• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
MamaMy - майстор
Ако вместо контактор е лампа с нажежаема жичка номера ще минава. Лампата е доста инерционна. Контактора може би ще бръжди, но докато не се тества на практика нищо не може да се твърди със сигурност.
zz_stefanov - майстор
Днес тръгнах с разсъждения като мамаму, но не ми стигна време да ги довърша. Схемата би била работеща точно заради зироу крос логиката, но ще я мисля когато завали. :)
Първоначалното ми рипване срещу нея беше че свтодиода на оптрона има обратно пробивно 60V. Виждам другия диод и резистора, но не съм сигурен дали няма момент в който напрежението да надхвърли 60V, то напрежението ще зависи от обратния ток на диодите. Има начин да се защити.
petromaniq66 - специалист
Слагаш един обратно вързан диод на опто и забравяш за обратното пробивно. И сефте чувам за обратен ток на диодите.Може гумичките да са се втвърдили.
ELSE - помощник
съб мар 23, 2024 12:35 pmhidrazin написа:
Не го слушай тоя с измисленото реле дето чакало 70 секунди.
Само оная измишльотина на INTIEL чака цели 70 секунди за да задейства. Кой ще го чака тоя боклук над минута?
В темата въобще не е ставало дума за него.
Даден беше пример с реле на Шнайдер което сработва за 650 ms - по-малко от секунда.
Ето и още едно което сработва след половин секунда - ЦЪЪЪК

Имаш два варианта (освен оня на ivanovbg с MOC3062).
Единия е фазовото реле да управлява контактор който да обръща фазите и то ако не са правилно наредени.
Всичко става автоматично. Недостатък - контактора е скъп.
Другия е фазовото реле да прекъсва управлението контактора който ти е в компресора - вече го имаш.
Слага се на входа и един ръчен превключвател I-0-II който да ти обръща фазите. Предимство - превключвателя е по-евтин от контактора.
Какво се случва?
Включваш някъде с грешно наредени фази. Компресора не тръгва защото фазовото реле го спира.
Завърташ превключвателя I-0-II за да обърнеш фазите и компресора тръгва.
Може дори да се изведе индикация с ламБа която да ти показва че фазите са объркани.
Сигнала се взима от фазовото реле.
:partyman:
Благодаря, а може ли да ми обясниш как да ги свържа ?
valentino76bs - майстор
пет мар 22, 2024 6:14 pmELSE написа:
Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока. качвам и снимки , за да видите и електрическото табло . това е един компресор, които трябва да има само една посока на въртене,но при включването му на различни места се променя посоката на въртене, но аз искам това да го преодолея и за това моля в форума да ми помогнете. благодаря предварително !
Този ПЕП на машината е двупозиционен.....виждам фиксиращия лост.В зависимост на къде трябва да върти се фиксира посоката с бутане на лостта наляво или надясно.Ако имаш една контр. лампа и едно фазово реле и ще може да стане.Оперативната верига на контактора ще мине през релето.Много от турбозолните машини са така.Ако искаш това да става автоматично просто трябва да се добави втори силов Конт. с разменени фази.И релето ще управлява правилния контактор.
zz_stefanov - майстор
съб мар 23, 2024 9:21 pmpetromaniq66 написа:
Слагаш един обратно вързан диод на опто и забравяш за обратното пробивно. И сефте чувам за обратен ток на диодите.Може гумичките да са се втвърдили.
естествено с обратно свързан диод .
Обратният ток на диода е един от основните параметри, примерно: https://bg.electronic-diode.com/info/co ... 00535.html
До гумичките е :)
petromaniq66 - специалист
Само тази "основна" характеристика подрежда логиката на фазите.
ELSE - помощник
съб мар 23, 2024 10:07 pmvalentino76bs написа:
пет мар 22, 2024 6:14 pmELSE написа:
Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока. качвам и снимки , за да видите и електрическото табло . това е един компресор, които трябва да има само една посока на въртене,но при включването му на различни места се променя посоката на въртене, но аз искам това да го преодолея и за това моля в форума да ми помогнете. благодаря предварително !
Този ПЕП на машината е двупозиционен.....виждам фиксиращия лост.В зависимост на къде трябва да върти се фиксира посоката с бутане на лостта наляво или надясно.Ако имаш една контр. лампа и едно фазово реле и ще може да стане.Оперативната верига на контактора ще мине през релето.Много от турбозолните машини са така.Ако искаш това да става автоматично просто трябва да се добави втори силов Конт. с разменени фази.И релето ще управлява правилния контактор.
Много , Благодаря! Този пост беше много полезен !
sstefanov - майстор
Според мен трябва да има още един диод, последователно на триака, за да може контакторът да включва само на положителните полупериоди.
ESPACE - майстор
Как контактор за 220V променливо ще включи само с положителните полупериоди? Ще трака като картечница.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13

Тема "Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: