Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ESPACE - майстор
Няма как да е напълно студен ако е с откачена/счупена/ тръба. Но дори и да беше за един час работа трябваше вече да има топла вода иначе нагревателя е чао.
В рамките на един час 2 киловата нагревател ще повиши температурата в обем от 50л течност с 34.39 градуса. Отчитайки загубите на топлина, да речем 30. Плюс едни 10 начални, си е вода за къпане.
Това би трябвало да се отчете по термометъра на бойлера, както и от елекромера.
deianr - специалист
Отворих го. Нагревателят е "цъфнал" почти по цялата си дължина, виждат му се вътрешностите. Интересно как е топлил все пак малко и не е окъсявал.
Водосъдържателят изглежда добре, както и тръбата за топлата вода - стига чак до горе и изглежда здрава, ПВЦ е.
Мисля да сменя само нагревателя и уплътнението на фланеца - какво ще кажете?
Трябва ли да сменям анодната защита, която изглежда също цяла?

А комбинирания вентил е метален, ето такъв:
Изображение
нужно ли е да го сменям с нов?
fbr - майстор
ср апр 10, 2024 8:45 amdeianr написа:

нужно ли е да го сменям с нов?
Не бързай. Затвори бойлера, постави го под налягане и ако не капе от никъде, ще го мислиш.
hidrazin - майстор
ср апр 10, 2024 8:45 amdeianr написа:
Интересно как е топлил все пак малко и не е окъсявал.
Щом е сцепен, дори и да е прекъснал пак ще топли макар и малко.
На принципа на електролизата - както бързоварчета от бръснарски ножчета, кани за топла вода с метални пластини, електродни котли и т.н.т.
Тук просто площта на остатъците е малка и топли малко.
Анодната защита ако е както казваш (не виждам снимка) не е необходимо да се сменя.
Но лично аз бих сменил уплътнителя на фланеца.
Не струва кой-знае колко но би ти спестило един цирк с повторно отваряне.
:partyman:
P.S. Преди няма и месец купувах уплътнител от тези за старите бойлери дето е с 8 дупки.
Ако е от този тип винаги бих сложил нов уплътнител за да не играя цирка отново да развивам и завивам 8 болта...
Струва 3-4-5 лева. Ама още не съм го сменял защото се тутках от къде да взема неръжадем нагревател.
Е, взех. Сега остава да се натуткам да го сменя. :-D
zz_stefanov - майстор
ср апр 10, 2024 8:45 amdeianr написа:
Отворих го. Нагревателят е "цъфнал" почти по цялата си дължина, виждат му се вътрешностите. Интересно как е топлил все пак малко и не е окъсявал.
Водосъдържателят изглежда добре, както и тръбата за топлата вода - стига чак до горе и изглежда здрава, ПВЦ е.
Мисля да сменя само нагревателя и уплътнението на фланеца - какво ще кажете?
Трябва ли да сменям анодната защита, която изглежда също цяла?

.......
Аз сменям отвътре в балона всичко, на принципа, че труда и разправията при последващото отваряне ми е по скъп от частите. Въпреки че преди месец не можах да намеря на село защитата дето бях я купил предварително и оставих старата в която имаше 'хляб'.
Вентила ако не ти създава проблем не го сменяй. външните неща се сменят лесно.
MamaMy - майстор
ср апр 10, 2024 7:38 pmhidrazin написа:
... Преди няма и месец купувах уплътнител от тези за старите бойлери дето е с 8 дупки.
Ако е от този тип винаги бих сложил нов уплътнител за да не играя цирка отново да развивам и завивам 8 болта...
Струва 3-4-5 лева. Ама още не съм го сменял защото се тутках от къде да взема неръжадем нагревател.
Е, взех. Сега остава да се натуткам да го сменя. :-D
Ако новия уплътнител е от тия меките тип полиуретан, а не дървената гума от едно време, те съветвам да не стягаш много. Започваш и като прибере, стягаш на кръст. Щом започне да изплюва гарнитурата спираш да стягаш за да не прекълцаш. Не стягаш както със старите гарнитури до откат. Вибрации няма и не се саморазвива. Случвало ми се е при престараване материала на уплътнението да се увлича по резбата и да се навива с болта. Естествено прокапва задължително. Имам един стар водо съдържател със шпилки и бронзови гайки. Той направо заспа с такова уплътнение. Имам чувство, че мога да го развия с пръсти.
hidrazin - майстор
ср апр 10, 2024 10:29 pmMamaMy написа:
Ако новия уплътнител е от тия меките тип полиуретан, а не дървената гума от едно време, те съветвам да ...
Споко, споделил съм че съм купил нов уплътнител и препоръчвам да се смени стария.
Но не съм питал какъв уплътнител да взема и още по-малко как да го стягам.
Но все пак - благодаря. :)
:partyman:
MamaMy - майстор
Исках да уточня и то не толкова за теб колкото за по-неопитните колеги. Аз разсипах 3-4 гарнитури от новите докато схвана, че има разлика в полза на новото. Защо да се набутват като мен колегите? Аз и по-скъпи съм купувал. То е същото като с кълчища <=> тефлонова лента, конец или течен тефлон.

Тема "Бойлерът затопля едва-едва водата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: