле дето чакало 70 секунди.
Само оная измишльотина на INTIEL чака цели 70 секунди за да задейства. Кой ще го чака тоя боклук над минута?
В темата въобще не е ставало дума за него.
Даден беше пример с реле на Шнайдер което сработва за 650 ms - по-малко от секунда.
Ето и още едно което сработва след половин секунда - ЦЪЪЪК


Имаш два варианта (освен оня на ivanovbg с MOC3062).
Единия е фазовото реле да управлява контактор който да обръща фазите и то ако не са правилно наредени.
Всичко става автоматично. Недостатък - контактора е скъп.
Другия е фазовото реле да прекъсва управлението контактора който ти е в компресора - вече го имаш.
Слага се на входа и един ръчен превключвател I-0-II който да ти обръща фазите. Предимство - превключвателя е по-евтин от контактора.
Какво се случва?
Включваш някъде с грешно наредени фази. Компресора не тръгва защото фазовото реле го спира.
Завърташ превключвателя I-0-II за да обърнеш фазите и компресора тръгва.
Може дори да се изведе индикация с ламБа която да ти показва че фазите са объркани.
Сигнала се взима от фазовото реле.
:partyman:
Благодаря много ще се радвам да помогнеш , как да ги навържа
Ще оставя мия тел. номер за да стане по лесна комуникацията 0896 877 222 Емо
gogo7777 - майстор
съб мар 23, 2024 12:45 pmESPACE написа:
Оптосимистора от схемата на иванов има вграден zero-cross circuit, която управлява триака в него. Захранването на светодиода е еднополупериодно. Значи отпушването на триака става само в този времеинтервал. През отрицателния полупериод на фазата светодиода не свети. Значи която друга фаза мине през нулата по това време няма как симистора да се отпуши.
Няма ли начин с кондензатор или дросел да се държи бобинката на контактора захранена през цялото време :?
ESPACE - майстор
съб мар 23, 2024 1:07 pmhidrazin написа:
:-D Почти по същия начин се чесах по чутурата. :-D
Че и аха, аха да бягам до магазина за МОС ...
Но пък казва че не само работи а и че е правил няколко такива. Няма причина да не му вярвам.
Иначе ще стане еднаааа...
:partyman:
Поръчах си два чипа, другата седмица ще пробвам. Ще остана истински учуден ако това нещо проработи само с тези елементи по тая схема без леко допълнение.
Andri01 - майстор
Кондензатор - в паралел.
hidrazin - майстор
съб мар 23, 2024 7:16 pmESPACE написа:
Поръчах си два чипа, другата седмица ще пробвам. Ще остана истински учуден ако това нещо проработи само с тези елементи по тая схема без леко допълнение.
Давай да видим че ме засърбяха пръстите... :-D
:partyman:
Virtex - майстор
пет мар 22, 2024 6:31 pmivanovbg написа:
Първо си оправи темата.
Оправено е.
ESPACE - майстор
съб мар 23, 2024 7:19 pmAndri01 написа:
Кондензатор - в паралел.
Какъв кондензатор, на кое в паралел?
MamaMy - майстор
Според мен трябва да се разглежда схемата така:
Прикачен файл:
Без име.png
Ако изберем точка на фаза 1 в която ще светне светодиода и спуснем вертикална линия, според нея най-близко за преминаване през нулата ще е фаза 2. В тази точка светодиода ще е с максимална сила на светене. Фаза3 ще премине през нулата когато светодиода вече загасва и не би била подходяща да захрани контактора. Това са си мои разсъждения. В трифазния ток не ми е силата и приемам всякакви поправки.
Последна промяна от MamaMy на съб мар 23, 2024 8:03 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Н абобината. Останах с впечатление, че автора иска процеса да е автоматизиран. Без намесата на този,който мести компресора с разни превключватели. "... Иначе за ръчно сменяне на фазите ми е ясно, но това е , че няма аз да работя с този компресор. "
ESPACE - майстор
съб мар 23, 2024 8:01 pmAndri01 написа:
Н абобината.
Уф, остави, недей.
съб мар 23, 2024 7:53 pmMamaMy написа:
Според мен трябва да се разглежда схемата така:
Ако изберем точка на фаза 1 в която ще светне светодиода и спуснем вертикална линия, според нея най-близко за преминаване през нулата ще е фаза 2. В тази точка светодиода ще е с максимална сила на светене. Фаза3 ще премине през нулата когато светодиода вече загасва и не би била подходяща да захрани контактора. Това са си мои разсъждения. В трифазния ток не ми е силата и приемам всякакви поправки.
И в двете точки светодиода ще свети с еднаква интензивност = ще се отпуши триака и при фаза 2 и при 3. Какво правим с отрицателните полупериоди когато, не свети диода?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13

Тема "Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: