• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ESPACE - майстор
вт мар 26, 2024 9:45 amsstefanov написа:
вт мар 26, 2024 3:45 amESPACE написа:
... Язък че ти се вързах на акъла да поръчам чипове...
С чиповете ще стане, ако свържеш последователно на бобината на контактора един диод и евентуално един контакт да окъси тиристора, за да се самозадържи включен и да няма проблем с несинусоидалното напрежение.
Може би нещо като това.
Taka е ясно че ще стане. Аз се бях амбицирал да повторя точно схемата на иванов, защото твърдеше че е работеща, а аз не можех да си обясня как точно би работила. С последните доуточнения трябва да работи. На мен не ми е необходима тази схема, просто от любопитство щях да пробвам
hidrazin - майстор
вт мар 26, 2024 3:45 amESPACE написа:
...при другата фаза на контактора ще му се подават отрицателни полупериоди и трябва допълнителен диод, който точно ще "отсява правилната" фаза респективно правилната поредност на фазите. Докато свети светодиода триака ще се отпушва при всяко преминаване през нулата, независимо положителен или отрицателен полупериод следва.
Едва ме нави! :) Ма вече днес, с наспана чутура.
:partyman:
P.S. Въпреки всичко темата е полезна и интересна.
ivanovbg - майстор
Ето и оригиналния вариант. Диодите се монтират в съответните контакти на разклонителя и указват правилната им подредба в съответния контакт. Монтират се на мястото на контактора. Може и да си го направите като отделно устройство в един щепсел и да си обикаляте и свазирате всички трифазни контакти ако имате повече.

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (9.97 KиБ) Видяна 434 пъти
ESPACE - майстор
С тия два светодиода ще ми определиш на дедовия последователността.
hidrazin - майстор
Айде, топлата вода идва. Ама не е магнитна... :-D

Прикачен файл:
07-fazoukazatel-shema-2.jpg
07-fazoukazatel-shema-2.jpg (23.73 KиБ) Видяна 389 пъти



вт мар 26, 2024 11:25 amESPACE написа:
С тия два светодиода ще ми определиш на дедовия последователността.
Става за индикатор на напрежение или да определи + и -
За определяне на последователността - ще определи не само дедовия, ами и бабиния.
:partyman:
Упорит е, не се отказава.
Обаче бърка конците все повече и повече сякаш.
Накрая ще ви обвини в невежи заядливци, с каквито форумът загива.
ivanovbg - майстор
Колегата Espace като му дойдат чипчетата, ще сложи и два светодиода със съпротивление наместо контактора, ще тества и ще ви докаже че определя посоката.
hidrazin - майстор
Да, и като на Espace му дойдат чипчетата, няма никакъв проблем да докаже че ТВОЯТА схема не работи.
:partyman:
ESPACE - майстор
вт мар 26, 2024 2:58 pmivanovbg написа:
Колегата Espace като му дойдат чипчетата, ще сложи и два светодиода със съпротивление наместо контактора, ще тества и ще ви докаже че определя посоката.
"Чипчетата" дойдоха, ама загубих интерес да пробвам каквото и да е, след като изяснихме принципа на действие не благодарение на теб, а въпреки.
Avas_co - майстор
Свършиха ми пуканките с тая тема.
Лошото е, че питащият нищо не е разбрал, вероятно е по-объркан.
За протокола, споменаха се едни фазови защити на Елмарк, ползвал съм, не останах очарован. Пък и скоропостижно умря.
П.П.
Къде може да се прочете за "магнитната вода", че чакам да ми донесат още пуканки.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Как да накарам трифазен двигател автоматично да разпонава фазите и посоката му на въртене да бъде само в една посока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: