• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
petromaniq66 - специалист
Магнитната вода не е негово откритие. Как измисли тръбата на Бернули -не знам. Е закон има, пък тръбата е на Вентури.
B0bi - специалист
Така би трябвало също да работи? По-опростено ...

Прикачен файл

IMG_20240326_220540.jpg
ivanovbg - майстор
вт мар 26, 2024 9:34 pmpetromaniq66 написа:
Магнитната вода не е негово откритие. Как измисли тръбата на Бернули -не знам. Е закон има, пък тръбата е на Вентури.
Не е мое откритие, но само аз го демонстрирам на видео. Малко съм объркал, но явно е от ракията. На Вентури му дължа риза като го видя на оня свят :-D

П.П. Ся като се замислих не съм сгрешил много. Бернули разглежда и важи за всички видове тръби, а Вентури има само една. Тоест, тръбата на Вентури е частен случай на тръбите на Бернули. Ама много им близки имената бре :-D :-D :-D
ESPACE - майстор
вт мар 26, 2024 10:11 pmB0bi написа:
Така би трябвало също да работи? По-опростено ...
Може и да се получи с подбор на подходящото R1, за да се отпушва триака между 60° и 90° от началото на полупериода.

ПП. Работи стабилно с TS820600T при стойности на R1 около и над 5 Мегаома. Според деташийта триака трябва да работи с ток Igt=0,2mА-15mA, ама си работи стабилно и с доста по малък от 0,2мА.
И пак остава някакво минимално отпушване при едната фаза водещо до 15V върху бобината на контактора. Не случайно се ползва този чип.
Прикачен файл:
Test.jpg
petromaniq66 - специалист
Държал съм поправителен на " Динамика на флуидите" преди 40 и кусур години. Как да ги забравя тези хубавци :-D
goran67 - специалист
petromaniq66 написа:
Държал съм поправителен на " Динамика на флуидите" преди 40 и кусур години. Как да ги забравя тези хубавци :-D
Който е бил на поправителен знае материала. :)
ivanovbg - майстор
Я па си го взех от първия път, но май вече изкуфявам щом им бъркам имената. :-D
sstefanov - майстор
вт мар 26, 2024 10:11 pmB0bi написа:
Така би трябвало също да работи? По-опростено ...
Тук няма детектор на нулата тук и ще хваща и части от другата фаза. Вероятно може и да работи, но няма да е толкова стабилно.
Цената на твоята схема не е много по-различна. Диодите и оптронът струват по-малко от едно кафе.
B0bi - специалист
ср мар 27, 2024 9:22 amsstefanov написа:

Тук няма детектор на нулата тук и ще хваща и части от другата фаза. Вероятно може и да работи, но няма да е толкова стабилно.
Цената на твоята схема не е много по-различна. Диодите и оптронът струват по-малко от едно кафе.
Би ли обяснил функцията "детектор на нулата"? Хващането на малка част от "другата" фаза е налично и при пробите на колегите с чипа, струва ми се?
Цената е на последно място. Какво налага употребата на оптрон? Ползваме симистор, но го блокираме с диод, за да работи като тиристор? Въпросът ми е принципен, за информация. Не споря!
sstefanov - майстор
Когато светодиодът светне, ако няма детектор на нулата, симисторът ще се отпуши при първата поява на напрежение, дори и да е налично в момента на светването. Това води до грешно сработване, защото ни трябва следващия полупериод. Ако има детектор на нулата ще се опуши в момента, само когато напрежението върху симистора пресече 0 волта и е под 12 волта (според каталога). Това води до изчакване на отпушването на тиристора до началото на следващия полупериод, което и ни е нужното. Ако беше фототиристор, нямаше да има нужда от последователния диод, но не намерих фототиристори от тази фамилия.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: