• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

darken_nz - специалист
:) Гореща дискусия ! :)
Palawnik,позволи ми да не се съглася с тебе ,че това което пишат в книгите са глупости :)
Хората си казват,че зависи и от защитата :)
И не е вярно ,че товара няма значение
Айде да го кажем по-простичко ,не можеш да съобразиш сечението с предпазител без да си ибрал самия предпазител .
А как ще избереш защита като не знаеш товара ?!
Сега си помисли и пак кажи ,че не зависи сечението от товара :)
Изводът е прост -по-голям товар -по-голямо сечение и защита :)
(да уточня това не е нападка ,нито упрек :) )

Тани ,кажи какво се чуди тоя човек ,какъв е дерта :)
Тани - модератор
darken_nz написа:
:)

Тани ,кажи какво се чуди тоя човек ,какъв е дерта :)
Здравейте! Предстои ми ремонт на спалнята и тъкмо ще разбивам стените искам да си прекарам един контакт , който ще захранва нощна лампа с енергоспестяваща крушка с консумация 5W. Разполагам с кабел 0,5 мм2 дали ще ми свърши работа?
Palawnik - специалист
Не го приемам като упрек, а като дискусия. Уважавам мнението на всеки.
Така е колкото е по голям товара толкова е по голяма защитата, а от там и сечението на кабела. По този въпрос не спорим.
И за това, че не мога да избера кабела преди да избера защита също не споря.
Сега за това дали товара има значение вече споря. И точно в това е целия спор.
По горе имам един въпрос за фритюрника. Как да положим кабел за него??? И идея си нямаме какъв е товара. Само не казвай, ще сложим тръба, а когато се разбере какъв ще е тогава ще изтегляме кабел :)
Ами примера със завишаване на защита от 25А на 32А. Тук как сечението зависи от товара???
Още един пример. Не казвам че е правилно да се направи това. Два двигателя се захранват с една защита. Единя е 20 кW другия 1 кW. С какво сечение ще захраните този 20 кW и с какво този 1kW.
Още един въпрос имам. Когато се захранват контакти общо предназначение. Какъв е товара и кой ви го каза за да определите сечението. Нека е хол с 5 контакта.
Във всичките тези случай сечението зависи САМО И ЕДИНСТВЕНО от защитата. Тук товара няма никакво значение.
zz_stefanov - майстор
Palawnik написа:
Justy написа:
Ще отговоря с предложение : рубриката да се раздели на Електротехника I и Електротехника II. Да се сформира кръжок - Млад електричар.
Ще си възстановя аватара и подписа, момента е много подходящ :lol:
Да така е 32 човека трябва да се запишат в този кръжок :lol:
Palawnik, честит празник, да си здрав и много щастлив O:)

Успокойте топката за 32-та кръжочници. Когато беше зададен въпроса говорихме че няма еднозначен отговор. По точно че отговора не е само единия от двата.
Palawnik, това което си написал за поведението на майсторите е абсолютно вярно.
Обаче:
- както казваш защитата трябва да е такава, че при късо да сработи и да осигури берзопасност;
- защитата да не сработва при нормалната работа на товара;
- кабела да е такъв, че да захранва консуматора без големи загуби
......
Кабела и защитата се подбират така, че да осигурят оптималното захранване и безопасноста.
Примера ми е:
Захранваш монофазно малка сграда на 200 метра от основната. Знаеш какви са ти консуматорите в барачката. Според това каква е мощноста си определяш защитата в началото на кабела с необходимия запас за да работи консуматора и кабела да не се подпали при късо съединение в другия му край, подбираш и него той да осигури достатъчен ток на късо съединение за да сработи защитата. Признавам си, че от тази гледна точка съм дал грешен отговор :)
Трудно обаче ще се съглася с това, че сечението не е зависило и от мощноста на консуматора.
Тук ще подкрепя разсъжденията за селските изпълнения.
Как в живота се смята кабел и предпазител. Ми в барачката ще имаме помпа 1 кW. По поговорката киловат на квадрат - 2,5 квадрата стигат (може и крушчица да палнем и дрелчица да пуснем). Предпазител - ми то защо да го слагаме на другия край, на таблото в къщи най добре хем и от него ще включваме помпата - 16 А стигат. В барачката предпазител няма.
и така - кабела е недостатъчен за консуматора, ако стане късо в другия край, предпазителя в къщата няма да сработи, кабела ще се стопи или подпали...

Да попитам на практика обаче в колко от битовите инсталации кабелите са определени според защитата. Какво излиза оттаблото, какви са консуматорите, колко метра кабел е навързан след бушона..... ?
darken_nz - специалист
ще захранва нощна лампа с енергоспестяваща крушка с консумация 5W. Разполагам с кабел 0,5 мм2 дали ще ми свърши работа?
По принцип кабела е предостатъчен .
Но сигурен ли е ,че няма да иска да включи нещо друго там ,сигурен ли е,че жена му няма да истряска някоя печка там или някоя мощна прахосмукачка.
Ако е единствен контакт -няма да стане
Имам контакт в една от стаите 2x0,75 мм2 за маломощни консуматори (лампи,касетофончета и др,),но имам и 2 силови с 2x4мм2 и 25 А защита .
Ако нямаш друг контакт въобще не си го помисляй после ще те е яд :)
Palawnik,това ,че ти е казал човек ,че ще включи фритюрник е достатъчно .
А за общото предназначение слагам 2x2,5мм2 и 16A защита и винаги правя поне един силов :)
zz_stefanov,зависи от предпазителя за маломощната верига .
Много ясно голям не става :)
Последна промяна от darken_nz на чет яну 10, 2008 10:19 pm, променено общо 2 пъти.
zz_stefanov - майстор
darken_nz да знаеш какви упреци намазах, че съм надробил контактите в къщи на три вериги отделно бойлер. Кой обаче ще каже къде какво ще се врлючи след изработката на инсталацията?
darken_nz - специалист
Така се прави .
Силовите винаги са сами (печки,бойлери ,климатици и др.)
Аз вкъщи проблем нямам с тая стая
(освен маломощния си имам както казах и 2 силови всеки на отделен кръг със сечение 2x4мм2 и защита 25A - малко ли ти се виждат ?)
zz_stefanov - майстор
А как пазиш в маломощните да не се включи нещо мощно. У нас изчезнаха контактите с малки дупки. Всички са си еднакви.
darken_nz - специалист
Дал съм инструкции и нямам проблеми :)
Palawnik,между другото честит празник :partyman: :supz: :rock: :2thumbs:
Последна промяна от darken_nz на чет яну 10, 2008 10:23 pm, променено общо 1 път.
Тани - модератор
Е добре де, няма да ми отговорите Джъсти и Крез! Но от преобладаващите мнения, кабела не зависи от консуматора , защото може така изчисления кабел" да не издържи" по-голям товар! А защо няма да издържи? Защото предпазителя няма да изключи! Ще кажете - да , но ако беше сложен по-малък предпазител нямаше да е така! Да , прави сте, но не винаги има възможност да се направи отделен кръг за всеки консуматор. А на практика повечето по-стари инсталации са с по 1 (ЕДИН) предпазител и един главен! Дори осветлението е в "кюпа" с всички консуматори! В този случай е особено важен избора на кабел!

Да спорим дали кабела, консуматора или защитата е по-важна е като да спорим кое е първото , кокошката или яйцето! Всички са взаимно свързани и трябва да се съобразят , но:

Когато не можем да променим стойността на предпазителя е необходимо да съобразим сечението на кабела с предпазителя , независимо , че сме изчислили , че е възможно използването на по-тънък кабел за консуматора!

Има ли някой който да НЕ е съгласен с това твърдение?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: